| Rikky a întrebat:

Cum aflu intrebarile unei propozitii dintr-o fraza?

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Este bine sa observi pe cine determina propozitia subordonata, cu alte cuvinte, care este regentul.
Daca propozitia regenta nu are subiect, propozitia care urmeaza este subiectiva;
daca va determina un verb copulativ, propozitia va fi predicativa;
daca propozitia ta determina un substantiv sau un inlocuitor al acestuia (pronume/numeral), propozitia subordonata va fi atributiva;
daca propozitia subordonata determina un verb (adjectiv/adverb), va fi completiva...
Abia de aici inainte iti pui problema unei intrebari. Iar intrebarile sunt aceleasi cu cele pe care le pui pentru a afla functia sintactica a unui cuvant in propozitie. Asta pentru ca propozitia este realizarea in fraza a unei parti de propozitie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui intrebare despre ci ne se vorbeste in propozitie

| essy a răspuns:

Simplu ma n-ai facut deloc romanalaughing
Ex:Mihaela se duce la scoala.
Unde se duce mihaela la scoala
unde=Complement circumstantial de loc
Cred ca e bine ceam zis nu big grin