| Sportacus123 a întrebat:

Cum adică noi ne-am ales părinții înainte să ne naștem? Credeți că este adevărată această frază sau e doar ceva spus de părinți?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Nieh,e ceva spus de părinți
Cu toate că mie nu mi-a spus niciodată chestia asta

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni zicand asta
ba chiar pe dos, nu e zicala aia ca familia nu o alegi

| Freya1 a răspuns:

Zice că simți cu ceva vreme înainte ca vei fi însărcinată, mie una asa mi s-a întâmplat.Dar nu cred ca cineva poate sa își aleagă părinții.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da ce sutem noi? vrajitori? sa stim inca din pantec ce parinti o sa avem? Suntem initial doar o bucata de carne scoasa din pantec dupa 9 luni si cu timpul, prindem ganduri, emotii, abilitati, etc. Asta e specia umana. Nimeni nu stie mai nimic pana la varsta de un an sau doi, atunci cand ni se dezvolta creierul incat sa fim constienti de propria persoana.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu chiar "doar o bucata de carne", daca ai privi acest proces din punct de vedere biologic, ai percepe faptul ca incepand de la 3 saptamani fatului i se formeaza inima, de la 6 saptamani bataile inimii, iar 9 saptamani, fatul se aseamana absolut unei fiinte umane, este capabil sa simta durere, poate visa, dormi etc.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NarcisCorneliu):

Da, dar nu esti constient pana la o anumita varsta. Daca nu ai constiinta, nu poti fi numit o persoana in adevaratul sens al cuvantului. Am cam exagerat cu "bucata de carne" recunosc. Insa cred ca mai bine ar fi termenul de vietate.

| NarcisCorneliu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Tot fiinta umana este considerata, daca o persoana in stare de coma nu este constienta, nu se transforma in altceva, nu o redefinim.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru NarcisCorneliu):

Daca e in stare de coma pentru tot restul vietii, nu mai se poate numi persoana din pacate.

PERSOANA:
DEX: 1. Individ al speciei umane, om considerat prin totalitatea însușirilor sale fizice și psihice; ființă omenească.

Daca partea sa psihica lipseste, foarte greu poti sa-l consideri ca fiind o persoana.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Dumnezeu a randuit unde sa ne nastem!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pentru cei care CRED asta, Da,.
Pentru mine Nu.
Cu toate c-am avut parte de ce-a mai bună Mamă din lume. cred că nu sunt decăt rezultatul unui org asm reușit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. E exact invers: noi nu ne alegem părinții.

| Anonimul151 a răspuns:

E FALS. Nu am avut cum sa ne alegem noi părinții.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu este adevarat. Înainte să ne naștem eram în pântecele maicii si nu eram deloc constienti de circumstantele in care ne aflam. Iar înainte să fim conceputi in pantece nu existam deloc deci e logic ca nu puteam alege nimic. Copilul este 100% rezultatul combinatiei genetice dintre tatăl său și mama sa. Pur si simplu nu exista nimeni independent de parintii lui.

| Darius50boss a răspuns:

Nu noi am ales părinții și creatorul

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Da! Si parintii mei au spus asta! Sincer, nu am o concluzie sau parere batuta-n cuie pentru asta, e inca in lucru.

| Anonim027 a răspuns:

Fals,o porcarie