| dumnezeu_7669 a întrebat:

Cum credeti ca ar arata lumea daca nu ar exista niciun fel de religie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putini sarlatani, mai putine cladiri cu vanzatori de iluzii, mai putine motive sa bagi in tine porc si miel, mai putine vorbe fara sens.

23 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

N-am mai arata ca ''lumea''!

| Razvan a răspuns:

Mai multi oameni si-ar realiza practic visele,nu ar astepta o viata intreaga sa le pice din cer, sa se intalneasca cu soara la colt si sa le traga o palma, horoscop si alte minuniwinking

| wales a răspuns:

Omul este inclinat mai mult spre pacat decat spre Dumnezeu,in ciuda acestui fapt omul spera sa ajunga in imparatia Lui Dumnezeu,in clipa cand se confrunta cu cuvantul Lui Dumnezeu constata ca pacatul i-l impiedica sa-si atinga scopul propus,scriptura fiind foarte ferma cu privire la pacat,iar dorinta omului este si cu sufletul in rai si sa-mi fac de cap dupa pofta firii pamantesti.
Asa au luat nastere religiile de toate felurile,teiste si ateiste,prin ele,chipurile omul poate ocoli cuvantul Lui Dumnezeu,asa vrea omul sa creada,dar asta nu inseamna ca este si adevarat.
Ca urmare,religiile sunt inventate de oameni,pe cand evanghelia este o revelatie a gandurilor divine.
Religiile au fost facute de oameni,pe cand evanghelia este darul Lui Dumnezeu.
O religie este in general povestea unui om pacatos,care a vrut sa faca ceva pentru Dumnezeul cel sfant,pe cand evanghelia ne relateaza ce a facut Dumnezeul cel sfant pentru noi,oamenii pacatosi.
O religie arata ca omul i-l cauta pe Dumnezeu,pe cand evanghelia este vestea buna ca Isus ne cauta pe noi oamenii pacatosi.
Cea mai buna religie subliniaza necesitatea lucrurilor exterioare,pe cand evanghelia incepe cu schimbarea launtrica.
Religiile ateiste sustin teoria evolutiei, pe cand evanghelia ne arata marea dragoste divina pentru creatia Ei.
Concluzia:
Daca nu ar exista niciun fel de religie, si ar fi doar cuvantul Lui Dumnezeu netrunchiat ar fi OK.

| NoChanceForUs a răspuns:

Bisericile ar fi loc de joacă pentru preșcolari,iar cimitirele ar fi loc de picnic în familie duminica.
Asta e mai mult decât o utopie, pentru că natura umană face în așa fel încât să existe un zeu la care să te rogi, care să-ți dea speranță.

| Dmonik a răspuns:

Ar fi o lume in care nu ne-ar mai executa nimeni dorintele...
Si coliva...n-ar mai exista nici coliva! Si sigur am inventa ceva, ca suntem inteligenti!hee hee

| georgesur a răspuns:

Sincer,trateaza-te! Mai ZEULE, obsesia ta (nu-i zic prostie ca sa nu-ti jignesc neuronu') devine f. plictisitoare pentru multi.

| carpediem a răspuns:

Minunat. Si ai fi avut si tu un nickname adevarat.

| Dmesss a răspuns:

Nu stiu! Dar tare as vrea sa o incerc si p'asta.

| Andrei7520152 a răspuns:

Mai mult sau mai putin ca si Suedia.

ps. lol e ala cumva mugshot-ul lui Charles Manson?

Răspuns utilizator avertizat
| NoKidding a răspuns:

Pai ia sa ne gandim...a fost mai buna lumea cu inchizitia si cu hitler care omora evreii si conflictele intre religii? Eu nu cred.
Eu zic ca ar arata mai bine. Parerea mea.

| Azm a răspuns:

La fel. Atita doar ca, n-ar mai fi ipocriti care sa se dea credinciosi in fata multimii, dar sa te injunghie pe la spate cu zimbetul pe buze. Si n-ar mai fi escroci in haine de popi sa te jecmaneasca.

| ema69 a răspuns:

Asta nu stiu si nici nu as fi curioasa sa aflu.Ce stiu insa cu certitudine e ca nu imi place pseudonimul ce l-ai ales.

| NoCharachter a răspuns:

Pai...cand cineva crede in dumnezeu sau in religia lui, se mai opreste de la unele lucruri, dar daca nu ar mai exista acele religii, ar fi un dezastru. Apropo, te rog schimba numelelaughing... ma cam sperie, sincera sa fiu, si imaginea ta. :-ss

| NICUnoscut a răspuns:

Eu cred ca o lume fara niciun fel de religie ar fi o lume mult mai greu de controlat.

| PredatoR a răspuns:

La fel ca acum, poate chiar mai bine pentru ca nu ar mai exista "lupte" pe baza credintei/religiei

| αndï a răspuns:

Fada, si fara babe de 50 de ani + care mai merg pe la biserica laughing
cred ca s-ar apuca de fabricat paine in loc

| Alkyda a răspuns:

Lafel ca acum. adica in afara de musulmani care se tin de religie ceilalti sunt cam indiferenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o lume foarte practică. Pe unde mai rea, pe unde mai bună, dar conștientă de ceea ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca acum. Oricum, cred ca peste jumatate din populatie este formata din atei. Poate gresesc, dar din ce vad in jurul meu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

parca am mai vazut aceasta intrebare dar sa nu fiu mai prejos decit ceilalti dau si eu un raspuns, ca acest site fara experti, moderatori si voturiwinking am dreptate, da-mi o bere ca asa e

| alexolis1 a răspuns:

Mda, stiu ca nu-i legat de raspun dar e cam ciudat sa isi puna numele dumnezeu... si sa puna intrebari de religie, tu esti preot dragalasule? sau papa de la roma?