| Wesson a întrebat:

Credeti in enigme precum Triunghiul Bermudelor, Padurea Baciu, OZN-urile, etc? Eu unul cred, si vreau sa stiu daca si voi credeti. Motivati-va raspunsul si aduceti si un argument sau o dovada la decizia luata. De ce credeti in aceste enigme si de ce nu. Eu unul nu le-am experimentat dar cat am citit despre ele m-a convins ca exista. Cel putin cu Triunghiul Bermudelor, de atatia ani oricine si orice a intrat acolo, nu a mai iesit. Credeti ca ar fi o poarta spre lumea spiritelor, sau doar un mit?

Motivati-va raspunsul!

15 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

,,Cel putin cu Triunghiul Bermudelor, de atatia ani oricine si orice a intrat acolo, nu a mai iesit,,

Orice sau oricine?

Pai triunghiul bermudelor e o zona uriasa...de cateva mii de kilometri patrati.
Si din cate stiu eu e printre cele mai active zone de pescuit si transport maritim de pe glob.
SI la cate zeci de mii de nave trec pe acolo in fiecare an, nu mi se pare ca au disparut toate nu?

Triunghiul bermudelor e o zona ciudata...asta e adevarat.
Din cauza climei acolo se starnesc furtuni din nimic, iar fortele megnetice destul de ciudate din zona sunt cunoscute.
Dar asta nu e ceva paranormal..are legatura cu imensitatea zonei si cu clima extrema de deasupra oceanului, iar magnetismul se crede ca e o consecinta a campului magnetic natural al pamantului.
In general e inofensiv...
Toata povestea asta e mult..mult exagerata.
Cele mai multe disparitii sunt cauzate de vreme, si chiar si acelea se petrec in numar de maxim 20 pe an.
La cate nave trec pe acolo zilnic este un numar infim.
SI sunt N de astfel de triunghiuri in toata lumea de care nu vorbeste nimeni.
Unul in marea galbena, unul in muntii Apalasi in America de N. exista unul si in muntii bucegi de la noi.
Asta baremi e putin mai interesant :
http://ro.greenmedia.md/fenomene-paranormale-in-bucegi-322.html
cam asta cu triunghiurile...

Padurea baciu :
-Locul asta e cunoscut in toata lumea ca una dintre cele mai bantuite paduri inca neexplorate.
In Romania ar mai fi si padure Letea...dar nu in asemenea masura.
Multe dintre fenomenele care se petrec in padurea asta au fost explicate sau infirmate...dar sunt si anumite fenomene care sfideaza logica + ca de cum intri ai senzatia ca esti privit.
E pur si simplu sinistra...paranormala sau nu, chiar nu e un loc in care sa vrei sa stai prea mult.

Si ozn-urile :
Aici sa o luam logic. In imensitatea unviersului e imposibil sa nu existe si alte fiinte, e matematic imposibil.
Dar chestia cu ozn-urile de multe ori imi pare subreda.
Din simplul fapt ca mi se pare greu de crezut ca o fiinta care strabate jumatate de univers pentru a ne vizita planeta se va multumi sa stea la asemenae distanta de noi, sa nu apara niciodata mai aproape de marile orase, si cel mai important....sa nu isi faca simtita prezenta.
Multe dintre povestile astea sunt exagerate...mai ales dupa roswell cand s-au inmultit ca mustele.
Pana atunci de ce nu se vorbea nimic de asta?
Dar pur pariu ca pamantul a fost vizitat candva de extraterestrii.
Fiecare civilizatie antica are povesti de fiinte umanoide care au coborat din ceruri cu puteri extaordinare.
In India sunt povesti legate de Vimana...care chiar sunt farfurii zburatoare.etc
Deci adevarul ar fi undeva la mijloc, dar cum spuneam foarte multe dintre povestile acestea sunt amplificate de dorinta oamenilor de a cunoaste necunoscutul si de intelege lucruri de care nu au habar.
Fiecare legenda sau poveste are un sambure de adevar la baza...dar de multe ori adevarul este acoperit de zvonuri si presupuneri.
Oricum un lucru e cert...credem ca suntem dezvoltati, dar pe zi ce trece aflam de civilizatii antice de 40-50 de mii de ani care par mai dezvoltate cu fiecare dovada, de mituri si legende care coincid cu ale unor popoare de pe cealalta parte a globului...
Credem ca stim multe dar cu fiecare descoperire parca suntem bagati si mai mult in ceata.

| Inferno a răspuns:

E mult de scris, ar trebui analizate fiecare pendelete, pentru ca asa,la gramada, exista probabilitatea sa incluzi si zvonurile printre lucrurile reale sau lucrurile reale printre zvonuri. Sunt interesante,dar adevarul este ca NU pot fi toate adevarate, imagineazati ce lume ar iesi daca am admite ca absolut toate aceste ciudatenii sunt adevarate, probabil ca ar iesi o lume magica ca-n povesti, iar asta se cam contrazice cu realitatea. Daca nu ar exista Mass-media care sa denatureze fiecare fenomen am putea sa dam un verdict mai clar. Dar noi nu vedem fenomenul, noi vedem o deformare a fenomenului ce se datoreaza mass-mediei, asa ca este greu sa analizezi umbra a ceva real.

| andrei a răspuns:

Omul crede pentru ca are nevoie sa creada in ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul este ca traim intr-un univers infinit (cel putin pentru noi) cu o multime de posibilitati, de multe ori sa trecut peste legile fizicii fara a se gasi o explicatie clara.
In triunghiul bermudelor se petrec fenomene stranii ( dispar vase, avioane, oameni) fara a li se mai gasi urma.
O explicatie stiintifica ar fi eliberarea de gaz metan de pe fundul oceanului, anomaliile magnetice care sunt foarte des intalnite in acea zona, iar din cauza campului magnetic pot aparea furtuni, fulgere s.a.
In Triunghiul Bermudelor nu exista plante si nici animale iar oamenii de stiinta pun asta pe seama gazelor naturale care apar, iar tot din cauza asta se formeaza ceata.
Legenda a aparut in urma disparitiei a 5 avioane militare aflate in antrenament in 1945. Avionele erau de tip Avengers și în cazul amerizărilor forțate, acestea erau capabile să plutească lin 90 de minute. Triunghiul bermudelor ar putea fi o poarta catre o alta dimensiune, sau o scurtatura intr-o alta parte a galaxiei( putin probabil) care se deschide numai in anumite conditii voite sau nu. Ce stiu este ca aici s-au facut in timpul razboiului anumite experimete de catre armata si probabil in urma acestora au aparut si fenomenele.

Nici pana astazi nu sa gasit o explicatie clara, fenomenele stranii sunt reale si se petrec zilnic, nu crezi pana nu ai parte de asa ceva. In ziua de astazi populatia este dezinformata, nu stiu. daca este bine sau nu, dar realitatea este cea de care ne lovim zi de zi, cea dureroasa, daca am sti adevarul poate viata noastra s-ar schimba (ar fi haos) sau nu.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie daca Universul este infinit. Noi ii spunem nemarginitbig grin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Se spune ca nu poti ajunge la capatul Universului (iar asta pentru noi il face infinit)
Unii oameni de stiinta sunt de parere ca daca am ajunge la capatul universului si am trece am ajunge intr-un alt univers paralel.
Gandeste-te ca poate noi facem parte ( universul nostru) dintr-un univers si mai mare si tot asa.
ex: Pt o vietate f. mica pamantul ar putea fi considerat univers. ( microorganismele. s.a

| danteewerr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred in universuri paralele!

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna! Nu prea cred in Padurea Baciu si OzN-uri, dar nu imi pot explica de ce sunt atrase avioanele in Triunghiul Bermudelor! Si de ce nu se mai gasesc avioanele, elicopterele ce trec pe acolo!
Iata niste informatii despre el:
Triunghiul Bermudelor (în engleză "The Bermuda Triangle"), cunoscut și sub numele de "Triunghiul Diavolului", este o zonă aproximativ triunghiulară ca formă, cu cele trei colțuri localizate de Insulele Bermude, Porto Rico și Fort Lauderdale, Florida în Oceanul Atlantic. Suprafața cuprinsă este de circa 1.2 milioane km². Există unele speculații cum că în această regiune se întâmplă foarte des fenomene paranormale, cum ar fi: dispariții ale unui număr mare de vase și aparate de zbor, activități paranormale în care legile fizicii sunt date peste cap, puse inclusiv pe seama ființelor extraterestre.

În ciuda acestor idei populare, Paza de Coastă a Statelor Unite și alte agenții citează statistici care indică faptul că numărul incidentelor de vase și avioane dispărute sau pierdute nu este mai mare decât în oricare altă zonă des circulată a lumii.

Multe din așa-zisele mistere s-au dovedit a nu fi chiar atât de misterioase sau neobișnuite la o examinare mai amănunțită, conținând erori și fabricații care în multe cazuri au circulat și recirculat timp de zeci de ani.
Pa si o zi buna!

| EyeCandy a răspuns:

Eu cred în astea. Mai ales în Triunghiul Bermudelor. și eu am citit și deoarece în triunghi este o forță magnetică mare, atrage avioane, sau nave. Nu ai de ce să nu crezi ^^.

| danteewerr a răspuns:

Ok, hai să-ti pun o intrebare și ție! Pentru a exista viață de ce este nevoie? Este nevoie de apă, deci, viața există acolo unde există și apă, deci cu alte cuvinte extratereștri de pe lună trebuie să consume și apă, iar dacă este apă atunci sunt și furtuni și nori, dacă sunt nori atunci există și fulgere, dacă există fulgere atunci există și viață. Nu vreau să te superi pe mine, dar dacă erai un tip isteț, te intrebai tu singur de ce este nevoie pentru a exista viață pe o planetă, iar răspunsul tău era cu siguranță apă! Apa dragul meu prieten isteț, este lichidul in care se dezvoltă și apare viața. De exemplu, tu dacă stai nebăut vreo 3 zile, fără apă, iți garantez pe ce vrei tu, că daca vine unu la tine și-ți oferă o cană de apă și lăngă iți pune un miliard de dolari bani gheață, iți garantez că vei alege cana cu apă. Deci apa este importantă in dezvolatarea micro-organismelor dar pănă te prinzi tu mai durează ceva! laughing Iar dacă tu crezi in ozn-uri,atunci este bine, că pănă la urmă trăiești cu sentimentul că ești vizitat de extratereștri. Cu triunghiul bermudelor da,este adevărat, acolo apar brusc furtuni, și schimbări de climă radicale, datorită faptului că se intălnesc patru vănturi din est din vest sud și nord, sau ceva de genu! Iar cu pădurea baci este prima dată cănd aud. Dar stai liniștit, eu te ințeleg, să cezi in spirite, mai ales că ești și tănăr, este normal! laughing

| Apache a răspuns (pentru danteewerr):

Apa este necesara vietii din aceasta lume...dar cine spune ca asta e ceva universal?
De ce nu poate sa se dezvolte viata si in alte lichide pana la urma?
Pe Europa *satelitul lui jupiter * exista oceane de metan lichid sub crusta de gheata groasa de cateva sute de km.
Acolo de unde stim ca nu s-a dezvoltat sau nu s-ar putea dezvolta viata?
Tot ce stim este datorita lumii noastre....care s-a dezvoltat de la un punct comun.
Poate alte planete care s-au dezvoltat diferit de a noastra au fiinte care functioneaza in mod diferit de noi.
Pana si la noi sunt fiinte : care nu au nevoie de lumina solara, care se hranesc cu dioxid de carbon, care cresc din vulcanii aflati pe fundul oceanelor.
Viata e extrema...nu cred ca are reguli strice care nu pot fi incalcate.

| andrei a răspuns (pentru danteewerr):

Nu este nevoie de apa. Speciile de pe Terra au nevoie de apa, dar de unde stii ca in imensitatea asta a Universului nu sunt specii de extraterestrii care s-au dezvoltat in acid sulfuric? Nu inseama ca daca noi avem doua maini si doua picioare, toate speciile din Univers sa fie ca noi.

| danteewerr a răspuns (pentru andrei):

Cum poate să apară viață, din ceva care practic are efect de dizolvare! Prietene nu am nimic cu tine, dar logica ta este praf! Cum se poate dezvolta o mașinărie, asemănătoare omului, căci despre extratereștri este vorba, să se reproducă să construiască și să comunice, dar aceștia să fie făcuți dintr-un material care practic se dizovă! Deci nu are cum! Omul este alcătuit din 80 la sută apă! In acid sulfuric, există viață, dar acelea sunt niște bacterii care trăiesc doar căte-va secunde și știi ce este ciudat, că nici acele bacterii nu au fost găsite și luate in considerare ca fiind viață! Omul pentru a exista, are nevoie și de aer, și de apă, și de hrană, deci deja șansele la ce vrei tu să zici cu acidul sulfuric scad dramatic de ingrozitor! Eu, adica omul, am nevoie de apă, de aer, și de gravitație! Deci, lista poate continuea, eu am zis de apă, findcă am invățat la biologie că este singurul mediu in care poate să apară viață. mă refer la pești animale oameni, excludem acele mici bacterii nesemnificative!

| andrei a răspuns (pentru danteewerr):

Nu la asta m-am referit. Pentru cei de pe Terra acidul sulfuric este letal. Am dat un exemplu, nepotrivit. Vroiam sa gasesc un lichid la care noi, pamantenii suntem "alergici". Alege tu orice lichid.

Noi avem nevoie de apa pentru ca asa ne-am dezvoltat. Prima bacterie a trait in apa, apoi pestii, platele, primele soparle au baut apa, dinozaurii si restul. Dar daca pe o planeta sa zicem ca sunt oceane de alt lichid decat apa. Si acolo sa se dezvolte celule si toate celelalte creaturi.

Noi invatam ca apa este indispensabila vietii pentru ca asa este pe pamant si credem ca peste tot e asa, DAR POATE nu este asa.

| gein a răspuns (pentru danteewerr):

Dar ce siiiiiiiigur poti fi pe tine cand spui un anumit lucru,"dragul meu", dar tu stiai ca asa cum pentru tine pamanteanu lu peste apa si aerul iti sunt indispensabile, tot asa pe alta planeta din "vecini" gazul metan se pare ca reprezinta un mediu optim de viata pentru anumite vietati, ce-i drept e vorba despre organisme microscopice, dar totusi ele exista.Asa ca nu te mai simti tu ataaaaat de important incat sa crezi ca in ditamai sistemu solar s-a gasit pamanteanu' domle cel mai smecher si doar el exista pe lumea asta.