| Anonimul20134 a întrebat:

Credeti ca in viitor tehnologia va fi suficient de avansata incat vom putea sa :
-calatorim in timp
-sa citim gandurile altei persoane
-sa colonizam alte planete
-sa ne schimbam hainele si chiar mobila din casa intr-un mod asemanator cu cel din jocurile video? Ex: Sa ne apara un ecran cu toata hainele noastre si noi sa ne schimbam tricoul de pe noi doar apasand pe imaginea cu acel tricou?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

1. Calatoria in timp imi pare imposibila, asta daca nu ne referim la calatorit cu viteza luminii pentru ca ar trebui sa "trimiti" atomi sau molecule, iar astia sunt greu sau imposibil de programat unde sa se lege de ceilalti.
2. Doar daca am intelege microexpresiile, sau cu vreun dispozitiv sa citim nivelul anumitor hormoni, ca in Transcendence.
3. Da, daca n-o sa ne omoram curand, vorba amicului Ainştain: "I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones."
4. Posibil, am vazut ca exista un spray cu care poti crea haine direct pe corp. thinking

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pote ca da, dar nu in timurile pe care le avem de trait.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Eu de calatoria in timp ma indoiesc, dar e doar parere mea.

Pana acum tehnologia a progresat pentru ca a existat mediul propice, insa cum resursele planetei sunt pe terminate probabil tehnologia se va axa pe chestii mai practice gen mancare artificiala, combustibil regenerabil samd, si nu pe chestii precum cele amintite de tine.

Ma rog cine stie ce vor mai inventa generatiile viitoare, in ziua de azi avem lucruri de neimaginat acum 200 ani.

| cristimihailov a răspuns:

Daca vom mai supravietui ca specie, posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa citim gandurile oamenilor e la 2 3 decenii departare. nu mai e mult. deja am vazut multe videouri pe youtube cu "chestii" lipite de cap care fac anumite chestii pe care le gandim si o animatie face ce gandeste pe ecran.

| Teardrop a răspuns:

1) Nu ştiu ce să spun despre călătoria în timp. N-am studiat fenomenul destul de mult încât să-l înţeleg pe de-antregul şi să-mi pot forma o opinie clară.
2)Nu neapărat "să citim" gândurile. Dar să intuieşti ce gândeşte o persoană pe posibil şi acum.
3)Categoric. Pământul n-o mai duce mult. Nici măcar Sistemul Solar n-o mai duce mult. Chiar cred că umanitatea e capabilă să perpetueze, că, în final, instinctul de supravieţuire v-a învinge chiar şi Soarele.

4)Da.

| banu007 a răspuns:

Esti bine?