| iryshka13 a întrebat:

TPU cum credeti toate religiile trebuie respectate sau nu?

15 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai putin cea care te calca in picioare, islamul.
Sa respecti libertatea si spiritul altuia cere un anumit nivel de educatie.
Cei care se simt bine sa arunce cu noroi inteleg mai greu asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş respecta un set sau altul de dogme menite să umple oamenilor capul cu prostii şi minciuni şi să-i manipuleze, astfel capii mafiei umplându-şi buzunarele de pe urma naivilor şi deţinând putere nemeritată.

| Drolja a răspuns (pentru NOname):

Vai, dar noi știm că știi atâta istorie a religiilor încât dai pe afară.
A propos, cam ce știi tu despre religii în afară de nimic? Aha, mă gândeam eu.
Nu ar strica să descoperiți și voi niște chestiuni elementare din surse de informație corecte, dacă nu v-au interesat în școală. Pentru că acum faceți erori ca cele de sus, și dați vina pe alți oameni că vă îndobitocesc, când voi sunteți deja.

Nu o lua prea personal, nu e numai pentru tine, ți-am adresat-o ție acum pentru că tu ai fost cea care a postat acum.
A, și dacă ai începe să îți folosești și tu puțin bilbucheul și să îți asculți insinctul de autoapărare, nu ți-ar mai băga nimeni nimic în cap. Ci doar tu, așa cum ar fi și cazul fericit.

| 愛日本 a răspuns:

Da...ce sa si faci cu ei?
Trebuie evitate conflictele pe teama credintei atata timp cand nici existenta si nici inexistenta nu poate fi dovedita.

| danay72 a răspuns:

Nu,doar cea care este adevarata.Iar in Biblie o poti afla.

| KamaSutra a răspuns:

Da!

| LePotato a răspuns:

De ce ar fi o religie mai presus de alta?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru LePotato):

Pentru ca doar una singura este revelata.

| LePotato a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Serios? cine zice asta? ai dovezi? (dovezi nu-s citate sau vorbe transmise din mosi stramosi, asta in caz ca nu stiai)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa arati toleranta pentru toate religiile, chiar daca faci sau nu parte din aceea comuniune religioasa sau nu apartii nici uneia.
Este vorba de coexistenta, asa am putea evita un haos TOTAL. Numai bine.

| Lucică1998 a răspuns:

De tolerat sunt de acord ca trebuie sa le toleram, dar respectul e deja la un alt nivel, pentru ca poți sa ai respect pentru ceva contrar credințelor tale numai daca ești de acord cu acel lucru.

| CLU a răspuns:

Da oricare dintre noi trebuie sa respectam religia.Nu trebuie neaparat sa respecti si traditia dar nici sa razi de ele
Funda te rog!

| Joakim a răspuns:

Mentalitatea romanului este cea de prisos. Comunismul si-a facut partial scopul, am devenit atei (putini mai simt nevoia sa creada in ceva, nu zic neaparat ca nu exista o forta). Acum, daca zice cineva ca e anti-hristi sau satanist apare un om cult care se crede 'trimis de la d-zeu' sa zica ca ajungi in iad. Este logic, educatia de acasa, astia-s oameni crescuti cu frica si prin bataie. Multi cred in d-zeu ca sa nu ajunga in asa-zisul iad, EGOISM.