nony
| nony a întrebat:

Credeti ca zidurile spitalelor au auzit mai multe rugaciuni sincere decat in oricare biserica?

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In momentul cind ai spus rugaciune ea reprezinta intr-un fel intimitaqtea ta si cred ca e un non sens sa aduci si vorba despre sinceritate.Rugaciunea este aceeasi oriunde.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Dacă oamenii se roagă doar atunci când cineva drag suferă un accident, sau ceva de genu' acesta, din punctul meu de vedere, nu sunt rugăciuni sincere cele pe care ei le spun.

| shadovv a răspuns:

Da, pentru ca oamenii il iubesc pe Dumnezeu doar atunci cand au nevoie de el.

| ChioruL14 a răspuns:

Nu uita de zidurile scolilor laughing "dã doamne sa iau macar un 5" laughing)

| Luori a răspuns:

Absolut. Cand dau de rau, multi se gandesc serios la rugaciune. In spitale inca mai e speranta, cand viitorul sanatatii tale este pus in mana unor oameni din acel institut te gandesti ca n-ai ceva mai bun de facut decat sa te rogi, sa crezi ca te poate ajuta cineva cu o "functie" mai mare decat a oricarui om.
In biserica gasesti multi, muuuulti oameni care sunt mai interesati de ce vor manca, de cat e ceasul, de ce vor face in ziua respectiva, de cat au baut sau vor bea, adica de orice altceva in afara de motivul care ar trebui sa-i stranga in acel loc. De aceea prefer ca atunci cand merg la biserica, s-o fac in timpul saptamanii cand nu e nimeni care sa-mi distraga atentia, cand sunt numai eu, cateva minute, si nu neaparat ca sa ma rog, ci pentru acea liniste ce o gasesc acolo in acel moment.

| AndreiGabi a răspuns:

Da

| maiAm8conturi a răspuns:

Da, am auzit! sad Am auzit pe holurile spitalelor: "Dumnezeule, unde naiba e ceasul, sper ca nu l-am scapat in operatie." sau "da-mi Doamne putere sa pot ciufuli asistenta aia blonda."
In biserica, aceleasi rugi, numai ca acolo ne raportam la alte culori vestimentare.
Acum serios, biserica nu iti ofera un loc de rugaciuni, acolo sunt doar cereri spuse in varful limbii.Se pare ca, cu cat stai mai confortabil, cu atat iti vin mai multe dorinte materiale care nu-ti folosesc la nimic, dar cand ai vreo boala incurabila si nu te poti odihni noaptea, te gandesti doar sa ramai intreg pana maine ca sa prinzi si ziua urmatoare, macar asa din curiozitate, sa vezi ce-ti mai rezerva viitorul si ce mai poti invata pe lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca au vazut multa nepasare, multa spaga si multe crime. Pe ici-colo insa, cite un medic adevarat care chiar se zbate sa-si ajute semenii.