| Maximus a întrebat:

Credeti ca traditiile sarbatorilor ar trebui respectate sau sa tindem spre modernism?

Răspuns Câştigător
| greudespus a răspuns:

Un om este o fiinta cu resurse limitate de timp, de energie, de bani etc.Asa ca este nevoie sa-si defineasca prioritatile.Pentru aceasta are nevoie sa -si cunoasca scopurile.
Cat priveste sarbatorile religioase, in biblie este stipulata una singura si anume Sabatul. Ea a fost data la creatiune. Asta spune geneza cand afirma ca in sase zile a fost facut pamantul cu tot ce este pe el (sau intregul sistem solar, cu luna, soarele, etc), iar a 7-a zi s-a odihnit.Mai tarziu cand D-zeu a dat si scrisa legea sa, sarbatoarea este chiar in centrul legii sale.Este un semn intre D-zeu si om.
Dar sabatul este singura porunca pe care crestinii au eliminat-o.Nici nu vor sa auda de ea. Cu celelalte nu au o problema, dar cu aceasta ar lupta pana la moarte. Din 2 miliarde de crestini declarati, doar vreo 100 de milioane respecta sabatul dat ca porunca.
Ulterior oamenii au dat in numele lui D-zeu sute de sarbatori, curios este ca acestea sunt respectate. Dar acea una, nu.
Asa ca biblia ramane o carte neinteleasa chiar si de crestini, fie ei si de 2000 de ani.
Despre sarbatorile culturale, ele sunt lipsite de forta, si sunt promovate de cei ce castiga ceva din asta.

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu nu am ce respecta, omule. Daca n-am avea biblie nu am avea nici sarbatori. Nu am mai sarbatori diferiti sfinti, diferite rastigniri, invieri si inaltari. Si am fi mai ok, iti zic eu.
Nu, nu trebuie sa respectam traditiile sarbatorilor, trebuie sa ne gandim in felul urmator: "Bai, noi ce dracu' sarbatorim?" Dar nimeni nu se gandeste la asta atata timp cat de Craciun si Paste omul mananca si bea din belsug. Sarbatorile astea au devenit prea comerciale (si asta-i grav pentru crestini).
Trebuie sa ne trezim la realitate si sa constientizam ca singurele chestii pe care le-am putea sarbatori sunt nasterea unui copil si casatoria a doi tineri. Nu-i cazul sa-l regretati pe Iisus, regretati moartea unei persoane dragi! Pana la urma esti pe Pamant, esti langa cel drag, nu in alta parte. Crestini, nu va ofensati, prieteni.

| AvalohAlyn a răspuns:

Traditiile sunt foarte frumoase daca crezi in ele si le respecti.Modernismul excesiv duce la haos si la viata monotona.

| Parintele a răspuns:

Trebuiesc eliminate.

| Marcian a răspuns:

In ceea ce priveste traditiile religioase, le respecti daca esti religios.In ceea ce priveste traditiile culturale, le respecti daca te consideri a fi parte din ceva.

| GyeBaek a răspuns:

Sa fie respectate.

| Nicoleta a răspuns:

Adevarul este ca lumea tinde spre modernism.
Cu sau fara voia noastra, multe traditii vor disparea odata cu moartea batranilor.Cred ca se vor pastra doar cele mai importante. Dupa cum vezi, deja multe au devenit doar o aminrire, sau le mai vezi doar la festivaluri.

| deutza a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui respectate e mult mai frumos de ex sa vezi mosi de craciun decat sa nu vezi e ceva frumos sau de anul nou caprabig grin

| aaaa12345 a răspuns:

Se fie respectate

| claudiua a răspuns:

Da lumea tinde spre modernism, si nimeni nu mai e interesat din noua generatie sa petreaca sarbatorile acasa ci doar in cluburi si discoteci.Eu cred ca ar trebui sa fie respectate.

| Juanita a răspuns:

Buna intrebare. Ar trebui respectate dar asa cum trebuie. Spiritul fiecarei sarbatori este alta.Ar trebui inteleasa sarbatoarea in sine, si sa se faca diferenta dintre fond si continut. De exemplu Craciunul se rezuma la a doar cumpara si primi cadouri, pe cand este total alta ideea.

| Aniita a răspuns:

Trebuiesc respectate categoric. sa fii modern nu inseamna ca nu trebuie sa fii credincios...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se respecte traditile... ar fi pacat sa le pierdem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult de la teorie la practica. "Ar trebui". Toata lumea tinde spre modernism, toti vrem sa evoluam. Nu stim sa ne respectam sarbatorile. In general la noi de sarbatori gen Craciun sau Paste se mananca. Mult, ca doar suntem romani. Ce mai conteaza traditiile, datinile daca e mancare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traditiile si sarbatorile noastre ne definesc ca popor. ce vrei sa tin halowenul si sfantul valentin in loc de sfantul andrei si dragobete.si ce sunt eu atunci? roman sau ce mama naibii? modernism? imi dai voie sa fac pipi in stil modern?

| ionut6715 a răspuns:

Pai mai sunt cateva luni pana la sarbatori cei intrebarea asta?rolling on the floor

| vazelin a răspuns:

Doar doua: Craciunul si Pastele! atat! (inca Pastele... nici nu)

| lovelyii a răspuns:

Mi se pare ff frumos sa le respectam. adica na mie cel putin imi place spiritul Craciunului cand merg la magazin (cumparaturi ) pentru Craciun la Real de obicei na in fine ii ff frumos is numa lucruri de sarbatori tte astea podoabe si totul rosu mi se pare ff frumos si raspunsul e da la intrebarea ta. plsss funditawinking