| littlecookies a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama care propozitie este subiectiva si care este prediactiva dintr-o fraza? Imi puteti da va rog intrebarile fiecarei propozitii subordonate?

3 răspunsuri:
| xXxRadu a răspuns:

Propozitia subordonata subiectiva-
-raspunde la intrebarea,, cine?,,
-are drept termeni regenti verbe/locutiuni verbale impersonale (care nu accepta el)
ex: trebuie, e bine, e rau, e gresit, stie etc...
ex de prop S : E bine /sa gandesti!
(cu,,/,, iti arat unde se impart propozitiile)
P.S. subiectiva apare DOAR cand propozitia regenta NU are subiect, si Subiectul si Subiectiva au prioritate intotdeauna mai intai pui intrbarea,, cine?,, apoi restul intrebarilor

Propozitia predicativa
Realizeaza in fraza un PNI (Pronume Nominal Incomplet, deoarece n.p. al PN s-a dezvoltat intr-o propozitie)
ex de prop. sub. predicativa
Problema este / ce vom face maine.
P.S. (nu are intrebare, si cel mai simplu faci propoziti cu problema/intrebarea este)

Propozitia subordonata Completiva Directa
-apare dupa verbe care accepta,, ceva,, fara prepozitie
-propozitia regenta are mereu subiect
ex de prop. sub. CD
Stiu / ce fac.
(Stiu are subiect inclus {eu} stiu )

Propozitia subordonata Completiva Indirecta
-raspunde la intrebarile complementului indirect...(cred ca le sti)
-acepta,, ceva,, NUMAI cu prepozitie
ex de prob.sub.CI
Ma gandesc / sa fac dus.
P.S( ma gandesc LA ceva)

Propozitia subordonata circum. de loc CL
-raspunde la intrebarea,,unde?,,
-Se recunoaste cel mai usor cu,, unde,, apare des
ex : Merg /unde vreau

Propozitia circumstantiala de timp CT
-raspunde la intrbarea,, cand?,,
-se recunoaste dupa faptul ca exprima timpul folosind adverbe te timp ca element de relatie
ex: Merg / cand vreau.

Propozitia circumstantiala de cauza CZ
-raspunde la intrebarea,, din ce cauza?,,
ex : Am ras /din cauza ca am cazut.

Propozitia circumstantiala de scop CS
-raspunde la intrbarea,, cu ce scop?,,
-se recunoaste dupa : cu scoul, ca sa, spre...
ex : Invat/spre a lua examenul.

Ei bine astea-s toate... spor la invatat, cred ca ai examen, si VARA PLACUTAAA!

| littlecookies explică (pentru xXxRadu):

Merci.Si da, din pacate examen si imi este teama sa nu ma panichez :-

| xXxRadu a răspuns (pentru littlecookies):

Nu se moare dintr-un examen!