| Floreenofficial a întrebat:

Credeti ca in viata lucrurile se asaza exact asa cum ar trebui sa fie? Credeti ca tot ceea ce ni se intampla (bun si rau) s-a intamplat pentru ca trebuia sa se intample sau din cauza noastra, din cauza greselilor sau a muncii noastre etc?!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In viata avem de facut alegeri.Tot ceea ce suntem, ce avem, sunt rezultatele alegerilor noastre. Ce seamana omul, aceea va si secera. Dumnezeu ne-a dat liber arbitru.Suntem liberi sa facem ce dorim, dar vom plati consecintele neascultarii.

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Subscriu în totalitate la cele spuse de Infraverde. Chiar nu mai am nimic de adăugat.

Numai bine.

| Angel0 a răspuns:

Valabile ambele variante.
@infraverde
Deci sa inteleg ca persoanele decedate in catastrofe aeriene de exemplu, nu si-au legat sireturile?

| carminaburana43 a răspuns:

Ambele ipoteze sunt valabile.Pe de o parte primim lectii de viata ce trebuie sa invatam, iar raul ce n-i se trage din greseli este tot pentru a invata cum sa procedam alta data. Faptul ca am dori sa ne intoarcem in timp si sa vrem sa procedam altfel nu mai ajuta. Ajuta daca nu mai facem acelasi greseli in continuare si incercam pe cit posibil nici altele sa nu facem.

| DianaScorpio a răspuns:

Lucrurile se intampla in functie de algerile si de modul nostru de viata, insa in functie de asta, se asaza exact asa cum ar trebui sa fie. Cel putin, pana la acest moment, gandesc asa... Poate pe viitor o sa imi schimb modul de gandire...

| Dumnezău a răspuns:

Nu,s-a intamplat pentru ca deja este hotarat si nu putem schimba nimic.E prea mult peste puterea noastra, din pacate. Avem niste date ce contin toata viata noastra, exact cum ar trebui sa se intample pas cu pas stocat intr-un calculator si calculatorul e la Dumnezeu.Nu se poate fura sau sparge, deci trebuie sa inghitim si sa ne vedem de viata mai departe, indiferent de cat de nenorocita este

| Malphas a răspuns:

Dacă am căzut în cap, am căzut pentru că am fost proastă şi m-am urcat pe bloc. Dacă m-am împiedicat şi mi-am rupt botul în contact cu gresia, s-a întâmplat pentru că nu mi-am legat şireturile la tenişii ăia mişto. Dacă m-a chemat nuş' care la nuş' ce paranghelion, m-a chemat pentru că am tot dat cu subsemnatu' prin diverse localuri, şi m-am arătat o persoană a dracul de sociabilă. Da' puteam să beau de una singură şi să-i trimit la mama dracului pe toţi, să-mi leg şireturile, şi să stau liniştită la sol, să nu fac pe Mig25. E jenant de simplu, nu? Eu decid ce o să mi se întâmple. Fără destin, fără dumnezei, fără globuri de cristal şi toate alea. Voi vă conturaţi viaţa, oameni buni. Nu mai daţi vina pe destin, soartă. Nu "aşa a fost să fie", ci "aşa am făcut să fie". Toată panarama asta e din cauză că nu ne putem asuma greşelile, şi tindem să dăm vina pe alţii.

| Malphas a răspuns:

Larix, s-au urcat în avion...

| mgtow a răspuns:

Pe o parte noi ne facem viata cum ne dorim dar pe alta parte viata e injusta si persoanele care merita un lucru bun nu au parte de el dar traim si induram pana cand vom cadea la pamant si vom muri deci viata e un munte care in urci si ca si cum cineva te-ar arunca jos.

| Whiff a răspuns:

Pai...ce pot sa spun, parerea mea e ca tot ce ni se intampla in primul rand se intampla cu un scop. Ori pentru a ne da seama de greseala comisa pentru a nu o mai repeta in viitor [in situatii negative] ori pentru a avea un viitor stralucit [in situatii benefice]. Desigur mai cred ca orice lucru rau care ni se intampla este din cauza noastra. In definitiv, de cele mai multe ori, noi permitem lucrurile negative sau le instigam...nu se ivesc chiar asa din senin.

| stefantiby a răspuns:

Eu personal am avut numai esecuri atunci cand am incercat sa-mi fac viata asa cum am dorit. Am constatat ca ceea ce pare aleatoriu este de fapt mai bun decat ceea ce as fi ales eu. De asta prefer sa nu ma zbat prea mult atunci cand nu-mi iese un lucru sau atunci cand pierd ceva pentru ca stiu ca urmatoarea data va fi mai bine. Poate e si noroc cine stie insa eu cred ca toate se intampla la timpul lor si ca unele lucruri nu trebuie grabite.

| DriftKingRO a răspuns:

Eu cred ca din cauza noastra...