| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, va rog frumos sa imi explicati cu ce se ocupa filosofia?
Despre ce scriu filosofii?
Din ce isi castiga, ei, existenta?
Va rog frumos sa imi dati mai multe detalii.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ei gandesc, deci exista. E suficient...

| Curious2 explică (pentru Ineys):

Dar din ce traiesc?
Au bani sa isi plateasca chiria?
Au bani sa manance sanatos?
Au bani sa isi intretina copiii?
Au bani, pentru abonament Netflix?
Au bani, pentru vacante?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

La cine te referi adica? Unii scriu carti, altii sunt platiti de catre "presa", mai primesc niste trofee valoroase. Asemenea persoane, sunt de obicei religiosi si traiesc in luxu bisericii, nu mananca sanatos, dar baga vinuri scumpe si multe secrete cand nu-s camerele de filmat pe ei. De obicei, sunt mincinosi care amesteca cuvinte marete, si presa ii face faimosi. Acum, depinde si la cine te gandesti cand intrebi asta, ca asemenea cazuri nu am auzit sa se intample in tara noastra.
Sunt oameni de nimic, palavragi, care da traiesc in lux care muncitorii nu si-l permit, sunt considerati superiori muncitorilor. Toata viata lor e o vacanta, singuru efort depus este vorbitu, ganditul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dupa ce termini facultatea asta ai vreo 3 optiuni:
-profesor la liceu
-profesor la facultate (dar aici e complicat, ajungi foarte greu sa predai la facultate)
-ceva pe cont propriu, o carte, un blog etc. Daca te duce mintea, desigur
Nu prea angajeaza nimeni filozofi, de ce ar angaja? Eventual facultatea asta te ajuta sa ocupi un job unde se cer studii superioare dar nu conteaza in ce domeniu