| richarddawkins a întrebat:

Cu ce ne alegem dupa moarte?

ps va rog fara viata de apoi, paradis etc
as vrea doar persoanele atee, agnostice sa-mi spuna

Răspuns Câştigător
| Laugh25 a răspuns:

De ce te gandesti la asta?smugsmug
Mah, traieste-ti viata!
Nimeni nu stie ce ne 'asteapta'
Nimeni nu a venit de dincolo sa ne zica.
Ce-ti pasa?
Vezi-ti de viata ta si gandeste-te cum sa o 'termini' mai frumoshappy

| richarddawkins explică (pentru Laugh25):

Eram curios de ce raspunsuri voi primi

| Laugh25 a răspuns (pentru richarddawkins):

Toti suntem curiositongue
Dar nu ne ajuta cu nimichappy

| Shammal a răspuns (pentru Laugh25):

Daca cineva ar veni de dincolo si ti-ar zice, ai crede? ce ai crede despre ea daca ti-ar vorbi despre ceva ce tu nici nu iti imaginezi?

| Laugh25 a răspuns (pentru Shammal):

Ai putea sa-ti imaginezi daca 'vine cineva de dincolo' si-ti spune
Dar sa fim seriosi trebuie sa ne traim viata acum cat o avem caci oricum o sa murim la un moment dat
De asta nu scapamhappy

| Shammal a răspuns (pentru Laugh25):

De acord sa traim la maxim, da de ce sa nu scapi de "moarte" si de ce sa scapi? de ce elimini posibilitatea comunicarii cu o lume dincolo de cea pe care o percepi cu cele 5-6 simturi

| angelicsin a răspuns (pentru Shammal):

E o prostie sa te gandesti la ce e dupa moarte cand nu e nimic. logic ca nu mai existi dupa ce mori. vrei sa o lom cu ciclul vietii? in anumiti termeni mai existi proteinele corpului dupa ce se descompune sau dupa ce este mancat de animale servesc la a mentine plante si animale in viata si de a da nastere la noi generatii deci intr-un fel tot existi sau sa spun asa substanta ta exista dar tu/eu ca personalitate/spirit/constiinta/sine/suflet nu mai existi toti termenii astia sunt construtii mentale ce definesc sinea umana nu altceva si sinea umana este continuta in creier deci daca creierul moare si se descompune ce mai ramane? canci, ciuciu, nada. frica sa mor? laughing crap de ras... man oricuii ii este frica sa moara si cand te vezi cu moartea in fata o dai in balbaiala. toti tragem cu disperare de ultima secuna de viat. sugestie mergi in tr-o camera de garda a unui spital sau terapia intensiva si ai sa vezi la ce ma refer. cei care se tem cel mai mult sa moara isi gasesc calmul in ideea ca exista o viata de apoi sau reincarnare sau alte lucruri si sincer asta e problema lor nu a mea. personal prefer cand imi vine randul sa nu am regrete sau sa am cat mai putine cel putin si sa las amintiri placute cu mine celor care raman in urma mea. comunicare cu ""lumea de apoi""? laughing. sorry nu vreau sa rad dar. te intreb ai comunicat cu lumea de apoi?

uite ce e mane. parerea mea eu mi-am spus-o si asta e modul meu de viata si de a gandii. in fond suntem liberi sa credem ce si in ce vrem si sa traim cum credem.

| Laugh25 a răspuns (pentru Shammal):

Dar gandeste logictongue
Crezi ca scapam de moarte?
Eu nu cred pentru ca nimeni nu a scapat pana acumhappy
undeva ajungi dar ii clar ca inima cedeaza la un moment dat(biologic)
daca nu s-a dovedit stiintific sau in alt fel ca putem comunica cu ceilalti
cum poti sa crezi?
nu ai sanse...sunt....1 la miliarde
5-6 simturi?
cum?
Fizic esti mort...psihic probabil ca sufletul ajunge undeva...dar nu este dovada
comunici cand te rogi dar nici asa nu stimtongue

| Shammal a răspuns (pentru angelicsin):

Partea cu proteina e legata de corpul meu si nu de mine; personal nu mi-e frica de moarte pentru ca eu nu mor, se descopune corpu, dispare personalitatea insa eu ca si spirit sunt etern, exist iar existenta are o singura calitatea de a exista; n-am comunicat laughing da cred ca se poate, simt ca se poate; corect n-are rost sa te gandesti la moarte cand termini de experimentat ce ti-ai propus aici treci mai departe big grin

| Shammal a răspuns (pentru Laugh25):

S-a dovedit stiintific o gramada de chestii printre care si asta insa informatiile ajung mai greu la cetateanl; nu stiu ce intelegi tu prin a scapa de moarte insa e un chinez care a depasit 250 de ani si un anume babaji care a trecut de 1000 big grin; toata constructia umana corp fizic, minte-psihic e un instrumet prin care Tu te joci in realitatea asta big grin; cu sufletul nu stiu ce sa zic n-am o definite asupra cuvantului si el ar putea fi o parte din constructia umana, iar daca nu e tot o particica din Tine

39 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Cu experienta acumulata in timpul vietii; intr-o alta dimensiune, alta planeta poti invata alte entitati ce ai invatat pe pamant

| Holocaust a răspuns:

Cu nimic.

| Romanian a răspuns:

Din punct de vedere ateu, cu nimic. Dispari, ca si oricare alt animal.Din punct de vedere ateu, traiesti si mori precum un animal, dat fiind faptul ca sufletul nu exista.Ai aceleasi nevoi precum un animal, si ratiunea la dispozitie, pentru a ti le satisface.De aceea,viata nu are rost, comform unei filosofii atee.
Si acum, da-mi voie sa-ti spun, daca nu stiai, de pariul lui Pascal.Cauta-l pe net, si, lumineaza-e, in cel mai rational si stiintific mod cu putinta.Mai ai multe de invatat despre viata, pustiule.Momentan,din punct de vedere ateu(filozofia voastra o compune, si nu eu), tu nu valorezi nimic.Viata ta e nimic.Tot ce ai realizat tu, daca nu aduce folos si altcuiva, e egal cu zero.Din moment ce nu exista Dumnezeu sa pedepseasca dupa moarte, atunci un ateu nu are nimic de ce sa se teama.Caci pana la urma, tot moare.Ca-i mai devreme, ca-i mai tarziu, tot va fi sa moara.Vezi,de aceea, ateismul e gol, fara continut, sec, pustiu precum pustiul.Ateismul e nimic. Spuneti voi ca nu exista dovezi ca Dumnezeu ar exista.Dar exista dovezi concrete ca nu exista? De exemplu, sa luam banala gravitatie.O vezi? Nu o vezi.Stii de ea? Stii, pentru ca Isaac Newton s-a gandit la ea.Pana atunci nu exista conceptul. Oamenii nici macar nu se gandeau la asa ceva.Nu era nici o dovada ca exista asa ceva, nici macar notiunea, desi gravitatia era prezenta.Ei, asa e si cu Dumnezeu.Precum oricare fiinta simte gravitatia, asa simt si crestinii adevarati, si nu cei cazuti in erezii, existenta Lui Dumnezeu.Si,ca tot veni vorba de Newton, sa stii ca marea majoritate a lucrarilor sale nu erau de domeniul stiintei, ci se ocupau de dezlegarea codului biblic. Daca veri sa stii ce este codul biblic, cauta pe 'net.Majoritatea covarsitoare a celor mai mari personalitati ale lumii au fost crestini, chiar daca, unii dintre ei, doar cu cuvantul.Insa crestini.Europa crestina a evoluat, a dominat lumea, a evoluat lumea pe umerii ei, etc.In timp ce alte parti alee lumii se frangeau, se ardea, renasteau din cenusa, si cadeau inapoi, unele nici nu evoluau din stadiul de primitivism.Vezi acum cum ne este de ajutor religia.Si cat despre Dumnezeu in fata altor zei, sa nu uitam ca Dumnezeu e prezent in cele mai influente si mai mari religii din lume:Crestinismul, islamismul si mozaismul(in cazul acesta, doar ca influenta). Oricum, sper ca ti-am fost de folos, cu expliatii un pic mai evoluate decat ce auzi de obicei de la alti crestini.La revedere!

| LotusRadioactiv a răspuns:

Nimica, trieste-ti viata, pa.

| 4b a răspuns:

Phai, da nu-i corect, faci discriminarilaughing

| richarddawkins explică (pentru 4b):

Nu fac dar ce rost are din moment ce sunt ateu

| adisuper a răspuns:

Cui un sicriu foarte confortabil? smug

| crackiswack a răspuns:

In nici un caz cu imaginea portretizata de Biblie, unde te pune in fata unui mare juriu si iti arata toata viata ta ca un film I-Max...Si D-zeu iti judeca toate cele...ar fi putin cam ocupat, avand in vedere cati oameni au murit de a lungul timpului si cati inca mai mor.O posibilitate e ca nu este absolut nimic mai departe.Mori si gata.Altii sunt dispusi sa creada in reincarnare sau in universuri paralele, ca sufletul transcende intr o alta existenta.Mie personal mi ar placea sa bantui o vreme toate persoanele pe care le cunosc laughing pe urma sa merg intr o alta sfera existentiala laughing

| Infraverde a răspuns:

Cu un parastas happy.

| EmaS a răspuns (pentru Infraverde):

De care el nici nu se poate bucura.

| richarddawkins explică (pentru EmaS):

Mai ma iubesti ema?

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Sigur ca da!

| richarddawkins explică (pentru EmaS):

Ca in prima zi de dupa divort

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Eu nu urasc pe nimeni cu atat mai putin colegii mei de pe TPU!

| richarddawkins explică (pentru EmaS):

Glumeam,ai lipsit cateva zile de pe TPU ai avut treaba

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Cei drept am intrat ceva mai rar.

| 4b a răspuns (pentru richarddawkins):

Cine nu te iubeste pe tine...laughing

| angelicsin a răspuns:

Dumezeu? alah? PFFFFFFFFFFFFF VIATA DE APOI?! HA HA HA HA... mane viata e una si nu e nimic altceva dupa, traeste la maxim si trage cu dintii de ea cat de mult poti (i.e: tine la sanatatea si binele tau). deci sa iti raspund NU TE ALEGI CU NIMICA. decat poate vu amintiri frumoase si cat mai putine regrete in unltima secunda de viata, asta daca iti traiesti viata cu stii si cum poti mai bine pentru TINE. ai doua picioare pe care sa mergi pe drumul tau si doua maini cu care sa iti construesti viata cum vrei. asa ca nu mai te gandii la prostii.

iti recomad sa ti in minte doua versuri

""It's all up to you no one lives forever""

si

""Tu nu vezi, daca inchizi ochii te pierzi
Totul se schimba-n jurul tau pana apuci sa te-asezi
Si vezi, ca prin viata asta doar o data treci
Deci pe unde mergi profita pana pleci""

| richarddawkins explică (pentru angelicsin):

Sias da fundita dar nu pot

| angelicsin a răspuns (pentru richarddawkins):

Lasa mah ca nu o iau dupa mine oricum laughing

| Shammal a răspuns (pentru angelicsin):

La ce prostii se gandeste? ti-e frica de moarte? tu spui ca dupa ce "mori", Tu nu mai existi, dispari din existenta?

| pulx a răspuns:

Man aici intervine credinta in Dumnezeu.
N-ai cu ce sa te alegi decat cu viata de apoi.laughingAltceva daca esti ACDC radioul
Anti Hristos Distrugel pe Hristo este altceva crezi ca drogu e fericirea(rock). Sper ca te-am ajutat

| richarddawkins explică (pentru pulx):

Siai luat doza de cocaina azi?

| pulx a răspuns (pentru richarddawkins):

De ce ma vb asa.Eu si muzica rock ca si manelele.

| richarddawkins explică (pentru pulx):

Glumeam nu te supara, eu nu prea ascult rock, rar ascult manele, mai mult dance, hip hop

| pulx a răspuns:

Man dar acum traieste viata din plin ca e scurta.Mai iesi cu o fata mai faci un somn cu ea rolling on the floor

| angelicsin a răspuns (pentru pulx):

Un somn? mane laughing doar atat te duce imaginjatia rolling on the floor? da Bolas (spaniola) viata e scurta si daca stai sa te uiti la ea trece laughing asca afara cu logica pe geam si sa inceapa Party cu bautura MOK la plan mondial ca asa e frumos big grin

| pulx a răspuns (pentru angelicsin):

laughingdespre ce vorbeste matale este bani acolo.

| imitatiedeom a răspuns:

Cu nimic, cu absolut nimic, mori si gata.