| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca exista norocul? Ce este de fapt, acela? De ce un om are noroc si altul nu are?
Ce zic oamenii de stiinta despre noroc? Exista?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Există în măsura în care fiecare crede în el.

| Doub a răspuns:

Cred într-un destin parţial, nu noroc.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred ca nu exista.Nu stiu ce zic oamenii de stiinta. Unul are noroc si altul nu are pentru ca viata/soarta e nedreapta

| RainmakerX a răspuns:

Ce sa zica oamenii de stiinta? Parerile sunt impartite ca de obicei... Unii cred ca exista, altii nu.

Eu unul cred ca exista. Cateodata pur si simplu iti ies unele lucruri atat de bine incat nici nu iti vine sa crezi dar se poate intampla si invers.

De exemplu la un test. Sa zicem ca nu ai invatat decat 1 singur subiect dar iti pica exact acela. Ce ai spune ca este?
Noroc sau coincidenta? Depinde de tine. Unii au noroc din asta fenomenal... le iese tot ce fac in timp ce altii se straduiesc si nu le iese nimic. Eu asa vad lucrurile.

Fiecare este liber sa creada ce vrea.

| cristimihailov a răspuns:

Norocul este o privire subiectiva asupra rezultatelor atitudinii unei persoane.

De multe ori norocul apare ca rezultat in urma a multe ore de munca.

| peperonies a răspuns:

Oamenii cred in noroc pentru ca privesc totul din perspectiva lor. daca privesti tot dintr-o perspectiva universala lucruri se intampla si in functie de cum te raportezi tu la ele daca te favorieaza poti sa zici ca "ai avut noroc" si daca te defavorizeaza "ai avut ghinion".

| Teardrop a răspuns (pentru peperonies):

Adevărat. În locul lui/ei ţi-aş da fundă!

| Eastwood a răspuns:

Nu exista noroc sau ghinion.
Sunt doar niste superstitii : pisica nearga care iti taie calea, spargi oglinda > 7 ani de ghinion, unii oameni cred in asa ceva si cand li se intampla ceva rau cred ca e ghinion.
Sunt doar superstitii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, baiat!

Buzele alea sunt ale tale sau le-ai cumparat?

| Teardrop a răspuns:

Selecţia naturală e tot noroc.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Oamenii de stiinta nu iau in considerare norocul cand scriu lucrari stiintifice pentru ca nu considera ca exista. ei calculeaza statistici si probabilitati a evenimentelor intamplatoare. a avea noroc inseamna a exista ceva in afara omului ce ii aduce rezultate desi nu le-ar fi primit in mod normal. asa ceva nu a fost dovedit a exista pentru ca nu exista.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca om de stiinta imi fac singur norocul prin a fi pregatit pentru situatii mai putin intalnite si stabilind strategii ce au probabilitati mai mari de succes.

| dragonu35hp a răspuns:

Mai intai intereseaza-te cine a fost Noroc, e valabil pentru toti. happy

| OmniSpirit a răspuns:

Exista o vorba la noi ca " norocul ti-l faci singur".
Pai, cam asa este. Ceea ce se considera noroc de fapt este acumularea de buline albe ca sa spun asa.
Depinde cum vezi norocul si din ce punct de vedere il apreciezi.

Pentru cineva este un noroc chior sa vada o tigara intreaga pe strada pentru altcineva sa isi vada inca copilul in viata si fara nicio zgarietura dupa un accident de masina.

La mijloc este vorba de legea atractiei si la ce anume dai importanta in viata.