| Rosé2402 a întrebat:

Cu ce se ocupa filosofia?

Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Paaai, filosofia se ocupa cu studiul problemelor legate de cunoastere, existenta, ratiune, gandire, limbaj, valori morale etc.

Si data te ajuta cu ceva :
http://dexonline.ro/definitie/filozofie
http://ro.wikipedia.org/wiki/Filozofie
http://en.wikipedia.org/wiki/Philosophy

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cu ma-sa.

| shadovv a răspuns (pentru harciog):

Sincer si fara sarcasm vreau sa spun ca ai mare dreptate!

| Rosé2402 explică (pentru shadovv):

Si chiar are! happy

| ChioruL14 a răspuns:

Cu baliverne debitate la bautura.

| Nolkyz a răspuns (pentru ChioruL14):

De asta-mi place mie filosofia laughing

| MortemAeternum a răspuns:

Cu nimic practic.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Filozofia se ocupă cu tot ce stiinţele "exacte" refuză să se ocupe.

| maiAm8conturi a răspuns:

Cum adica cu ce se ocupa? ai lipsuri de materii si cunostinte si nu stii cu ce le poti astupa, cu pornografie.
Deschide un dictionar, gasesti acolo.

| Rosé2402 explică (pentru maiAm8conturi):

Scuza-maaa! Nu e vina mea ca pana acum nu am stiut!

| Natashha a răspuns:

Asta e orarul tau de la profil real?laughing

| flor31 a răspuns:

Filosofia este stiinta care studiaza conceptiile despre lume, oameni, animale.

| Hoinarul a răspuns:

Dacă sincer, filozofia este cea care şade la baza tuturor ştiinţelor. Multe dintre teoremele matematice sunt ilustrate încă în evul antic în operele la aşa filozofi ca Platon, Aristotel, Socrate, etc. În acele timpuri îndepărtate, aceşti mari filozofi cunoşteau multe lucruri, chiar şi despre cosmos. Adică, vreau să spun că nu numai ceea ce era în interior, pe pământ dar şi ceea din afara lui. Aşa că vb de ştiinţă, filozofia este totul. Mai rău în zilele noastre, că aşa numiţii filozofi nu au acele minţi ascuţite ca "colegii lor de breaslă" din antichitate

| Rosé2402 explică (pentru Hoinarul):

Pe scurt, vrei sa zici ca filosofia cuprinde toate științele. Am înțeles bine? happy