| Tron a întrebat:

Credeti ca religia e o metoda de manipulare de a mentine pacea mondiala?Daca da de ce?

Răspuns Câştigător
| Iulian93 a răspuns:

Religia este SIGUR o metoda de manipulare, insa nu neaparat pentru a mentine pacea mondiala, ci mai degraba pentru a detine putere si control. Credinta adevarata exista, este cea pe care Iisus ne-a lasat-o si care a fost propovaduita de apostoli, insa din momentul in care crestinismul devine religia oficiala a Imperiului Roman, totul va avea conotatii politice.
Consiliile ecumenice nu au facut decat sa decida ce ar trebui sa stie crestinii, au ales ce sa fie transmis mai departe. De ce crezi ca exista doar 3 evanghelii?
Daca mergem la Marea Schisma, vedem si acolo, in afara de disputele privind unele practici religioase, factori politici. Cruciadele au fost razboaie in "numele lui Dumnezeu". In evul mediu biserica ucidea femeile doar pentru ca erau frumoase, considerandu-le vrajitoare, torturau oamenii, etc. Marii regi luau decizii doar dupa ce consultau Biserica, samd.
In prezent religia nu mai este asa influenta, cel putin nu la noi, dar inca joaca un rol important.
Asta e parerea mea si ceea ce vad eu, insa nu inseamna ca nu cred in Dumnezeu.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In orice regim,fie el religios, fie politic sau social, s-au folosit si se vor folosi in continuare tehnici de manipulare.

Răspuns utilizator avertizat
| ateu123 a răspuns:

Religia e o metoda de manipulare ce are ca scop oprirea gandirii, banul, spalarea pe creier http://desopera-stiinta.blogspot.com/

| Humanist a răspuns:

Este cu siguranta pentru manipulare, dar cand spui ca pentru mentinerea pacii, ma faci sa rad omule!
Uita-te la cate razboaie si conflicte au fost datorita religiilor... Avem cruciadele, crestinii care persecuta homosexualii si subjuga drepturile femeilor, musulmanii care intra cu avioane in cladiri, cei care se opun cercetarii stiintifice speriati ca oamenii sa nu descopere ceva contrar religiei lor, indoctrinarea copiilor etc.
lista poate continua...