| Crush247 a întrebat:

Cine imi poate explica sintaxa frazei?
Cum imi pot da seama care este propozita principala?
Cum imi pot da seama cate propozitii sunt intr-o fraza?
Cum aflu ce fel de propozitie (Directa, subietctiva etc ) este cea / cele secundare / subordonate?
Cum imi pot da seama care este regentul intr-o propozitie?

8 răspunsuri:
| Petrovic a răspuns:

Trimite-mi mail la ptg.b88.g@gmail.com. Avand in vedere ca aici nu putem discuta teme legate de scoala. Ce clasa esti? In toamna, a opta? Dupa ce trimiti mail, te rog sa ma anunti aici cu un mesaj. (nu verific in fiecare zi mail-ul)

| AnonimaStyles a răspuns:

Propozitia principala e aia fara element de relatie. Numarul de propozitii din fraza este dat de numarul de predicate. Ca sa iti dai seama ce fel de subordonata este trebuie sa inveti diferite verbe care cer un tip de subordonata, sau elementele specifice.
Uite cateva exemple:
- Subiectiva incepe cu: e bine, e rau, e greu, e usor, trebuie, se stie, e sortit etc (toate astea sunt verbe impersonale la diateza activa, pasiva si reflexiva, expresii verbale impersonale)
- Predicativa are ``este``: Problema este unde mergem in vacanta.
- Atributiva: Intrebarea unde mergem a fost pusa.
- Completiva directa incepe cu ``nu stiu``: Nu stiu daca va ploua.
- Completiva indirecta incepe cu ``se gandeste``: Se gandeste daca va ploua.
La restul (circumstantiala de mod, de timp, de loc, de scop, de cauza, conditionala, consecutiva, concesiva) trebuie sa inveti intrebarile. Sunt logice. Astea sunt elementele de relatie dupa care le poti recunoaste:
- Cauzala: fiindca
- Circumstantiala de scop: ca sa
- Conditionala: daca
- Concesiva: desi
- Consecutiva: incat
Sper ca ai inteles cat de cat.

| Crush247 explică (pentru AnonimaStyles):

Da am inteles ceva ceva.
Dar nu am inteles cum sta treaba cu cea principala.

| AnonimaStyles a răspuns (pentru Crush247):

Cea principala o gasesti cel mai simplu. Dupa ce subliniezi predicatele, incercuiesti elementele de relatie (care trebuie invatate). Delimitezi fraza (presupun ca stii cum) si vezi ca o propozitie va avea doar predicat (de obiecei e prima propozitie). Aia fara element de relatie e propozitia principala.

| ladyMillion a răspuns (pentru Crush247):

Principala este cea care spune ideea principala, fara informatii suplimentare, fara de care fraza intreaga nu ar avea sens...Aceasta propozitie principala nu incepe cu niciun fel de element subordonator ca de exemplu care, cu care, pe care, la care, unde, pe unde, in felul in care, etc.

| Crush247 explică (pentru ladyMillion):

De exemplu, in fraza '' Daca mergi la scoala mergi pentru a invata '' principala ar fi '' la scoala ''?

| ladyMillion a răspuns (pentru Crush247):

Cand nu stii care este propozitia principala incearca sa reformulezi in asa fel incat sa iti vina mai usor.
De exemplu fraza ta se mai poate formula in felul urmator:
Mergi la scoala ca sa inveti.

Fraza are doua verbe: mergi si inveti deci doua propozitii
Propozitia principala este : mergi la scoala.
De ce? ca sa inveti (informatie suplimentara)

Revenind la formularea scrisa de tine, deducem ca "Daca mergi la scoala" este propozitia principala iar "mergi pentru a invata" este secundara