| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce asociați fericirea și împlinirea sufletească?
Ce înseamnă pentru voi "Sensul Vietii"?
Vreau răspunsuri de la mai multe persoane

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ce tragere de inima crezi ca putem avea sa raspundem unui anonim?

| RAY a răspuns:

Ala til gasesti tu singur

| mentholinks a răspuns:

Pentru mine ar fi speranta vie ca totul va fi bine pana la urma indiferent de ce se va intampla intre timp. Daca as avea acesta speranta probabil m-as simti foarte bine, nu prea o am.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Eu cred că noi trebuie să acționăm și să fim precursorii acelui "Totul va fi bine!"
Cei care trăiesc doar cu speranța și nu fac nimic pentru ceea ce-și doresc, nu vor avea prea multe de câștigat.
Speranța este nimic, fără ambiție.

| Steregoi a răspuns:

Credinta in Dumnezeu aduce adevarata fericire.

Sensul vietii e in manualul de instructiuni de autofolosire al omului care a fost creat de Dumnezeu. Manualul este Biblia.

| Steregoi a răspuns:

Sensul dat de Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

De aceea ne-a dat Dumnezeu cap, maini si picioare ca sa le folosim si nu doar sa stam si sa speram.

| CleanHeart a răspuns:

Faptul că am o casa, o masa, niste părinți sănătoși care mă iubesc, respir, iubesc, cânt, dansez, am prieteni nebuni
Sunt o grămadă de motive
Așa idioata cum e viața ne oferă o gramada de bucurii. Sensul e să lupți pentru viitorul tau si să trăiești frumos alaturi de cei dragi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Renuntarea la ego si tot ce spune societatea, inclusiv eu ca sunt/cum ar trebui sa fiu.

Libertatea, wee

| oz_1736 a răspuns:

Nu este ce iti doresti. Este ce poti avea, dar poti imbunatati. Ai o sotie - fa un copil. Ai o casa - zugraveste-o cu o culoare care iti place. Fa-l pe cel de langa tine fericit si vei fi si tu. Nu te bucuri cand iti vezi mama/sotia/copilul ca rade si radiaza de multumire? Eu ma bucur

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Fericirea și împlinirea sufleteasca e acea pace cu care ne culcam și cu care ne trezim dimineața!
Cel mai important aspect in viata unui om sta in conștiința împăcată și in relații plăcute cu cei din jur!
Cel mai usor sa ajungi in acest punct de autorealizare este audoeducatia, educația in sine(cea culturală) și ajutarea ceor din jur!
Sensul vieții este acela de a fi atat de buni încât nimic sa nu ne plata opri iar buna noastra dispoziție sa nu poată fi stricata din orice prostie! happy

| Absolutum a răspuns:

Salut! Implinirea sufleteasca o asociez cu un statu maxim de constientizare, intelegere a ceea ce esti si a lumii in care traiesti, impacarea si acceptarea propiriei persoane iar cand esti impacat cu tine, esti si fericit. "Sensul Vietii" nu stiu care este, fiecare da un sens sau are un scop pentru propria viata dar inca nu stiu ce este acel ceva ce uneste totul, este totul...adevarul absolut