| Wulf a întrebat:

Cum ar arăta lumea dacă nu ar exista religie?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că lumea fără religie ar fi mult mai paşnică şi evoluată.
http://youtu.be/C75hAvwi5xQ

| Duhovnicul a răspuns:

Ar fi mai multa libertate si pace.

| oprescudorin11 a răspuns:

Experienta de sute de milenii dovedeste ca dintotdeauna a existat religia. omul se naste cu ea in cap.Lumea nu exista fara religie si nici nu poate exista. Daca intamplator l-ai citit pe Cioran care zicea (tautologic) ca secolul pe care-l traim va fi sau nu vis - a -vis de credinta, bietul Cioran tautologea. Adica, in termeni Kantieni, nu facea decat sa zica ca albul e alb si negrul e negru, lucruri absolut evidente. Asta e tautologia, a defini ceva cu acel ceva, nu explicativ, cum ar fi normal.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu ar arata!

| Radu284 a răspuns:

Te referi strict la religie, ci si la credinta intr-un creator, suflet, etc?

Cred ca extrem de multi oameni (printre care si eu) nu ar ajuta pe altii din motiv pur altruiste daca nu ar crede macar in existenta sufletului.

De exemplu, acum cateva zile am donat niste bani pentru American Red Cross, sa-i ajute pe cei din Filipine. Cand a fost tsunamiul din 2004, la fel am donat bani. Am mai donat si la Doctors without borders de cateva ori.

De ce? Pentru ca eu cred ca oamenii sunt mai mult decat niste atomi, ca au constienta, sentimente... Daca as crede ca nu au un suflet, de ce mi-as consuma banii pe ei? E ca si cum as dona bani pentru imbunatatirea conditiei pietrelor.

| OOOLEOOO a răspuns:

In psihologie pozitiva exista 3 tipuri de viata care aduc fericire.

Viata placuta : Viata oamenilor bogati

Viata buna : Cel ce intra intr-o stare de flux cand vine vorba de un anumit domeniu (muzica, actorie, scriitor etc.)
(Viata specifica introvertitilor)

Viata traditionala
Oameni religiosi, oameni legati de traditie.

Toate cele 3 stiluri de viata aduc vibrati pozitive in viata unui om.

Concluzia :
"Cum ar arăta lumea dacă nu ar exista religie?"

Ar exista mai multi oameni nefericiti.

| Kalla a răspuns:

Biata ar fi dusa de ratiune.Ar fi foarte urat.Toti s-ar ura si ar fi intoleranti.
Iar daca cineva si-ar da seama ca Dumnezeu chiar exista l-ar inchide ca un caine!
Sa nu uitam ca sentimentele si adevaratele valori ar disparea.Ar fi mai multi criminali, violatori, pedofili pentru ca nimeni nu ar cunoaste CONSECINTELE unei vieti pacatoase.Ar fi haos, iadul pe pamant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mişto.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Chiar daca pare absurd ce spun, religia are si o parte buna. Fara religie, unilor oameni le-ar fi greu sa inteleaga efectul Placebo, lucru esential in evolutia individului.

| usuk a răspuns:

Mai evoluata
[cu minim 300 ani]

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Mult mai pasnica si mai deschisa spre cercetare,descoperire si evolutie.
Totusi,probabil ar fi si efecte negative.
Majoritatea crestinilor nu ar mai avea in cine sa puna sperantele in caz de ceva rau.
Dar, daca nu ar mai exista religie, probabil toata lumea ar incerca mult mai mult sa rezolve singuri problemele.
Deci, beneficiile coplesesc dezavantajele, care probabil nici nu ar fi.

| Captoresque a răspuns:

Hmm, probabil nu ar fi atât de credulă cum este acum.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Dupa parerea mea, ar fi un pic mai evoluata, deoarece nu s-ar investi in biserica si alte chestii si s-ar investi in stiinta si cercetare. Sper sa nu atrag hating, asta este punctul meu de vedere.

| Maskeried a răspuns:

Ciudata. Lume are nevoie sa creada in ceva si sa gaseasca raspunsuri. Zeii au fost creati pentru a raspunde la toate intrebarile pe care ti l-ai fi putut pune. Spre exemplu. Mai ti minte cand il intrebai pe bunicu de ce sunt pietre pe drum? El raspundea "ca asa vrea Dumnezeu".

Pe de alta parte religia a incetinit evolutia cu mult.

| Windows95 a răspuns:

Fumoasă....Foarte frumoasă! puppy dog eyes laughing

Pai nu ar mai fii biserici si icoane prin casele oamenilor, nu ar mai muri atatea fiinte ca "jerfe" la unele religii, in tarile arabe femeile nu ar mai fii subestimate si tratate ca niste slugi, dar pe de alta parte foarte putinii oameni buni ar fi si mai putini.Concluzie:ar fii bine sa existe religie, dar doar una.

| Raulix19 a răspuns:

Poate mai buna, religia este un lucru înființat din vorbe care se joaca cu psihicul uman si practic nu exista happy doar naivii cred si se bazeaza pe religie in viata.

| Muss_Re_1999 a răspuns:

La fel laughing