| FastAndRelaxed a întrebat:

Credeti ca inteligenta artificiala(asta cand va fi creata) va aduce efecte pozitive sau negative asupra omenirii?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul a vrut mereu sa se autodistruga singur ce sa cred ne meritam soarta

| T0T a răspuns:

Va prezenta desigur atât efecte pozitive și negative, dar din perspectiva mea cele negative sunt mai mari și ne vor afecta mai mult și asta se va vedea în viitor. Vom tânji foarte mult după obiceiuri, lucruri, activități mai vechi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca un adaos la răspunsul meu, observ cum foarte mulți oameni sunt foarte obsedați după avansul tehnologic dar oarecum într-un mod inconștient. Nu reușesc să prevadă anumite lucruri sau pur și simplu o lume pe care eu o consider plină peste cap de aspecte negative ei o consideră o lume mult mai bună. Depinde și de la om la om. Sunt oameni cărora le place să meargă la iarbă verde și să respire aer curat și să desfășoare activități care țin de natură și oameni cărora le place să fie înconjurați numai de produse electronice între 4 pereți. După mine e o diferență imensă și a doua variantă mi se pare oarecum tragică dar acum sunt oameni și oameni.

| RoyDupuis a răspuns:

Ca orice alta chestie inventata, are avantaje si dezavantaje (negativ /pozitiv) insa A.I. fara doar si poate va aduce in mare parte efecte negative asupra omenirii. A.I. a fost creata cu foarte multi ani in urma (neoficial bineinteles), cu timpul s-a perfectionat si continua s-o faca!
S-au scris atatea carti despre asta, s-au facut atatea filme pe acest subiect, si crede-ma, nu sunt doar/deloc fictiune!

| AdyColt a răspuns:

Nu cred eu ca va fi vreodata creata. Desi as vrea happy

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a răspuns:

Pai chestiile cu inteligenta artificiala (roboti sau alte lucruri) vor incepe sa se dezvolte adica vor invata singure si vor ajunge sa fie mai destepte ca oamenii.Si ca in filmele sf vor ajunge sa extermine rasa umana si sa ne inlocuiasca