| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in spusele oamenilor care au trecut prin moarte clinica? Cum ar fi ca au vazut o lumina puternica si 2usi (nearga+alba), si-au vazut rudele, si-au vazut toate faptele de pana atunci, si au participat la judecata?straight face
Argumenta`ti!

Răspuns Câştigător
| Astaeparereamea a răspuns:

Credeam inainte si o sa cred si in viitor,acum pe criza asta se face economie si luminita este nu, din cauza asta nimeresc multi in iad, iti povestesc ce mi s-a intmplat mie, nu moarte cerebrala dar ceva asemanator, am tinut-o langa o saptamana pe bautura de am dat in coma alcoolica, nu m-au dus la spital ca au zis ca drac mort si rata inecata nu au vazut dar cind eram pe reveneala parca visam, nu vedeam decit o lumina puternica iar cind aveam nevoie la buda parca pluteam cind mergeam, serios, de-atunci nu mai beau decit de 2 ori pe an, de la paste la craciun si de la craciun la paste devil

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,cred pentru ca este conform Cuvantului lui Dumnezeu care spune ca dupa ce mori vei fi judecat dupa faptele bune sau rele pe care le-ai facut pe cand erai in trup.Lazar cand a ajuns in iad s-a rugat:,, Doamne mai am cinci frati trimite pe Lazar in casa tatalui meu sa le spuna ca este iad, si se vor pocai.,,

| alessia5158 a răspuns:

Cum moartea clinica ( moarte relativa, reversibila in urma aplicarii metodelor de resuscitare) nu este identica cu moartea biologica(definitiva, ireversibila), relatarile pacientilor care au avut aceasta experienta nu cred ca pot fi puse la indoiala.De remarcat este faptul ca, asemenea descrieri, se constata la persoane indiferent de varsta lor, de sex, de zona geografica din care provin, de cultura sau de religia lor.

Dr.Raymond Moody a studiat bolnavii care au fost in
moarte clinica.Si-a publicat observatiile sale in cartea "Viata
dupa viata". Bolnavii aflati in moarte clinica au la inceput
senzatia ca aud un zgomot neplacut,ca o sonerie puternica,

apoi au senzatia ca aluneca printr-un tunel intunecos,apoi ca sunt in afara trupului observand eforturile pe care Ie fac cei ce, doresc sa-i readuca la viata. Urmeaza aparitia chipurilor unor rude, sau o fiinta stralucitoare facuta din lumina pura si o trecere in revista a vietii lor, insotita de o stare de fericire si de pace interioara.
O descriere asemanatoare gasim in visul de agonie al lui Scipio din tratatul lui Cicero "De Republica " de asemenea in viziunea Sf. Pavel precum si in descrierile de traditie budista din " Cartea tibetana a mortilor ".

Etapele finale ale ciclului care prevad moartea clinica,
sunt asemanatoare la mortile subite, cat si la cele lente.
Cercetarile biochimice ale celor aflati in agonie au
determinat prezenta a patru etape: starea de soc, starea
preagonica, agonia propriu-zisa si moartea clinica.

In prima etapa se mobilizeaza sangele din periferie spre creier, printr-o splenocontractie care trimite in circulatie sangele din splina. A doua etapa, preagonica, cunoaste modificari biochimice deosebite in creier. Se produc unde beta rapide si se consuma rapid glucoza din sange. Aceste modificari Ie gasim si in perioada de meditatie intensa. Urmeaza agonia propriu-zisa, cand
respiratia se opreste si retlexele oculare dispar.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Alessia, ceea ce este chiar foarte interesant este că în "Viaţa după viaţă", sunt relatate declaraţii ale celor aflaţi în moarte clinică şi care descriu cu acurateţe procedurile şi chiar discuţiile doctorilor în timp ce încercau resuscitarea lor. Dacă apariţii ale rudelor, ale diverselor entităţi religioase (pentru că trebuie reţinut faptul că, apariţia personajului religios se face în funcţie de religia celui aflat în moarte clinică) pot fi generate artificial de creierul alfat într-o stare neobişnuită, detaliile extracorporale nu pot fi puse sub îndoială. Totuşi nimeni nu a relatat existenţa vreunui "judecător" sau a vreunui personaj malefic, ci, din contră, toţi au vorbit de instaurarea unei păci totale, nefireşti. Împăcarea cu sinele.
Nu trebuie ignorat însă şi faptul că mulţi reveniţi din moartea clinică nu au niciun fel de amintiri din acea perioadă. Undeva există o barieră pe care dacă o treci, la revenirea în viaţă, tot ceea ce ţi s-a întâmplat între lumi a fost şters din memoria ta. La fel s-ar putea justifica şi faptul că marea majoritate a oamenilor nu-şi amintesc nimic de dinainte de a se naşte. Există excepţii, totuşi, care, după mine, pun la îndoială perfecţiunea procesului de salt între dimensiuni (viaţă-moarte-viaţă). Există oameni care sub hipnoză sunt în stare să relateze cu lux de amanunte evenimente din trecut, necunoscute din cărţile de istorie, pot chiar să descrie locuri îndepărtate şi să vorbească în limbi de mult apuse. Toate aceste elemente arată că viaţa şi moartea sunt mult mai complexe decât credem noi.

| chelstone a răspuns:

Este un produs al imaginatiei, sa petrecut in subconstientul lor, este la fel ca si cu visele, te-ai gandit vreo data de ce nu-l visezi pe gicu de la 3 sau pe mircea badea, ori Kate Winslet? poate ca nu te intereseaza soarta lor. Sau te-ai gandit ca poate au fost si musulmani in moarte clinica si s-au intalnit cu Mahomed? Vezi tu, fiecare cu ce-l doare...

| Ionutz051 a răspuns (pentru chelstone):

Stii ceva nu ai dreptate deloc in primul rand cam toti oamenii care au trecut prin moarte clinica au avut povestiri asemanatoare toti au trecut printr-un tunel toti au vazut o lumina puternica dar si trupul lui cum iti explici asta cu trupul nu avea cum sa-si vada trupul daca era in subconstientul lor o sa vezi ca asa o sa ni se intample si noua cand vom ajunge acolo pana atunci nu se stie daca va fi mult sau putin timp dar eu stiu sigur ca Dumnezeu exista si multi l-au vazut cand au fost in moarte clinica.Eu cred in el si ii multumesc pentru lumea aceasta pe care ne-a daruit-o si ii multumesc ca ne-a creat ca sa ne putem bucura de viata pe care o avem si pentru asta ii daruiesc totul!

| chelstone a răspuns (pentru Ionutz051):

Inainte sa-mi spui ca n-am dreptate ar fi mai bine sa ma lasi cu toti propavaduitorii crestini, si sa te informezi si tu asupra a ceea ce inseamna moarte clinica corelat cu moartea in viziunea crestinilor. In primul rand ''moartea clinica'' este cu totul si cu totul altceva decat moartea biologica. Adica, moartea clinica nu implica moartea pacientului, capacitatile organelor sale ce sunt vitale vietii functioneaza la parametrii redusi, si daca ai sa cauti si tu pe goagal putin ai sa gasesti si explicatia medicala a faptului ca pacientii ce intra in moarte clinica (diferita de moartea biologica) sesizeaza o lumina puternica constransa intr-un asa zis tunel...
Acum ca tu simiti nevoia de a propavadui credinta ta intr-o anume entitate, ma doare-n basca... si daca crezi in dumnezeu, ce?! Credinta nu demonstreaza nimic...

| chelstone a răspuns (pentru Ionutz051):

MOARTEA CLINICA - MOARTEA RELATIVA Este o etapa intermediara ireversibila spontan, care se caracterizeaza prin incetarea functiilor vitale cardio-circulatorie si respiratore. in lipsa aplicarii metodelor de resuscitare, moartea clinica nu poate dura mai mult de 5 minute. in conditii de hipotermie se apreciaza ca durata mortii clinice poate dura pana la 15-20 minute. instituirea metodelor de terapie intensiva dupa mai mult de 10 minute de la debutul mortii clinice este inutila, cu exceptia : -gravidelor pentru salvarea copiilor -prematurilor si nou-nascutilor, care au rezistenta mai mare la lipsa de oxigen -intoxicatiilor cu tranchilizante si alte cazuri de hipotermie Moartea clinica este un fenomen comun atat mortilor violente cat si celor neviolente, indiferent de cauza care a generat acest lucru

MOARTEA BIOLOGICA - MOARTEA REALA SAU DEFINITIVA Este o etapa ireversibila a acestui proces caracterizata prin incetarea functiilor vitale si a leziunilor ireversibile la nivelul sistemului nervos central.

Caracteristici ale mortii clinice:
Oprirea intr-o prima etapa a respiratiei (stopul respirator) fara oprirea inimii, deci cu prezenta pulsului bun la artera carotida, permite pe un interval variabil (3-10 minute sau chiar 12 minute) ca reanimarea respiratorie sa aiba succes.
Stopul cardiac este urmat invariabil si de stopul respirator in 20-30 de secunde.

PS: In timpul mortii clinice ai puls, rezulta ca nu esti mort (mort dpdvd popular sau medical vorbind nu s-a instaurat moartea biologica cea ireversibila)

Poate nu stiai dar moartea clinica survine in timpul unui stop cardiac, ei bine atunci medicii intervin pentru a restabili functiile cardio-respiratorii, dar aceste functii pot fi aduse la parametrii normali pentru existenta doar daca persoana inca TRAIESTE.

Ar fi foarte bine sa nu te iei in clont cu mine si sa nu-mi faci astfel de obiectii total deplasate si in necunostinta de cauza: ''Stii ceva nu ai dreptate deloc''

Cat despre oamenii care au trecut prin moarte clinica si incep sa braveze lasa-ma sa: laughinghee hee Sper ca nu-i nevoie sa o i-au de la capat si sa-ti explic ce implica moartea cu adevarat si prin absurd daca cineva ar fi ajuns in alte lumi i-ar fi imposibil in primul rand sa se mai intoarca de acolo si mai apoi i-ar fi imposibil sa traiasca niste experiente lucide pe care le-ar putea explica dupa o eventuala revenire.

| chelstone a răspuns (pentru Ionutz051):

De acordarea de prim ajutor ai auzit?! In cazul unor accidente grave soldate cu victime, daca persoana vatamata nu raspunde sub nicio forma la intrebari, acesteia i se verifica PULSUL... De ce oare?! Pentru ca astfel iti dai seama daca persoana mai traieste sau nu, fie ca-i intr-o stare critica, coma, etc. Se verifica pulsul pentru ca el este ultimul care inceteaza inaintea instaurarii mortii.
PS: Pe viitor scuteste-ma de povesti daca vrei cu adevarat sa-mi demonstrezi ceva...

| chelstone a răspuns:

Vezi tu si eu am visat in urma cu ceva timp 'apocalipsa'. Din patul meu am o vedere suprba a manastirii galata (iasi), am visat ca a aparut Dumnezeu in acceptiunea mea, era o silueta alba, in forma umanoida, asa am facut conexiunea, atunci am vazut o multime adunandu-se spre acea silueta, apoi a plecat, si am crezut ca s-a terminat, dar a aparut apoi o silueta neagra care parca avea un sac in spate, toti fugeau de ea, insa i-a cuprins pe toti, nu si pe mine care eram singur in casa si priveam pe fereastra, si gata visul, m-am chinuit ceva timp a doua zi sa mi-l amintesc. Toate aceste inchipuiri apar in urma framantarilor noastre.

| Kosuchin a răspuns:

Eu cred...ca un calugar buddist ce ar trece prin moarte clinica, nu ar spune asa ceva;

| dexro a răspuns:

Da! Daca te troznesti cu droguri poti avea cate o judecata din asta in fiecare zi (as spera sa nu fie nevoie de mica mea paranteza, dar asta e... corpul uman se drogheaza si singur cu tot felul de substante in momente speciale)

| Sconcsiş a răspuns:

Eu cred, dar nu cred că a fost ceva real. Doar un produs al imaginaţiei lor... Doar atât

| muzicalBoX a răspuns:

Eu cred ca e o chestia a subconstientului

| Ferenin a răspuns:

Nu. Ce au vazut ei nu erau rudele lor, erau nalucile lu' ala de jos care au fost trimise pentru a incapacita duhul de a se urca sus. Din cauza asta lumea se ia dupa ei si de-asta ajung unde nu trebuie. Lupta impotriva lor, a nalucirilor se duce inca de la inceputul vietii, dar numai cine are vointa sa reziste ispitelor lumii asteia va reusi prin antrenament (rugaciune si post) sa reziste si ispitelor de pe patul de moarte.

| AnTTiCooD_3503 a răspuns:

Atunci cand mori, inima nu mai pompeaza sange, creierul se "usuca" asta provoaca derularea tuturor amintirilor pe care le ai stocate in creier, imagini vizuale si auditive poate chiar si chinestezice, se poate spune ca participa si la judecata in acel moment, in subconstient un om stie ce e bine si ce e rau, si ma gandesc ca in acea derulare vezi faptele rele si faptele bune care au ramas salvate in subconstient crezand ca aceea este judecata, insa de faza cu usile nu stiu nimic.

| MissLaura a răspuns:

Eu un una nu prea ma incred in chestii din astea paranormale dar nu poate demonstra nimeni ca spun adevarul sau ca mint acele persoane care sustin ca au vazut asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant imagini ale gandurilor sub influenta substantelor chimice ce invadeaza creierul in lipsa oxigenului.nimic adevarat.doar halucinatii, puternic influentate de cultura si frica tuturor de moarte si pedeapsa.

| sfermo_2773 a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni care a zis sau care a scris pe undeva asa ceva.