| Hexiled a întrebat:

Credeti ca manastirea mantuirii neamului este mai importanta decat renovarea spitalelor si dotarea cu aparatura noua sau ajutarea familiilor fara posibilitati, stimularea elevilor cu rezultate bune si incurajarea proiectelor sociale?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu cred aşa ceva.

| darrio2007 a răspuns:

Manastirea aia este catedrală, mai inteligentă.Nu, nu este mai importanta, normal.Cu ce te incalzeste ca ai ditamai hardughia de catedrala cand oamenii mor cu zile in curtea spitalelor care inca mai exista.

| RAY a răspuns:

Normal ca nu e bine ce se intampla dar nimanui nu-i pasa asa ca mergem inainte, Romania noastra de toate zilele isi urmeaza calea spre a deveni o tara sfanta macar cu biserici, manastiri ca cu oamenii e total altceva

| Rakanishuu a răspuns:

Nu mai formula intrebarea astfel incat sa para locurile sfinte un lucru daunator.
Revolta metafizica a omului "recent" este CREDINTA. Credinta in valorile definitorii ale umanitatii.
Deja s-a intrat in pericolul acesteia, si anume intelegerea intr-un sens camusian, de neliniste si dispret.
Elementul de coeziune dintre tragediile care se petrec in spitale si revolta indreptata asupra bisericii este politicul. Insa, trecerea abrupta de la bolile ce nimicesc oamenii la scandarea de lozinci impotriva catedralelor denota o inferenta eronata si lipsa unei viziuni sistematice si pragmatice.

| Hexiled explică (pentru Rakanishuu):

Sunt ateu si nu dau doi bani pe credinta, biserica e o institutie de fraierit in masa, in America majoritatea persoanelor sunt atei si sunt deschisi la minte iar cealalta parte este catolica. In biserica catolica nu se pune pret pe picturile de pe pereti iar preotii nu se scalda in haine cu fir aurit masini de lux.
Banii sunt distribuiti prost catre biserica, cand prim-ministrul a anuntat ca nu mai da niciun ban bisericii a inceput preafericitu șarlatan "mie nu mi trebuie banii statului, dar vreau ca statul sa restituie biserici averea pe care a luat-o" acea avere se refera la pamanturi pe care oamenii le lucreaza, cladiri in care functioneaza scoli, licee, spitale, case de copi. Asta e biserica romana.

| Rakanishuu a răspuns (pentru Hexiled):

"We're all living in America." happy - Rammstein
Mi-am dat seama ca esti ateu dupa ideile pe care le schimbi in adevaruri irefutabile.
Nu sunt sigura daca te refereai la preafericitul Daniel, dar imi voi permite sa spun ca religia nu este responsabila de greselile pe care le fac oamenii. Ei, de multe ori, ucid misterul, coboara spiritul, resping cordialitatea in favoarea grotescului dominat de vanitate si malitiozitate. Dar crestinii nu au nicio vina si este nedrept sa le distrugi ideile generale pe baza egoismului abisal intalnit la impostori.
Cand iti amintesti de oamenii saraci si bolnavi, gandeste-te si ca, pe langa biserici si catedrale, se investesc bani si in shopping center-uri, in construirea fabricilor si uzinelor.
De ce este mai mare nevoie de o biserica decat de o fabrica sau de un shopping center? Pentru ca dragostea pe care lumea O GASESTE in Biserici readuce totul la sensibilitatea sa, sustine oamenii sa raspunda subiectiv unor interogatii existentiale, sa traiasca nealterat experiente personale, ireductibile la abstract, sa fie ei insisi... Pentru asta, nu e nevoie de un preot. Nu preotul reprezinta sfintenia, dar poate avea si el rolul sau formator, depinde de ce cauti in Biserica. Cu alte cuvinte, au si ele un rol pentru o societate mai frumoasa. happy

| EneCristian a răspuns:

Cred ca prostia nu are limite DECI DA e RAU avem noi destule biserici manastiri unde nu merg oameni MAI baga una boss ca ne mor copii prin spitale.

| Alexandra4500 a răspuns:

Pai tu ce crezi..se pare ca pentru unii este mai important, este mai usor sa te rogi la un nene din ceruri pentru renovarea spitalelor si toate celelalte decat sa pui mana si bani. Mai bine trebuiesc pentru c**ve, masini si case.