| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că imaginaţia este mai importantă decât cunoştinţele?

Răspuns Câştigător
| Swan39 a răspuns:

Ambele sunt importante, fiind dependente una faţă de cealaltă. E nevoie de o bază de cunoştiinţe pentru a crea ceva, dar acel ceva există mai întâi în imaginaţia noastră, în mintea noastră, unde poate exista în forme dincolo de cele obişnuite, unde e modelat, analizat, întors pe toate feţele, şi abia apoi ceva-ul se poate trasnforma în ceva real, să devină "viu", ca să zic aşa.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu,nu poate exista o imaginatie productiva fara cunostinte in domeniu.

| Inferno a răspuns:

Cunostintele se dobandesc pe parcursul vietii, imaginatia unui individ se dezvolta independet de vointa acestuia. Deci cred ca imaginatia e mai importanta.

| express11 a răspuns:

Cred ca sun amandoua egale.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru express11):

Da, ai dreptate. Fara imaginatie nu se poate realiza nimic, iar fara cunostinte nu poti face nimic.

| 0PopaPorno a răspuns:

Sunt necesare cunostintele deja existente ca sa poti avea imaginatie, pe care o transformi in cunostinte viitoare existente.

| Mădă0611 a răspuns:

Imaginatia e doar recombinarea anumitor elemente cunoscute, astfel ea nu poate exista fara cunostinte (incearca sa iti imaginezi cum arata o floare de pe alta planeta; combini si recombini diferite parti din diferite plante cunoscute de tine), dar cunostintele pot exista fara imaginatie, deci cunostintele sunt mai importante.

| sublime89 a răspuns:

Imaginatia te poarta de multe ori spre lucruri care nu exista, dar fara ea nu ajungi nicaieri. Deci fara imaginatie, nu poti sa ajungi la cunostinte.

| Radu284 a răspuns:

Cum zicea un nene, Einstein:

"Imagination is more important than knowledge. For knowledge is limited to all we now know and understand, while imagination embraces the entire world, and all there ever will be to know and understand."

| Duucu a răspuns:

"Imaginatia iti arata care si unde e calea, cunostinta te ajuta sa o strabati." - DucuCent 2014

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E oricum dependenta si de cunostinte. Iar asta se vede prin modul in care difera de la om la om.
Pot fi cazuri unde e mai importanta, de fapt necesara, iar in alte cazuri nu faci nimic cu ea. Bine, tot in acele cazuri nici cu inteligenta nu faci vreun lucru. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Cunoasterea este limitata, in timp ce imaginatia inconjoara lumea." - Albert Einstein.
Einstein a descoperit ca spatiul este curbat imaginandu-si ca, calatoreste prin spatiu pe o raza de lumina, iar la un moment dat a remarcat ca a ajuns in punctul de unde a plecat.
Deci da, e mai importanta.

| Happyjump a răspuns:

Zicea o data unu'
"Imaginația ne face sa fim infiniti"

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Eu cred că depinde de domeniu. Pentru un matematician, fizician, biolog, etc. sunt mult mai importante cunoştinţele, iar pentru un artist (poet, pictor, muzician...) imaginaţia joacă un rol mai important decât cunoştinţele.