| Minks a întrebat:

Comentati fraza "Peretii spitalelor au auzit mai multe rugaciuni sincere decat cei al bisericilor".

Ca o alta paranteza, avem doar ~360 de spitale, si-asa slab dotate. Totusi, avem 18.000 de biserici. Ce concluzie sa tragem de-aici?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.si strigatul, MAMA, a rasunat mai sincer si rugator, pe esafoadele si fronturile lumii decat in casele parintesti.

| TiffanyღBJ a răspuns:

"Peretii spitalelor au auzit mai multe rugaciuni sincere decat cei al bisericilor" - in spital sunt oameni f bolnavi, care se roaga pentru sanatate cu mai multa convingere si speranta decat se roaga multi oameni in biserici.
Sunt oameni care isi amintesc de existenta lui Dumnezeu doar atunci cand au necazuri sau cand sunt bolnavi si atunci incep sa se roage si chiar sa creada in puterea rugaciunilor.

| Nonono a răspuns:

Nu e vina bisericilor, ci a guvernului. Voi chiar nu vedeti ca guvernul va prosteste?
Guvernul ar trebui sa deschida mai multe spitale, scoli, gradinite, etc.

Biserica nu are nici o treaba cu toate astea, desi sunt foarte multe biserici care ajuta spitalele, sunt biserici de maicute chiar, care creste multi copii etc.

De biserica avem foarte mare nevoie. Fara ea, nu exista mantuire.

Nu va mai tot prostiti si nu va mai lasati prostiti de orice auziti la Tv si tot ce vedeti.

Guvernul este singurul de vina.

| raymusic5432 a răspuns:

Ca bisericile trebuie daramate toate cine e pro sa-mi spuna jos cu bor

| Allrc24 a răspuns (pentru raymusic5432):

Ghinion,nu se va intampla asta.chiar daca nu mai sunt biserici tot se va raspandi credinta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Allrc24):

Îl ştii pe unu Varg Vikernes?

| iamy a răspuns:

Putini dintre noi intra in biserica sa multumeasca lui Dumnezeu pentru bunastare si sanatate pe cand toti Il strigam cu disperare din patul saracacios si alb.
Ca o paranteza-Daca sunt doi sau trei sunt adunati in numele lui Dumnezeu o putem numi biserica.Tu te referi la palatele spoite cu aur si covoare de mii de euro nu la biserici.

| RuscanuDanielVasile1995 a răspuns:

Fraza care ai pus-o tu mai sus ar insemna ca pacientii se roaga mai mult pentru sanatatea lor decat oamenii in biserica!