| Libelle a întrebat:

Uitati...pe mine persoanal m-a socat foarte tae ce s-a intamplat la maternitatea din Giulestisad
Nu inteleg de ce se intampla lucrurile asteastraight face
Sunt copii mici, nu au nicio vina, nu aveau de ce sa indure chinurile alea, nu aveau nicun pacat, nimic, dar totusi Dumnezeu a hotarat sa se intample asa, sa moara. S sufere si parintii, sa se chinuie si ei.
Voi de ce credeti ca s-a intamplat asa ceva? Stau si ma gandesc ca...nu e drept.sad

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Lucrez in sistemul sanitar din Romania, stiu ce conditii sunt in spitale, cat personal este in unitatile sanitare, posturile fiind blocate de aproape 3 ani, ani in care au plecat in strainatate o gramada de asistenti medicali sau s-au pensionat.Nu avem medicamente, analizele sunt restrictionate, se face minimum necesar. Asta este rezultatul saracirii spitalelor, se lucreaza la limita de avarie. Ma ingrozesc de fiecare data cand vad la stiri ce s-a intamplat in maternitatea din Giulesti, este un cosmar. Mi-e mila de parinti, mi se rupe sufletul de suferinta acelor copii care de abia au pasit in viata si soarta a fost asa de necrutatoare cu ei.Sa-i odihneasca Dumnezeu pe cei morti si sa le dea sanatate celor ramasi in viata!

| anka a răspuns:

Cea mai mare bucurie a unei mame e sa isi tina copilasul nou nascut in brate. Iti spun din experienta. Nu stiu cum mamele care cu cateva ore sau zile in urma au trait aceasta bucurie acum nu isi pierd mintile. Nu stiu ce simt parintii care se gandesc ca E NEVOIE DE IDENTIFICARE ADN pentru a afla care e copilul lor. Eu cred ca acei parinti care isi stiu copilul in pericol se roaga pentru toti cei aflati in lupta cu viata. Nu vreau sa ma gandesc ce chinuri groaznice au trait puii aceia de om. Eu nu sunt foarte credincioasa dar se spune ca,, nestiute sunt Caile Domnului". Totul se intampla cu un scop in viata fiecaruia. Sa dea Dumnezeu ca toti copilasii care traiesc sa reuseasca sa treaca de acest prag si sa creasca mari si frumosi. Sa dea Dumnezeu putere parintilor sa treaca peste acest soc. Sunt alaturi de toti parintii care sufera acum dupa ingerasii lor. Dumnezeu sa va intareasca si sa-i odihneasca pe micutii care nu mai sunt!

| pengu a răspuns:

Oameni care trebuiau sa isi faca treaba nu isi fac, si nu e vb numai de cine sunt responsabilii care trebuiau sa fie langa acei copilasi, ci de cei care fac sistemul sa stea in loc.
Mi-au dat lacrimile cand am vazut stirile azi... dar cei care sunt vinovati nici macar o urma de regret nu au, ci isi fac griji de reputatiile lor.
Asta e tara noastra... din nefericire si mare lucru nu se va schimba...

| NoMusicNoLife a răspuns:

Da, e ff adevarat ca nu e drept, ei nu au nici o vina si pur si simplu nu mai au sansa la viata. Eu cred ca de vina sunt spitalele din Romania, care sunt murdare, infecte si lipsesc majoritatea conditiilor pentru ca un bebelus sa poata sa isi petreaca acolo ( sanatos ) primele zile din viata. Pe mine ma intristeaza rau de tot chestia asta, pentru ca daca te uiti in alte tari, acolo sunt spitale moderne cu de toate si la noi nici macar pe jumatate. Doar ca in strainatate e mai scump si nu multi au posibilitatea financiara de a-si trata copii acolo sad. Ar trebui sa se investeasca mai mult in spitale, iar cei bogati sa mai doneze ceva bani sau sa nu-si mai faca case de sute de milioane de lei. Ce sa faci, daca asa a vrut Dumnezeu sa se intample, asa s-a intamplat thinking

Sper ca pe viitor lucrurile sa se indrepte si copiilor sa li se ofere sansa la viata!

pup :*

| Larisa_7991 a răspuns:

Inca un motiv pentru care sa pleci din Romania si sa nu te mai uiti inapoi. Poate copii aceia nevinovati si neajutorati nu mureau daca asistentele si medicii nu se gandeau la propriile lor vieti.de aceea nu au intrat dupa ei sa ii salveze.chiar daca ei au jurat ca, cu pretul vietii lor vor face in asa fel incat sa salveze vieti prin acel juramant depus la inceputul carierei.Si pe mine m-a socat foarte tare.Insa noi nu avem puterea necesara sa ii pedepsim ndeajuns, viata unui om nu are valoare, numai Dumnezeu ii va pedepsi pe cei vinovati. Te-am pupat:*

| Noir a răspuns:

Sistemele sanitare din Romania sunt sub orice critica.Nu ma mira ca s-a intamplat asa ceva.Doar traim in romania.Trebuia sa se intample o tregedia ca cea de la maternitatea giulesti pentru. a se lua masuri pentru.asa ceva. jalnic!

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Si eu sunt socata, nu inteleg dar tind sa cred ca pur si simplu dumnezeu i-a vrut sus ca sa nu faca rau jos poate asa a fost sa fie acei copii sa moara