| Elena1234456 a întrebat:

Cum adica pe 19 martie luna va fi mai aproape de Pamant? Care este cauza? Ce efecte vor fi?

Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Http://www.apropo.ro/......ii-8051174
Pe scurt, luna actioneaza asupra Terrei ca un magnet (de unde si mareele). Unii specialisti sunt de parere ca apropierea ei de Pamant poate influenta miscarile placilor tectonice, care plutesc pe magma bogata in metale (deci sensibila magnetic). De aici, normal ca pot sa fie si alte consecinte...
Nu putem decat sa speram ca se exagereaza... ca de obicei :)

14 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Terra are o gravitatie atat de puternica incat luna orbiteaza in jurul pamantului. Acum si luna exercita o gravitatie asupra pamantului, mai mica ce-i drept. Cel mai mult sunt afectate lichidele, in speta apa marilor care creste si scade. Deocamdata asta e cam singurul efect major cunoscut. Unii specialisti spun ca si placile tectonice ar fi afectate de o gravitatie crescuta. Inca nu exista o parere constanta printre specialisti. De retinut este ca majoritatea neaga posibile efecte devastatoare ale lunii.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Este pentru prima dată în 18 ani când satelitul natural al Pământului se va afla la cea mai mică distanţă de Terra, după perigeul lunar din 1992, când Luna s-a apropiat la un minim istoric.

Potrivit astronomilor, obiectul ceresc va parcurge 27.822 kilometri, ajungând la o distanţă de 356.578 de kilometri de Pământ, de la 384.400 kilometri, distanţa la care se află Luna în mod normal.

Fenomenul extrem de rar nu este lipsit de efecte secundare însă. De fiecare dată când a avut loc acest fenomen s-au produs catastrofe naturale, precum cutremure (implicit tsunami) şi uragane. Totuşi specialiştii susţin că fenomenul de apropiere a Lunii nu este în măsură să declanşeze schimbări geologice de o asemenea amploare, dar poate genera schimbări puternice ale vremii.

Perigeul lunar se produce atunci când Luna orbitează Pământul într-un cerc eliptic şi nu unul perfect rotund.

Sursa: Luna, foarte aproape de Pământ pe 19 martie : Timp Liber : Unica

| DorothyAnn a răspuns:

Nu fiti paranoici, cutremurul din japonia nu a avut legatura cu apropierea lunii de terra, luna se afla la distanta mare de pamant, iar in legatura cu apocalipsa pe care o prevestesc astrologii, fiti calmi ca in 2005 luna a fost la distanta mult mai apropiata decat va fi pe 19 martie! nu va ganditi la ce e mai rau, rugati-L pe Dumnezeu sa ne pazeasca!

| OptimusPrime a răspuns:

Efecte vor fi asupra Maree-lor.Ce-a ce se petrece in china eu cred, ca tine de schimbarea polilor magnetici ai "Terrei".Pe 19 vom vedea luna mai aproape ca deobicei.Asta se intampla odata la 19 ani se si numeste perigeul lunar.

| necu91 a răspuns:

Astral vorbind planetele au o configuratie rar intalnita, pe scurt lucrurile stau putin mai diferit, asa ca tensiunile create voit sau involuntar tin si de astre. Cu mult calm si rabdare vom depasi si aceasta perioada mai tensionata,(luna negra creaza valuri )si intre 19-23 planetele se aliniaza... un astrolog te poate lamuri mai bine.

| CynicalCunt a răspuns:

Gravitatia Lunii influenteaza Pamantul aproape deloc. E ca si cum ai tine o nuca deasupra capului: nuca nu te atrage inspre ea.

| 3rN3SyTo a răspuns:

Pai in japonia de asta a fost cutremur, luna se apropie mai mult de planeta pamant.si datorita acestui fapt, pamantul se cutremura.Cauza.eu nu o stiu si numai dumnezeu o stie iar efectele sunt clare poate ai vazut si ai auzit ce s-a intamplat in Japonia si in imprejmurimile ei. poate fii si mai rau daca luna se apropie si mai mult de pamant.

| emanu23 a răspuns:

O sa fie luna mai aproape de pamant si in sudul tarii poate o sa se produca cutrmure...

| RaspunzatoareaBianca a răspuns:

Nimic azi va fi, vom vedea luna mai aproape

| NaM3 a răspuns:

Nustiu deastea

| lory_4028 a răspuns:

De 19 ani luna nu a mai fost aproape de pamant. si ar putea avea efecte dezastruoase cum ar fi cutremure, uragane.este posibilitatea de a fi tsunami in marea neagra din aceasta cauza ceea ce nu s-a mai intamplat de 80 de ani. ceea ce s-a intamplat in japonia are legatura cu apropierea lunii deoarece cutremurul a fost de intensitate foarte mare.

| lunatecu a răspuns:

Media romaneasca este nebuna http://www.youtube.com/watch?v=MT3-PTfB-bU si explicatia ca luna pe 19 nu va influenta cu nimic aici http://www.youtube.com/watch?v=0bhPOBVC8wY

| adrian_8909 a răspuns:

Au trecut o gramada de zile si nu s-a intamplat nimic este adevarat ca luna este putin mai aproape eu vad asta de cand aveam 6 ani

| alexconu a răspuns:

Am scris un articol despre mandra apropiere aici: http://www.jurnalcosmic.ro/? p=352
Nu se va intampla nimic cu pamantul. Vom avea, in schimb, cea mai mare Luna Plina a anului. Iesiti din casa si observati-o