| Ecaterina a întrebat:

Credeti ca traim acum zilele sfirsitului si dc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dori sa-ti multumesc pentru lista de melodii(50) date la o alta intrebare. Eram in pana de muzica si a venit in momentul potrivit big grin.
Sfarsitul poate fi unul tragic sau unul neprevazut. Eu l-as prefera pe cel neprevazutwinking.
Daca te referi la situatia Romaniei si Europei, ma indoiesc. Au fost momente in istorie cand treaba mirosea mult mai urat, si uite ca am ajuns in 2010.
Orice lucru are un sfarsit pe care nu-l va putea tine in loc indiferent de ce va face.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Traim doar sfarsitul zilelor fiecaruia dintre noi, al lumii inca nu.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Cristi_din_Bucuresti

Asa e lumea dintotdeauna. Nimic nou.

| AvalohAlyn a răspuns:

Pai eu cred ca daca ai sa citesti o parte din Sf.Scriptura si din intepretarile Apocalipsei inclusiv Apocalipsa vei afla.Acolo spune ca semnele sfarsitului vor fi dezastre, seceta, foamete, venirea Antihristului, cipurile biometrice, cutremure, lipsa iubirii si a pacii etc.Eu cred ca traim semnele sfarsitului lumii. E prea evident. Dar sfarsitul, data exacta nu stie nimeni decat Creatorul.

| Alphawolf a răspuns:

Asta de unde ai mai scos-o? Superstitiile iti provoaca panica!? Fii realist/a si nu te uita in gura la altii...
@Cristi_din_Bucuresti
De ce creezi panica? In Biblie scrie multe dar degeaba scrie! Realitatea este mult mai mult decat o carte.

| Razvan a răspuns:

Daca asa arata zilele sfarsitului am putea zice ca suntem chiar norocosi. Dar intotdeuna mi-am imaginat sfarsitul ca ceva brusc, dramatic care sa starneasca panica peste totdevil

| danut a răspuns:

"HepHap a răspuns: @Cristi_din_Bucuresti Asa e lumea dintotdeauna. Nimic nou. "
Totusi sti ca in Biblie exista un moment indicat chiar de Isus drept "marcaj" al sfarsitului omeniri? Ceva ce nu s-a intamplat inca pana acum dar se v-a intampla in curand.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred si nici nu cred ca s-ar putea fixa o data precisa pentru sfarsitul lumii noastre. Proorociri de acest gen au existat inca din anii 1000 si au fost multe pana in zilele noastre si vor mai fi, se gasesc destui fanatici si dezaxati care sa le emit si - din pacate - se mai gasesc unii sa aplece urechea la acestea. Nu trebuie sa uitam nici influenta massmedia si a filmelor de gen, care pot prinde la cei mai slabi de inger. S-auzim numai de bine!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

As putea spune ca momentan traiesc zilele sfarsitului acestei saptamani desi e abia miercuri. Si apoi, de ce sa ma preocup pentru ceva ce este posibil a se intampla cand am lucruri mai importante de facut? Cum ar fi sa raspuns la intrebarea asta si a fetelor si baietilor de 12 aniwinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eu nu cred ca apuc sa vad sfarsitul lumii. Mereu s-a pus problema asta si au fost intotdeauna oameni care au cersit atentie incercand sa starneasca panica. Ce este adevarat totusi, populatia a crescut enorm - dar sa nu uitam ca sunt inca zone nepopulate.

| Marcian a răspuns:

10-25 % sigur.

| liviu00 a răspuns:

Niciodata n-a fost situatia roz in societate.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu, nu se poate spune ori gandi ca traim zilele sfarsitului, un argument care sa te faca sa spui asta ar fi de folos. Sfarsitul sau inceputul nu avem noi de unde sa il stim, realitatea e ceea ce vedem zi de zi, si semne inspre un sfarsit nu avem de unde sti.Ca e rau acum, a fost rau si acum multi ani, deci nu traim asa ceva. Ce inseamna sfarsit, te`ai intrebat asta?

| Luori a răspuns:

Sfarsitul poate fi oricand. Noi nu putem decat sa il grabim sa ajunga. Insa orice sfarsit, este un nou inceput!

| BRG a răspuns:

Da Biblia în 2 Timotei capitolul 3 cu versetul 1la 6 spunebig grinar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă, căci oamenii vor fi iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, refractari, nerecunoscători, calomniatori trădători încăpăţînaţi umflaţi de mîndrie, mai degrabă iubitori de plăceri decît de Dumnezeu, nu se întîmplă oare toate aceste lucrui în prezent? Biblia are mare dreptate în tot ce afirmă, numai Dumnezeu va intervenii să pună capăt acestui sistem nelegiuit în care trăim, doar Dumnezeu prin Isus Cristos fiul său va aduce adevărata pace şi securitate.

| bozo a răspuns:

Desigur sunt zilele sfarsitului. De ce? Pentru ca seamana foarte tare cu zilele celorlalte sfarsituri asteptate: e soare afara, pasarelele ciripesc, plec la munte si e inca o zi in care nu sunt atat de prost sau depresiv sa ma gandesc la sfarsitul lumii.

| DanielJackson a răspuns:

Quensy, sfarsitul nu va veni niciodata! mai sunt cateva profetii antice care trebuie sa se implineasca pana la,, schimbare", de sfarsit nici nu poate fi vorba, stai linistita. cristi a zis bine,, acestui sistem", prin urmare stie si el ca va veni,, alt sistem", nu un sfarsit.

| DanielJackson a răspuns:

Criza? hai mai oameni buni, nu e nici o criza! doar ca lumea se teme sa mai scoata banii din buzunar, si oamenii sunt dati afara de la serviciu. asta nu e un semn al asa-zisului sfarsitlaughing

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

In loc sa te gandesti la asta mai bine te-ai fi gandit la faptul ca daca astea chiar sunt zilele sfarsitului tu trebuie sa fii ultima care moare. Eu asa ma gandesc, sunt curajos tare.

| Petronela a răspuns:

Nu pentru ca stie cand Nimeni Nu VA FI sfarsitul lumii, Doar d-zeu stie

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Nu se stie. Cum o vrea Dumnezeu. Nu vom trai acum cu frica, virgula, ca vom muri. laughing Mai bine sa ne traim viata, fara aceasta spaima. Pentru ca poti muri si inainte cu 2 zile inaintea sfarsitului. Si cu 2 minute inainte ce inceperea sfarsitului. Hai sa nu regretam nimic! Ai grija de tine.

| chrystyna a răspuns:

Chiar zilele sfarsitului poate nu le traim, dar zilele inceputului sfarsitului, da! Adica, safim seriosi si sa ne uitam in jurul nostru, evoluam prea repede in unlele chestii, tot felul de cutremure, dezastre naturale(au mai fost si pana acum, binenteles, dar acum s-au inmultit si se intampla prea des), tot felul de lucruri.Si oamenii si natura parca au lut-o razna.Se intampla multe lucruri rele intr-un tp prea scurt.Nu spun ca sunt panicata, sau ca fac parte din cei care cred ca va veni sfarsitul lumii in 2012.Cred in Dumnezeu si numai El poate sti cand vine sfarsitul. Cert mi se pare ca vom asista totusi la multe schimbari in anii ce vor urma si nu stiu daca vor fi bune.Numai cat ma uit in jur vad deodata:criza in toata lumea, cutremure, eruptii de vulcani, unii pasivi, tornade, tzunami, copii care nasc copii, oameni fara mile, canicule in iunie, etc.Nu demult am vazut la stiri cand la noi era f cald si in Spania ningea(sa nu uitam ca nu sunt asa multi km distanta intre noi si Spania), acum avem canicula anuntata din prima saptamana a lui iunie, etc.Ma cam ia cu fiori sincer.
Dar, noi nu stim cand vine sfarsitul, numai Dumnezedu stie.Pana atunci, noi traim si vedem.

| bestmusik a răspuns:

Sincer faza cu sfarsitul lumii in 2012 mi se pare o mare prostie inventata de un "mare expert" care din lipsa de ocupatie a dat aceasta stire "bomba" care mai apoi s-a raspandit in toata lumea.
Singurul care poate sti cand va fi sfarsitul lumii este Dumnezeu si el este singurul care poate decide asta.Stai linistita ca nu o sa apuci sfarsitul lumii. Bucura-te de viata si nu mai crede toate prostiile inventate de toti acesti asa numiti "experti".

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Cum sa spun, fata zu sfarsitul lumii.nu stiu de ce toata lumea se sperie cand aude de asta. adica pana la urma daca chiar ar fi sfarsitul(dar nu e), atunci trebuie sa fie un nou inceput deci.nu avem dc sa ne ingrijoram.

| ame_3387 a răspuns:

Cred ca fiecare om a avut aceasta idee... insa nu inteleg unde e panica. Daca ar fi sf lumii am muri toti o data ceea ce pe mine nu ma panicheaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fata calculatorului de sfirsitul lumii nu poate fi vorba. Dar din miezul evenimentelor unde in cei 40 de ani n-am vazut nici o inundatie si acum mi-a ingropat masina trei sferturi in mil iti poti da seama si tu ca ca unele conceptii depind de evenimentele traite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbeng dar nu esti obligata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori acum ori mai tarziu tot o sa se intample. dar nu asa (desatru, oameni speriati)va veni Dumnezeu si ii va judeca pe toti.asa ca nu ma sperie