| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți că împlinirea sufletească este în funcție de numărul realizărilor de-a lungul vieții?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Nee, realizarile personale sunt importante si iti dau un anumit nivel de satisfactie personala, dar nu as exagera sa zic ca te pot implini sufleteste. Doar Dumnezeu te poate implini cu adevarat sufleteste

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tu consideri ca doar materialismul conteaza in existenta noastra hedonista,da,trebuie pus accentul pe orice lucru, sanatare,iubire, bani, cariera, intelectualitate, noi experiente, cunoastere etc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu consider. E doar o întrebare...îmi place să încerc să înțeleg cum gândesc și alții. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar,tu ce planuri ai?

| sierra1 a răspuns:

După cum intrebi, se pare că ai dat-o-n bară mereu!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si ce inseamna realizari? Deci nu.

| Mosotti a răspuns:

Implinirea sufleteasca este data de cat de mult te bucuri de fiecare zi si daca ai ce iti doresti tu, nu neaparat realizari, nu se rezuma totul la asta, daca o masina imi da implinire, atunci daca o am, ma voi simti implinit.
Sau daca imi plac f tare documentarele pe anume tema, ma simt implinit sa le vad si deci ma bucur de ele.
Sau daca am ajuns medic in caz ca doresc asta, deci depinde.

| T0T a răspuns:

Nu.

| Freya1 a răspuns:

Într-un fel da.
Bine, ca in primul rand ca sa fi împlinit trebuie sa fi sănătos, pe urma iubit si sa ai ce iti doresti, adică sa realizezi ce iti propui.

| SilentRain a răspuns:

Nu si pentru mine

| Emma30555 a răspuns:

Împlinirea consta în lucruri mici de fapt, dar greu de atins poate. Sa te simți liber, sa te simți înțeles și acceptat, sa fi cu oameni care îți plac și care te fac sa crești, cu care rezonezi, si bineînțeles sa ști ce vrei și sa faci acele lucruri pe care le vrei

| siriusblack98 a răspuns:

Consider ca cei care au multe dorinte de realizat si chiar reusesc sa le concretizeze, ajung la implinire sufleteasca.
Iarasi cei care nu au multe pretentii si sunt multumiti cu ce au, deja au atins implinirea sufleteasca.

| SingleForOne a răspuns:

Nu neapărat. Aceasta este împlinirea materială, iar cea sufletească e altfel. Sunt alte trăiri, și alte activități.

| DonEduardo a răspuns:

Si da, si nu. Depinde mukt de realizari, desigur, dar trebuie sa fii cumva impacat cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numarul ci valoarea lor in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este "in functie de", ci "si in functie de".Nu ma pot considera implinita daca nu ajung sa realizez ceea ce mi-am propus.Si nu, nu numarul conteaza, ci importanta si consecintele acelei realizari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu tine de realizări, tine de oamenii care îi ai și care te considera important in viața lor. Cu o combinație de sănătate minte/corp/suflet.
Realizările sunt ca un fantezie care îți dă impresia că te vor face împlinit, dar când o să le ai, o sa-ti dai seama că e că un cerc vicios care nu te face mai satisfăcut cu nimic.
Trebuie sa avem acel drive pentru a realiza ceva, că altfel nu am face nimic. Dar nu trebuie sa fie scopul existenței, nu degeaba unii oameni care au avut multe realizări, sau sinucis pentru că nu puteau să facă față gândului că au muncit atât pentru nimic.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Împlinirea sufletească se întâmplă atunci când știi că ești important/ă pentru cineva.

| Onisim10 a răspuns:

Te ajuta în privința spiritului, adică daca ai ajutat foarte mult pe cineva, simți o pace mai profunda că înainte, te ajuta sa ai mai multă nădejde în tine, dar nu te ajuta chiar în profunzime.
Părerea mea.

| BecSpart a răspuns:

Da