| Marck94 a întrebat:

Credeți că va fi viață pe Marte? Vor rezista oamenii pe aceasta planeta daca ar locui?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca si acolo oamenii isi vor oferi serviciile contra cost, nu vor supravietui. ^_^

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate in viitorul indepartat daca va aparea mai multa apa si atmosfera isi va schimba compozitia, da ar putea exista viata pe marte.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu

| ziftode a răspuns:

In momentul asta si cu tehnologia actuala... NU
in afara de numeroase alte probleme sunt 2 care sunt categorice
1. in momentul asta nu exista o tehnologie a unui circuit de viata intr-un mediu inchis, mai exact au fost cateva incercari pe planeta asta, toate soldate cu esec in a trai intr-un dom complet izolat de exterior in care apa, aerul, mancarea sa se poata recicla, si singurul lucru care sa se consume sa fie energia
2. pe termen lung apare dezosificare in lipsa gravitatiei, asta e o problema grava, si anume oasele umane isi pierd rezistenta intr-un mediu cu gravitatie redusa, pe marte e 38% din gravitatia de pe pamant, si cu toate ca nu e la fel de rau ca in spatiu, totusi asta e o problema care pana acum nu a fost rezolvata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viitorul apropiat cred ca vom coloniza Marte, dar va fi un trai destul de greu.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sigur este ca se v-a incerca.Cat si in ce mod unii din noi(cei mai tineri in special) vor avea ocazia sa afle.

| sabin89 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

* va incerca
@marck - Noi abia reusim sa facem fata greutatilor vietii aici, unde avem aproape toate conditiile asigurate: si tu crezi ca ne vom descurca acolo, unde conditiile sunt de o mie de ori mai vitrege?

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nu. Cel putin cu aerul de acolo, nu. Probabil va fi viata pe marte dar nu pentru prea mult timp, intrucat cand pamantul va fi inutil pe marte nu gasesti hrana

| Jakye a răspuns:

Salut,
Ca să existe viață pe Marte trebuie să ținem cont de 4 lucruri:
» Temperatura
» Presiunea atmosferică
» Atmosfera
» Câmp magnetic
Plus că transportul materialelor va costa foarte mult.
În concluzie cred că putem "coloniza" Marte, dar nu acum, trebuie să rezolvăm problemele de mai sus.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Într-un viitor foarte îndepărtat... Probabil generațiile de atunci ne vor considera un popor "antic"...

| Señor1ta a răspuns:

Da, tot ce este posibil, în viitor să se dezvolte alte planete, ca Marte, dar cred că atunci ar fi sfârșitul vieții pe Pământ.