| Antipaticu a întrebat:

Cum ar arata lumea daca nu ar exista nicio religie?

39 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Haos. Dacă n-ar exista religie prostia ar fi scăpată de sub control.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

N-ar mai fi atâta îndoctrinare... Cred că am fi mai avansaţi dpdv ştiinţific.

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Antipaticu):

Păi, nu s-ar mai arunca banii pe biserici(ştii câte biserici sunt în România şi câte spitale?).
Lumea nu s-ar mai ruga ca să obţină ceva, ar face ceva.
Habotnicii n-ar mai exista, n-ar avea cine să mai nege ştiinţa.
Nivelul de îndoctrinare ar fi mult mai mic(nu cred că e nevoie să mai argumentez de ce).

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Antipaticu):

Dar tu n-ai? laughing
Te rugam sa verifici enuntul pe care l-ai scris si sa elimini majusculele care nu sunt necesare! Iti reamintim ca majuscula (litera mare), nu se foloseste decat pentru prima litera din propozitie, pentru numele proprii si acronime (de ex.: ONU, CFR, UEFA).

Enunturile scrise numai cu litere mari sunt deranjante, inestetice si mai putin lizibile, asa ca am aprecia daca ai folosi majuscula numai atunci cand este cazul!

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Antipaticu):

Nu ştiu ce majuscule în plus vede ăsta...

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns (pentru Antipaticu):

Eu zic că a băut prea mult şi vede dublu...

Răspuns utilizator avertizat
| sandra2012 a răspuns:

Oameni mai siguri pe ei, pe ceea ce au in suflet, cu mai putine prejudecati si bineinteles mai putine creiere "spala-te".

| monstrulet a răspuns:

Nu ar mai exista atatea injuraturi.

| ZvT a răspuns:

Ema nu ar mai primi 5 stupizi pe răspuns, tu nu ai mai posta întrebări de genul, Casa Poporului ar rămâne a doua cladire ca mărime din lume, Vaticanul ar fi un stat ca cele din lumea a III-a, cei slabi şi creduli ar fi mai greu de identificat.

| caractere a răspuns:

Aparent, daca nu ar exista(daca nu ar fi existat) nicio religie in lume, nu ar fi nici pareri opuse virulente, viziuni diferite crancene, contre, schizme, manipulare la orice nivel.
Doar ca, intotdeauna s-a vrut, s-a cautat, o/un "ceva", care sa atraga simpatizanti, apropiati, supusi, executanti, continuatori ai aceleiasi ideologii, ai aceluiasi scop, luptatori pentru un anume crez, pentru anumite principii. Ex.: casta, trib, gasca, secta, armata, partid politic, comunitate stiintifica, s.a.m.d.
De ex, comunismul, care nu a avut nicio legatura cu biserica, cu religia, ba chiar se situa la pol opus. Si chiar si asa, se folosea de biserica sa isi atinga scopurile.
Comunismul, pe care l-am dat drept ex, nu s-a bazat pe conducerea maselor, prin manipularea acestora, la un nivel atat de inalt ca religia, ca biserica, urmarind primordial asanarea sinelui, a personalitatii individului(desi s-a intentionat asa ceva la un moment dat, dar s-a dat chix si-atunci "s-a schimbat macazul"). Chiar daca, pe ici-colo se poate vorbi despre asa ceva, realitatea este ca fiecare din noi am ramas in sine asa cum ne-am dorit sa fim, si nu ne-am modificat personalitatea fiindca Marx si Engels(de ex) au structurat(mai bine zis: emis) bazele comunismului, iar Lenin si Dej au aplicat bine sau defectuos ceea ce au gandit inaintasii lor. Si se poate considera ca "Dumnezeul" lor erau Marx si Engels, nu?! Pare amuzant, insa aceasta este realitatea.
Inainte, in indepartatul trecut al lumii, lumea era impatita in Prostime(cu ponderea cea mai mare) si Invatati(minoritari). De atunci si pana in prezent, nu s-a schimbat nimic in aceasta clasificare, doar ca fiecare categorie in parte a mai fost slefuita, imbunatatita. Insa, ca si rezultat, lucrurile au ramas la fel. Tot in aceleasi doua categorii se poate imparti lumea si in prezent. Orice am crede noi.
In decursul timpului, in randul Invatatilor au "migrat" si au fost acceptate pe merit si persoane care poate in trecut faceau parte din Prostime. Insa, invers nu s-a intamplat niciodata. Istoria poate confirma ceea ce afirm. Deoarece omul, ajuns la un anumit nivel de cunoastere, are tendinta sa creasca, sa evolueze, nu sa involueze sau sa stea pe loc. E scris in AND-ul nostru acest lucru. Doar ca prin manipulare, se poate sadi si dezvolta in sinea fiecaruia, in mintea fiecarei persoane, un "virus" involutiv. Cum cea mai numeroasa parte din lume este Prostimea, aceasta a fost intotdeauna manipulata si condusa de o minoritate, de Invatati, si i s-a putut "inocula" acest "virus". Fiindca "materialul" era facil de modelat, si se putea rapid avea un rezultat, un raspuns. Pe cand, cu un Invatat, lucrurile ar fi fost extrem de complicate(plus ca acestia ar reprezenta doar o mica parte din lume), deoarece ar trebui sa "se lucreze" mai profund si mai mult, fiindca Invatatul analizeaza, gandeste, pricepe, simte, are pozitie proprie si verticalitate, constiinta, etc.
Orice forma de manipulare in masa, a plecat si va pleca din partea Invatatilor, nicidecum a Prostimii, fiindca pana si manipularea are demnitatea ei. Si una este sa manipulezi printr-un spot comercial sa cumpere masele un anume detergent, si alta sa manipulezi masele sa inceapa un razboi(de ex ca sa se apere o dogma si cateva principii religioase). Cam care credeti ca ar fi categoria cel mai usor de manipulat, indiferent daca vorbim de detergenti, sau de credinta intr-un partid politic, intr-un Dumnezeu, Iisus, Allah sau cum l-om numi? Prostimea, of course! Fiindca aceasta categorie dispune de un fel de lene mentala. Si asa va ramane, intotdeauna. Iar lumea nu va avea niciodata o parte preponderenta de Invatati, ci minoritara. Pe de o parte este bine, pe de o alta, este rau. Nu explic ce si de ce, si nu iau toate variabilele la analizat, fiindca as scrie trei zile si tot nu as termina.
Ce as mai vrea sa mentionez este faptul ca multe persoane atunci cand au tranzitat la Invatati(sau chiar daca faceau deja parte din "club"), au preferat sa "imprumute" din strategia unora din acestia, de-aceea o sa intalnim personalitati marcante(contemporane sau nu) care vorbesc de credinta, de biserica, de religie, si par pro. Fiindca prefera sa conduca decat sa fie condusi.
Dar totusi cum ar arata lumea fara religie, fara biserica?!
Cam la fel. Nu s-ar numi religie, ci poate politica si strategie. In principiu, biserica, religia, este tot o chestiune de politica si strategie, si tot politica pe paine mananca si la micul dejun, si la pranz, si la cina, oricat ne-ar parea noua altceva. Unora(celor din Prostime sau celor mai "rasariti" dar care inca nu au facut tranzitia la Invatati) li se poate parea altceva, fiindca religiei, bisericii i s-a dat o fata umana. Insa ceea ce rezulta, dincolo de farduri si falduri, e acelasi lucru: manipulare in masa. Politica si strategie. Un fel de afacere. Da, da, un fel de afacere.
Daca as privi lumea ca un idealist, si aceasta nu ar fi continut niciodata religie, biserica, lumea ar parea intr-adevar mai buna, mai frumoasa si mai fericita. Fiindca cercurile de manipulare poate nu ar fi avut o expansiune la nivel mondial, si nici atat de inradacinate si profunde. Iar invatatii poate nu s-ar mai imparti in doua(pro si contra manipularii). Poate omul ar fi putut sa tranziteze mai rapid de la Prostime la Invatati, iar "clubul" Invatatilor nu ar fi fost atat de egoist si de exclusivist. Poate nu ar mai fi existat atatea razboaie, atatea netrebnicii, atatea neghiobii, schizme si contre, atat virulenta si egoism, atat prostie si atatia prosti.
Paradoxal, Prostimea ar putea sa spuna ca numai biserica si religia ar putea conduce lumea spre asa ceva, si numai astfel, prin credinta, lumea ar fi mai buna, mai frumoasa si mai fericita. Fiindca Prostimea nu ar crede niciodata ca acest lucru, acest tipar de gandire le-a fost "implementat" prin manipulare, de catre o anumita parte din Invatati. De cand s-au nascut si pana in prezent.
Cum ar fi daca ar fi…?! Mai bine sa luam lucrurile asa cum sunt si sa vedem cum putem imbunatati lumea, si cum o putem ajuta. Ne-am ajuta pe noi insine, dealtfel, si-ar trebui sa realizam intr-o buna zi asta.

| costis a răspuns:

Ai deja cateva modele. Rusia lui Stalin si Beria, China lui Mao, Germania lui Hitler. Toti au vrut cam aceeasi treaba, o lume mai buna cu oameni noi, fara Dumnezeu.

| Tania a răspuns:

Oamenii ar fi foarte nepoliticosi si rau voitori,cred daca ar fi fost asa,legile ar fi trebuit sa fie mult mai dure ca sa nu ti se dea in cap,sparga casa sau mai stiu eu.(nu stiu sigur daca are vreo legatura,dar s-ar putea)
Ar fi si o parte buna si anume ca au murit foarte, foarte multi oameni in numele zeilor sau in numele lui Dumnezeu, iar daca religia nu ar fi existat ar fi murit mai putini oameni.
Chiar daca nu sunt religioasa eu zic ca nu este rau ca exista.
Cam greu de spus ce ar fi fost...

| monstrulet a răspuns (pentru Tania):

"legile ar fi trebuit sa fie mult mai dure ca sa nu ti se dea in cap, sparga casa sau mai stiu eu" adica vrei sa zici ca de frica lu dumnzeu nu face lumea asa? si legea nu pedepseste chestiile astea? wtf?

| mimii2 a răspuns:

Are de-a face! pentru ca atunci cand oamenii se iubesc unul pe altul,se respecta unul pe altul,acolo e Dumnezeu! cand toti se cearta, nu se suporta, se injura etc.Ei bine, acolo e diavolul! deci are legatura!

Răspuns utilizator avertizat
| mimii2 a răspuns:

Incearca sa nu vorbesti uratwinking si o sa fie mult mai binewinking...si apropo inteligent micutu maximo00.bravo baietel!

Răspuns utilizator avertizat
| MoNoPo a răspuns (pentru mimii2):

Ms mult.dar antipaticul ala nu prea stie multe presupun!

| jo_7646 a răspuns:

Antipatici,ca tine! beah.

| MoNoPo a răspuns:

In primul rand as vrea sa te intreb ce religie esti? Dami un raspuns.In al doilea rand eu sunt crestin am 13 ani si imi dau cu parerea-Nu ar mai fi sarbatorile mari cum ar fi Invierea sau Craciunul atat de speciale,nu ar mai stii de Dumnezeu generatiile ce o sa vina,nu o sa para o casatorie o casatorie calumea, nu vom mai avea ingerul de la Dumnezeu cu noi de la nastere, si multe altrele ce sunt de zis. Daca esti credincios te rog eu roaga-te noaptea si dimineata ca nu o sa-ti strice cu numic si o sa te ajute ffoarte bine si ori de unde pleci fa Sfanta Cruce si spune in gandul tau cu gandula la o rugaceiune. spune Doamne Ajutama si pe mine si pe familia Mea

Răspuns utilizator avertizat
| MoNoPo a răspuns:

In primul rand sunt crestin.In al doilea rand Dumnezeu se scrie cu litara mare si DA exista deoarece mi s-a aratat de multe ori prin ajutorul meu sau altora.CREDE si atat e de ajuns.

| MoNoPo a răspuns:

Deci acum dai de inteles ca nu mai crezi sau ce?

| KosmYnTDR a răspuns:

Ar arata urat, nnimeni nu ar fi politios familiile nu ar mai primii binecuvantarea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Ar fi un haos. Multi care dau raspuns la aceasta intrebare se gandesc la : Catolici,Reformati,Pocaiti,Ortodox etc. Ei bine eu ma gandesc si la : Satanisti,Atei, Francmasoni Etc. Daca stai sa te gandesti si ultimele trei sunt numite RELIGI, mai putin ultima ...cred... In orice caz religile trebuie sa existe pentru a fi mai multe feluri din care poti alege, sa-ti dau un exemplu: Ai de ales intre inghetata cu : Vanilie, Ciocolata, Frisca, Cafea etc. Dar gandeste-te tiar conveni sa fie numai un fel de inghetata? Eu cred ca nu tiar mai placea, si ai renunta sa mai mananci ingheta.

Răspuns utilizator avertizat
| MoNoPo a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

As vrea sa-i fac o corectare lui FiaDiav0liTza_4217 pentru ca el a zis ca daca sunt mai multe feluri de inghetat e mai bine ba din potriva nu e bine pentru ca se cearta deoarece se lauda unuia altuia a cui e mai bun asa si cu religia mai bine sa existe una mai buna adica crestinismul si nu ar mai fi atat revolta si separare intre oameni.Si eu ma certat in clasa a 5-a cu ce penticostali ca se credeau mai buni si mai nepacatosi decat noi dar mi-am adus aminte ce mi-a zis tatal meu inainte sa moara ca cel destept cedeaza primul.Sa stii ca trei sferturi din ce ai zis tu acolo nu-i nimic bun la el

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru MoNoPo):

Hey... Maximo00, adevarul ca ce ai spus tu, nu are nici o legatura cu raspunsul meu... Este bine sa existe mai multe. De Ce?! Pentru ca nu poti spune cuiva CREZI IN DUMNEZEU! Daca el nu simte asta! De acea e mai bine sai pui pe toti intr-o categorie. DESI Religile nu exista, toti traiam in aceeasi lume, dupa aceleasi reguli, doar ca, uni dintre noi nu isi dau seama care sunt acele reguli.Aia e partea a 2. : ) Eu cred in mine. Ce va urma, va urma. Voi vedea. Credinta este sa crezi in ceea ce nu vezi nu se refera neaparat la Dumnezeu, Si ca sa stii de la mine, cei mai mari " credinciosi " sunt chiar Ateistii. : )

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns (pentru Antipaticu):

Ceva in gen.

| MoNoPo a răspuns (pentru LetsPutASmileOnYourFace):

Da ce ai spus acolo ca nu poti sai bagi pe toti inn aceeasi categorie e intr-un fel adevarata dar sa stii ca la inceput a existat o singura religie.Aceea e Ortodoxia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lume perfecta ca in suedia

| deakema a răspuns:

Mai rau ar arata lumea fara Dumnezeu!