| Wordofthat999999 a întrebat:

Noi suntem singurii din univers sau din aceasta galaxie? Credeti ca ar mai exista viata in afara de noi in tot acest univers?

20 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pai evident: este raiul si iadul.
Extraterestrii te referi? Daca iei in considerare bacteriile, atunci da, mai există.
In rest nu si stii bine asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Ne iei la misto cu raiul si iadul tau? Nu mai suntem copii sa credem povestile astea frumoase.Noi chiar incercam sa gandim aici, in plus extraterestrii mai inteligenti ca tine iti pot spune ca exista cu siguranta.

| RAY a răspuns:

Sunt convins ca exista,trebuie sa existe,doar ca poate nu ne uitam unde trebuie sau nu avem tehnologie asa avansata, ca stele vedem, problema e cu planetele nu prea le vedem asa bine, ma refer la suprafata lor si mai ales ce e sub gheata, asta nu stim nici in sistemul nostru solar

| Wordofthat999999 explică (pentru RAY):

Poate tehnologia o sa evolueze cu timpul... dar nici prea multa incredere in nasa nu am...dar poate o sa demonstreze ceva cu adevarat si real.

| Lioana a răspuns:

Indiferent de ce credem noi, adevarul nu-l poti afla pana cand nu se gasesc dovezi. Avand in vedere ca omul nu rezista prea mult timp in afara Pamantului nu prea exista sanse sa aflam asta.
Dar posibilitatea sa mai existe viata pe alte planete exista, avand in vedere ca Universul e infinit.

| Wordofthat999999 explică (pentru Lioana):

Exact, asa gandesc si eu.

| Steregoi a răspuns:

Tinand cont ca universul se extinde si ca tot ce se vede in departare s-a intamplat cu miliarde de ani in urma omul nu va sti niciodata daca exista si alte planete locuibile.

Ramane deci raspunsul bazat pe comparatie si deductie logica la modul cel mai absolut si general pe care-l poate omul gandi. Este vorba de problema existentiala a omului si de unde provine sau cum a aparut. Planeta Pamant este prima si probabil ultima planeta pe care Dumnezeu cauta sa o populeze cu oameni supusi lui si care vor lucra pamantul ca sa devina in intregime ca planeta un paradis asa cum Dumnezeu a dorit de la bun inceput cu Adam si Eva. Deci nu exista viata biologica pe alte planete nicaieri altundeva in univers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt convins ca mai exista viata in univers, practic statisticiile exclud contrariul
Dar cand spun viata ma refer la viata primitiva, maxim plante si forme de viata "asemanatoare" insectelor sau animalelor de pe pamant,
Cat despre viata inteligenta aici... sansele sunt mai mici, este necesar de multi factori sa se ajunga la forme de organisme complexe, iar ca o specie sa dezvolte inteligenta asemanator noua oameniilor aici sansele sunt scazute.
Sa nu uitam de 7 milioane de ani, ne-am diferentiat de maimute, dar de abia 12.000 de ani am inceput sa devenim "inteligenti"
Practic din 40.000 BC pana in 10.000 BC, cu acelasi aspect fizic, si capacitati intelectuale ca si AZI am ramas in acelasi stadiu primitiv, cutreieram paduriile la nesfarsit
De abia acu 12000 de ani datorita schimbarilor climatologice am inceput sa ne adunam in grupuri mari, incepand procesul de evolutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa existe.Iti dai seama cum ar fi sa existam numai noi in tot universul asta? Cum viata a aparut pe Pamant poate aparea si pe alte planete.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a aparut? Tu nu ai mers nici la scoala? Facerea lumii, Dumnezeu, nu iti suna nimic cunoscut? Atunci treci inapoi in pestera.

| Wordofthat999999 explică (pentru Mayar):

Sincer, eu nu cred ca ne-a facut Dumnezeu... imi pare rau ca te contrazic la asta...

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Eu fara dovezi nu cred... Dar nu resping afirmatia asta ca alte fiinte nu pot exista in acest univers. Sunt ff multe galaxii, sunt ff multe planete si la asta ma gandesc si eu ca in tot acest univers doar o singura planeta sa detina fiinte.Eu cred ca ar fi mai fain cu dovezi, sa ne demonstram singuri asta daca va fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Dumnezeu e o inventie omeneasca, dar tu vad ca refuzi sa intelegi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Pai e posibil sa existe viata si in sistemul nostru solar, dar iti dai seama ca nu va fi cine stie ce.Dar daca vorbim de viata mai complexa da e greu de spus daca nu avem dovezi

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu ca un om sa fie in stare sa scrie Biblia!

| Mayar a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Asta e... cand o sa da isocoteala si o sa vezi adevarul, o sa fie prea tarziu. Fiecare e tras la raspundere pentru deciziile pe care el insusi le ia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Pai si cine scria biblia daca nu un om? Nu prea ma rog dar l-a raspunsurile tale parca trebuia sa o fac

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci o minte umana putea sa scrie ceva atat de complex, cu atatea subintelesuri, metafore si asa mai departe, acum mii de ani?
Inseamna ca insinuezi ca noi toti suntem niste retardati daca acum, dupa mii de ani, nu numai ca nu suntem in stare ca concepem asa ceva, ci si avem nevoie de ajutor in a intelege corect Biblia. Adica de atunci pana acum, noi am regresat mintal? Mda... *rolling eyes*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista.

| 6684464 a răspuns:

Dupa ce am inteles cum ajung acele "exoplanete" din mass-media sa arate asa, nu mai cred nici macar in "verdeata" pe o alta planeta.
Stii ca nici macar gaura neagra din galaxia noastra nu stim cum arata?