| RAY a întrebat:

Doar pentru persoanele atee, agnostice.

Cum vedeți voi viitorul ateismului in Romania si in Lume?

Oare va creste nr persoanelor atee din Romania? Din lume?

Răspuns Câştigător
| PumpkinDoll a răspuns:

Va creste dar tot minoritar va ramane, mereu prostia va fi majoritara si va domina, cred ca asa o sa fie mereu.

| Steregoi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Necredinta sau credinta in zei falsi este o prostie.

| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

Say what? du-te in Irak si spune asta despre Allah ca e zeu fals sa vad in ce stare te afli dupa?!
Garmaghedonu' asta e tot de religie inventat nu de oameni care vor sa evolueze civilizat si rational cum sa ai o asemnea minte asa limitata si ignoranta asupra realitatii!

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Steregoi):

Toti ceilalti zei inventati cu scopul de a prostii lumea sunt falsi, doar al tau e cel adevarat, pai aceleasi argumente ar putea sa le dea si aia de alte religi care cred in zeii ''falsi''la fel cum le dai si tu pe astea despre zeul tau adevarat, cand de fapt adevarul e ca nu exista nici unul si se inseala ambele tabere.

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

Nu fac asta pentru ca ei ma ucid daca le zic ceva despre Allah insa in Romania imi permit pentru ca e o tara democratica. happy Daca as trai in Irak as avea "ciocu mic". De ce sa fiu ucis de niste fanatici care orice le-as spune nu numai ca ma vor batjocori dar ma vor si ucide. Voi doar radeti. Daca m-ar pune sa spun: "Allah e mare!" voi spune "Allah e mare!" in timp ce in sinea mea as spune: "Allah este un dumnezeu fals!"

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Nu prosti domina, ei nu domina nimic, cei inteligenți domina pe cei prosti

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Bine....domina in sensul ca sunt mai multirolling on the floorAi inteles tu ce am vrut sa zic

| RAY explică (pentru PumpkinDoll):

Daaaaaaaaaaa

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iti spu eu cu toate ca nu sunt ateu (nici nu am nimic cu opinia lor) in curand VOR DISPARE deoarece TOTI oamenii de pe pamant vor deveni foarte religiosi, de ce nu iti spun ca aici sunt ceva limite pentru nivelul tau de cunoastere dar uitate bine la ce am spus, ai sa ma pomenesti in curand.

| RAY explică (pentru danut):

Steregoi spune ca nu exista crestini tu spui ca toti suntem religiosi, ce bine va intelegeti voi crestini intre voi https://www.tpu.ro/......edinciosi/

| danut a răspuns (pentru RAY):

Mai citeste inca o data ce am scris, poate, poate, intelegi.

| RAY explică (pentru danut):

E simplu de inteles,daca nu crezi ce cred eu vei arde vesnic in iad simplu sau esti imoral, satanist, pacatos etc, la asta se rezuma orice discutie cu un crestin dogmatic, fanatic

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca atat poti intelege asta este, nimeni nu-ti cere ceva mai mult.

| RAY explică (pentru danut):

Ce raspuns de tot rasul, macar daca ai recunoaste ca asa e, in fine

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Daca statul va merge in continuare, cel putin in Europa, in directia liberala si democratica, atunci numarul persoanelor agnostice sau atee va creste rapid. Pentru mine asta e foarte bine, chiar daca am o filozofie teista; sunt contra pseudostiintei, manipularii, dogmatismului, adica contra religiei in general. Daca insa, din pacate, statul cu caracter public si liberal va da inapoi, religia isi va pastra pozitiile actuale, si fiindca e deja discreditata, se vor dezvolta si religiile laice, nazismul, cred eu, si forme actuale de fascism. Probabil si comunismul ar reveni, in forma actualizata.

| SG1995 a răspuns:

Din România, slabe șanse, noile generați vor fi liberale, dar nu atee, iar la nivel mondial la del, posibil panteismul și deismul vor lua avânt. Poate și o formă de islam mai liberal.

| Steregoi a răspuns:

Nu vorbeam cu tine ci cu respondentii tai. Astept inchizitia necredincioasa. Cand va fi pe punctul de a incepe acea inchizitie la nivel global va izbucni Armaghedonul prezis in Biblie.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ce inchizitie visezi in prezent sunteti peste tot cu arma in mana si omorati oamenii nevinovati voi crestini,nu atei, atei chinezi cand au mers in africa au facut fabrici, autostrazi si le considera egali lor, crestini in scimb au sclavit africani secole la rand si inca le sclavesc, cei mai asupriti oamenii sunt atei, in peste 13 tari suntem omorati, ne urasc cam toate religiile din lume

| RAY explică (pentru Steregoi):

Ateul de ceausescu a facut Romania asta cu blocuri, fabrici voi crestini de 30 de ani distrugeți ce a facut ala

| RAY explică (pentru Steregoi):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Africa%E2%80%93China_relations
There are an estimated 800 Chinese corporations doing business in Africa, most of which are private companies investing in the infrastructure, energy and banking sectors.[34] Unconditional and low-rate credit lines (rates at 1.5% over 15 years to 20 years)[35] have taken the place of the more restricted and conditional Western loans.[34] Since 2000, more than $10bn in debt owed by African nations to the PRC has been canceled.[35]

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Va fi intemeiata o instituție globala a guvernarii umane însărcinată cu apărarea asa zisei "stiinte", ce neaga existenta lui Dumnezeu, și reprimarea gresit numitei "erezie" a crestinismului.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Asta e o strategie a Chinei de a-si mari influenta la nivel global conform cu profetia din Daniel 11:44:"Dar zvonuri de la răsărit şi de la miazănoapte vor veni să-l înspăimânte şi el va ieşi cu furie grozavă ca să prăpădească şi să nimicească pe mulţi." Adica pentru ca sa nimiceasca sau sa reduca influenta altor natiuni la nivel global. De ce China a confectionat recent o pusca cu laser? Tocmai din acest motiv.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

A facut ca sa se implineasca profetia din Daniel 11 ce se regaseste in evenimentele din razboiul rece. Pe timpul lui Ceausescu Rusia a luat mult profit din Romania. La export erau trimise cele mai bune marfuri in timp ce in Romania erau retinute rebuturile sau marfurile mai de slaba calitate. A facut blocuri ca sa cazeze cat mai multi muncitori pentru ca sa aiba ce sa dea rusului din profitul castigat pe urma muncitorilor.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Iar visezi conspirati, deci tu pro sclavie, a ucide persoane nevinovate, esti un crestin adevarat

| RAY explică (pentru Steregoi):

De ce China a confectionat recent o pusca cu laser? Tocmai din acest motiv.
pentru ca crestini baga miliarde de dolari in bombe atomice asa ca ei o fac ca sa se apere

| RAY explică (pentru Steregoi):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_Rece
ai ramas repetent la istorie ala s-a terminat in 1991

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Cu Steregoi nu te poti intelege nicicum. E in stare sa minta, sa inventeze teorii, chiar a ajuns sa explice planurile lui Dumnezeu de parca ar fi stat la un pahar cu El, doar pentru ca, crede el, va fi recompensat pentru asta.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Am zis eu ca razboiul rece nu s-a terminat? Nicidecum.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

In profetia din Daniel nu este specificat in ce fel "nimiceste" pe multi. Razboiul este economic. China vrea sa-si largeasca influenta pe plan global. Este un razboi spre pace pentru ca este profetit ca la nivel global se va vorbi de pace si se va urmari pacea. E o chestie combinata.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt pro sclavie. Eu sunt neutru din punct de vedere politic dar si militar si economic.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Esti rasist man

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ce te determina sa crezi ca "sunt rasist"? Nu ma consider rasist. Daca n-as fi casatorit si as vedea o chinezoaica sau o tiganca sau o negresa frumoasa nu as zice "nu".

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Mie mi-a zis chiar ca scheletele de hominizi au fost inmormantate, cu unelte, inventar si vopsite cu ocru, de catre demoni materializati. Pai daca poti apela la demoni materializati, poti explica orice.

| Justme1997 a răspuns:

Va crește, cu încetul

| Steregoi a răspuns (pentru Justme1997):

1 Corinteni 1:20b:"Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înţelepciunea lumii acesteia?" Dumnezeu nu spune ca omul nu e rational sau ca nu are intelepciune insa aceasta "ratiune si intelepciune omeneasca" este nebunie inaintea lui Dumnezeu.

| BlackOldSun a răspuns:

Asta e un lucru firesc, logic si preferabil pentru progresul si evolutia intelectului uman poate chiar in viitorul nu foarte indepartat!

| Steregoi a răspuns (pentru BlackOldSun):

E profetit in cuvantul lui Dumnezeu Biblia ca necredinta se va accentua in viitorul apropiat. Totusi necredinta e majoritara pe glob si asa a fost de la pacatul lui Adam si Eva. A crede in zei falsi tot necredinta este. Credinta inseamna deductie rationala a adevarului nevazut sau a lucrurilor care exista desi omul nu le poate vedea. Exista un singur adevar invizibil, imperceptibil pentru om.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Tu esti ateu ma?