| Vernusio a întrebat:

Credeti ca poate veni un al treilea razboi mondial?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa avem un al treilea razboi mondial, similar cu primele doua. De altfel avem un fel de razboi mondial: cel impotriva terorismului.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca "terorismul" asta e tot joaca lor. Adica cum poate o grupare de retarzi sa omoare atatia oameni, sa ingenuncheze Europa, iar marile puteri ale lumii sa nu faca nimic? Ar fi de ajuns sa trimita NATO ceva trupe dupa ei si niste avioane de vanatoare si in 2 ore n-ar mai ramane nimic din isis asta. Adica cum se face ca o grupare ca asta sa tina la distanta fortele americane, franceze si tot ce inseamna uniune europeana?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Vezi ca a fost si este inca posibil, deocamdata ISIS nu a fost complet infrant! Si sunt explicatii: neimplicarea totala a SUA si aliatilor, faptul ca luptatorii ISIS sunt amestecati cu populatia si atunci ar fi pierderi mari in randul civililor si nimeni nu-si mai permite aceasta, neintelegeri privind lupta impotriva ISIS, etc.
Cat priveste teroristii din diversele tari este si mai greu, avand in vedere ca acestia se ascund, nu actioneaza foarte deschis, nu exista o linie de front vizibila, trecerea la terorism a unor nationali din unele state, etc.

| RAY a răspuns:

Sper ca ratiunea umana sa castige razboiul impotriva prostiei umane

| T0T a răspuns:

Aș vrea să cred că nu.

| Hammurabi a răspuns:

In mod sigur va veni. Intrebarea e cand?
Deja relatia SUA - Coreea de Nord e pe un butoi cu pulbere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu ai vazut cate avioane sunt pe cer? In mod sigur va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al treilea razboi mondial va fi Armaghedonul - razboiul Lui Dumnezeu. Apocalipsa 16, 19.

| missfatadelatara a răspuns:

Ești pe TPU, aici e un război permanent.

Răspuns utilizator avertizat
| StefNN a răspuns:

Sper sa nu

| finicu212 a răspuns:

Razboi mondial, nu.
Razboi coreean, posibil. Coreea de nord este inca la razboi cu Coreea de Sud - nu s-a semnat niciodata pacea, ci doar un pact de non-agresiune.

Un razboi mondial intre NATO - CSTO este cam imposibil de imaginat.