| RobertG101 a întrebat:

Credeti ca daca s-ar crea in viitor un guvern mondial si toate statele s-ar uni impreuna, si-ar imparti echitabil resursele, sa se sprijine una pe cealalta, ar ajuta sa rezolve toate problemele actuale?
Eu cred ca da. Nu ar mai fi razboaie, nu s-ar mai cheltui trilioane de dolari pe armatele lumii deoarece s-ar desfiinta si toti banii vor fi folositi ca toti oamenii sa aiba minimul de supravietuire.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce este folosit BANUL, mereu vor fi divergente majore.

Dupa parerea mea, singura modalitate de a trai bine pe Pamant ar fi STERGEREA institutiei MOSTENIRII.
Fiecare nou nascut sa fie creditat din nastere cu un numar de credite, din care sa-i fie alocate 25% pentru crestere si educatie, 60% sa-i fie pus la dispozitie in 2-3 transe pe timpul maturitatii, iar cele 15% ramase sa-i fie pastrate pentru intretinere pe timp de batranete, in caz de esec total. La sfarsitul vietii, ce ar ramane dupa individ (mostenire) s-ar reintoarce comunitatii, pentru noua redistribuire.
In acest mod, "averea" s-ar putea vrea doar in urma succesului propriu, nu si in urma mostenirilor din familie. Fiecare ar avea sanse egale la pornire, urmand sa dovedeasca in timpul vietii cat de bun e fata de altii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Crezi gresit. Obiectivele guvernului mondial nu sunt sa-ti fie mai bine tie sau budistului din khatmandu. Planurile sunt facute de elite pentru elite, adica castigarea de noi si mai mari privilegii, putere si bogatii mai mari, eugenia populatiei etc. Lumea va fi si mai supusa sclaviei si controlului acestui guvern, un loc unde nu vei dori sa traiesti.

| Satango a răspuns:

Asta fiind o soluție în ceea ce privește situația politică?
Dar cea legată de biserică cum o rezolvăm?
În orice caz, nu e o soluție. Așteptăm ca schimbarea să vină de la ei (politicieni), când de fapt ea vine de la noi. Ne lipsește credința, în noi înșine, evident.

| Danielachan a răspuns:

Utipie, nu exită aşa ceva. Omul este un animal social, nimic mai mult.