| Doarunaltutilizator a întrebat:

Multi oameni spun ca noul este mereu mai bun. Schimbarile si lucrurile noi ar trebui sa fie mereu bine venite in viata noastra? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Complet neadevarat. Daca e nou nu inseamna ca e si bun. Diferit da, mai bun, nu. Conteaza ce faci tu in privinta unui lucru, ce decizii iei, daca iei aceleasi decizii gresite sau ai invatat ceva din experienta ta de pana acum si vei alege o cale care este posibil sa iti rezulte ceva productiv (nu este o garantie). "Mereu" sau "intotdeauna" vor exista variatiuni ale unui lucru care va rezulta in posibilitati infinite.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Noul luptă cu vechiul de când lumea, și învinge.

| AlexMh a răspuns (pentru sadrian46):

Domnule adrian, nu ati inteles absolut nimic nici de la el nici unul dintre noi. E o discutie filosofica despre schimbari, nu despre tehonologie... Va dau un scenariu simplu care imi vine acum in cap si e posibil sa o intelegeti: Aveti o Dacie Logan care functioneaza perfect dar v-ati plictisit de ea, va luati o masina de lux cu kilometrii dati inapoi fara sa stiti, si poate si alte probleme. Va pica dupa 500 de kilometri, reparatia costa cat loganul + cat pretul pe care l-ati dat pe masina. Decideti sa o vindeti fiindca nu va permite sa o reparati. A invins noul in cazul acesta? Chiar daca decizia a fost una justificata, nu a fost una buna, si drept urmare nici masina noua nu a fost mai buna decat cea veche. Deci cu nou vs vechi, ati pierdut si la decizie, si la masina. Stima!

| Doarunaltutilizator explică (pentru sadrian46):

Sunt de acord dar nu mereu este cazul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In viata mea nu e loc de nou, nu am dorinta de nou.
Abia cand simt eu nevoia de schimbari, cercetez cu atentie ofertele/posibilitatile, si fac o alegere despre care deja stiu 50%.
Nu ma arunc in nou, de multe ori am facut alegeri pripite, si nu am fost multumit.
Ma refer aici la orice: dragoste, electronice, masini, locuri de munca, prieteni.
Poate doar in materie de mancaruri si bauturi, noul este binevenit chiar si pentru mine, dar ca test. Nu sunt genul care sa accepte de exemplu 10 zile cu mancare chinezeasca, daca nici macar n-am gustat mancarea chinezeasca, nu stiu cum reactioneaza organismul meu la ea, etc.
Deci, noul nu e obligatoriu sa fie mai bun.
Am o masina de care sunt multumit, daca as trece la una mai noua si asemanatoare, pariez ca nu as mai fi multumit, pentru ca exista niste probleme calitative la cele mai noi decat a mea.
Noul uneori nu inseamna upgrade.

| Freya1 a răspuns:

Nu este obligatoriu să fie bun ce e nou, dar schimbări trebuie făcute în viața noastră într-adevăr.
Ca sa poti sa experimenteze, sa te cunosti sau chiar sa iti găsești locul trebuie sa faci schimbări atunci cand simti nevoia.

| Celcestietot a răspuns:

Daca este nou, nu inseamna ca este si bun. Acei multi oameni despre care vorbesti, fac parte din categoria celor care se tin cu paine si circ.

| gemeni6226 a răspuns:

Daca este vorba de o schimbare menita sa imbunatateasca calitatea fizica si psihica a individului sau a relatiilor acestuia cu cei din jur atunci da in caz contrar nu.

| Nume6 a răspuns:

Da, pentru că te ajută psihic enorm. O casă nouă, o locuința nouă, un telefon nou, un job nou stabil, etc. Nu mai ajungi la depresie, boli psihice deoarece te scapă de monotonie.