| careestefazafrate a întrebat:

Hey TPU, credeți că Dumnezeu există? Dacă da, de ce Dumnezeu nu se arată oamenilor? Întreb asta, pentru că, în lumea asta există peste 2000 de religii diferite, iar dacă Dumnezeu s-ar arată oamenii ar ști ce religie trebuie să urmeze. Doar ca ma interesează acest subiect. Cum știm ca există Dumnezeu, dacă noi nu l-am văzut niciodată?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu daca exista dumnezeu, dar este clar ca nu exista un dumnezeu bun si iubitor implicat in creatia lui, mereu cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici, vedem copii cu cancer, copii cu tot felul de boli, vedem multa suferinta, ce a facut dz asta cand au fost arsi de voi 8 milioane de evrei sau 25 de milioane de rusi sau cand tsunami a omorat sute de mii de oameni sau cutremure, pentru mine un creator caruia nu ii pasa de creatia lui e zero pentru mine,ca exista ca nu exista e ZERO, unde mai punem ca dumnezeu regreta ca a creat lumea asta ce sa spun, dumnezeu asta nu a putut sa iti conduca propiul popor spre tara fagadiuntei, citeste vechiul testament vb de un creator cu probleme mari, vedem razboaie, crime, suferinta si acolo, duhul lui dz ucide toti copii din egipt ce vina aveau copii aia, ce vina au copii si multe alte nebuni, acest creator triibial evreiesc este o inventie recunoscuta si de evrei iar iisus o inventie a lui pavel spre a servi imperiului roman, da cezarului ce e a cezarului

| RAY a răspuns:

CostinAlamariu sa mai intalnit si cu alti asa zis profeti deci minti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Cred că nu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, există. Nu se arată pentru că nu are nevoie să se arate. Dumnezeu este atât de puternic și atât de subtil încât te poate aduce la adevăr și fără să se arate în mod explicit. Cu toate că există multe religii și mult mai multe filozofii tu poți să ajungi la adevăr dacă îți dorești asta cu adevărat.
Un alt motiv pentru care Dumnezeu nu se arată e pentru că întâlnirea cu Dumnezeu este sinonim cu Judecata. E ca și cum te-ai așeza în fața unei lumini extrem de strălucitoare: totul despre tine ar ieși la iveală. Astfel nu mai există posibilitatea de schimbare.
Știm că există Dumnezeu din simplul fapt că e necesar să existe ca realitatea pe care o percepem să aibă sens. Dacă nu există Dumnezeu nu există nici adevăr, nici bine, nici moralitate, nici viață, nici dragoste - nu există decât moarte, adică nimic. Tot ce stă să moară este de fapt mort, nu există decât moarte și nimic n-are vreun sens. Totul e relativ și nici vorbă de vreun adevăr.

| AntiReligion a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Spui că Dumnezeu nu are nevoie să se arate, dar că te poate aduce la adevăr fără să se arate explicit. Cum poți să știi asta? Cum poți să știi ce vrea sau ce poate Dumnezeu? Cum poți să știi care este adevărul pe care el îl oferă? Nu ai nicio bază pentru a face aceste afirmații, doar credința ta subiectivă și irațională.
Spui că Dumnezeu nu se arată pentru că întâlnirea cu el este sinonim cu Judecata. De unde știi asta? De unde știi că există o Judecată după moarte? De unde știi că Dumnezeu este o lumină extrem de strălucitoare care îți dezvăluie totul despre tine? Nu ai nicio dovadă pentru aceste idei, doar imaginația ta și tradiția religioasă.
Spui că dacă nu există Dumnezeu nu există nici adevăr, nici bine, nici moralitate, nici viață, nici dragoste - nu există decât moarte, adică nimic. Acesta este un argument emoțional, care se bazează pe frică și speranță, nu pe rațiune și evidență. Nu poți să demonstrezi existența lui Dumnezeu prin apelul la consecințe. Trebuie să arăți că Dumnezeu există în realitate, nu doar în dorințele tale. Există multe dovezi pentru adevăr, bine, moralitate, viață și dragoste fără a invoca existența lui Dumnezeu. Aceste valori și fenomene pot fi explicate prin știință, logică, etică și psihologie, fără a recurge la mituri și dogme.
În concluzie, răspunsul tău nu este convingător sau valid. Este doar o expresie a credinței tale personale, care nu are nicio legătură cu realitatea obiectivă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Dumnezeu exista. Și, de fapt, Se arată oamenilor. Dumnezeu Tatăl nu, ptc scrie în Biblie ca nu putem sa Îl vedem pe Dumnezeu Tatăl și sa trăim. Dar pe Domnul Isus atâția oameni L au văzut. Și nu ma refer la oamenii care au trăit în perioada în care El a stat pe pamant, ci ma refer la acei oameni cărora Domnul Isus li S a arătat. Chiar în Apocalipsa Ioan descrie cum L a văzut pe Domnul Isus în cer (după ce a murit și a înviat). Și sunt atâția oameni din zilele noastre care L au văzut fie în visul lor, fie au fost în moarte clinică și au fost în rai și L au văzut, fie chiar în mod real L au văzut în fata lor... Sunt atâtea marturii. Deci Dumnezeu Se arata oamenilor, dar nu tuturor.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu l-a vazut, nici nu exista dovezi istorice ca a existat doar niste relatari dupa moartea lui, unul cu numele lui o fii fost dar fara atributi divine, nici evrei nu cred, evrei erau acolo, dupa moartea lui morti sau ridicat din morminte dar cum de nimeni nu ar fi scris asta in istorie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

A crede in dumnezeu nu garanteaza invierea mortilor si credinta ca iisus este fiul lui dumnezeu iar iisus a spus ce este credinta, ferice de cei care nu au vazut dar au crezut, credinta nu necesita dovezi, stiinta iar astia cu inteligent desigen fac din dz un magician, ceea ce pare o prostie

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Evreii nu cred în Domnul Isus ptc scrie în Biblie ca s-a raspundit printre ei vestea ca El n ar fi înviat, ci ucenicii I au furat trupul, ceea ce e complet fals

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că Iisus nu a fost mesia cel așteptat de către evrei, asta o spune și Pavel

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba da, Domnul Isus a fost Mesia Cel așteptat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pavel spune că Iisus cel așteptat de evrei nu a fost Iisus

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Unde, mai exact?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

1 Corinteni 1:23 VDC
dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit, care pentru iudei este o pricină de poticnire, și pentru neamuri o nebunie

În iudaismul clasic
Tora (Pentateuhul) nu conține cuvântul Mesia.[1] Termenul evreiesc moshiach se referea la preoți evrei, la profeți și la regi, care erau unși când erau consacrați în funcțiile respective. De exemplu Cirus, regele Persiei, este numit în Biblie „unsul lui Dumnezeu" (Isaia 45:1). Mai departe sunt numiți unși regele Solomon (Imparati 1:39), preoții evrei (Levitic 4:3), profetul Isaia (Isaia 61:1), Templul evreiesc și ustensilele lui (Exod 40:9-11), pâinea nedospită (Numeri 6:15), unși conform ritualului de ungere a lui Saul (Samuel 10:1).

Totuși conceptul de Mesia eliberator este foarte important pentru iudaism, Talmudul afirmând: „Lumea a fost creată... doar de dragul lui Mesia".[2] Evreii îl așteptau pe Mesia să-i elibereze de sub jugul ocupației străine, el fiind fie un conducător politico-militar din neamul lui David fie un personaj divin venit din ceruri.[3] În orice caz evreii nu așteptau deloc un Mesia crucificat ca un infractor de rând, un Mesia care a suferit și a fost învins de trupele străine de ocupație.[3] De aceea, pentru evrei era complet ridicolă și chiar o blasfemie ideea că Isus ar fi fost Mesia,[3] lucru pe care îl admite însuși apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc.[4]"
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred în Dumnezeu așa cum cred în răsăritul soarelui și în aerul pe care îl respir.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Da Dumnezeul există. Și uite ca mulți știind de existența lui stind de el ca exista cu Adevărat stind ca el îi veghează îi vede îi aude îi știe îi cunoaște pe vede intențile le vede gandurile le vede inima le-a dat conștință le-a dat voință le-a dat sănătatate le-a dat până și decizia de a alege de a face bine și rău îți dai seama ce decizie a loat și dat omului? Da omul ce face? Face rău stind de El gândurile lor murdare și pline de boli..Sunt cauza faptelor lor căci el a zis și tot spune nu țiam dat puterea și voință și conștință și decizia de a face rău țiam dat o inimă curata tu ce faci? O murdărești o folosești... Țiam da sănătatea pe care alți nu o au ori căti de buni medici ar fi lângă ei tu ce faci? Bei ce nu trebuie fumezi și consumi ce nu trebuie și înveți și pe alți la rău prin tine țiam dat o Conștință sa vezi răul sa auzi răul săte ferești de rău să salvezi oamenii de la rău tu ce faci? Faci rău știind de mine știind de ochi mei ca te vecheza și te privesc țiam dat voința tu o folosești în rău și în locomie. De asta mulți sunt depresivi și au vici pe care nico avere nu-i poate salva și Niciunu medicament și doctor ei făcând rău cu buna voința subestimanui într-un hal atâta de rău și murdar și de bat jocoră și calcandui în piciore tot ce face el pentru ei și ei tot își bat joc de el și în numele lui face rău îi folosesc numele în rău îi folosesc în glume și nu-și dau seama un gram cât de mult rău își fac singuri nu-și dau seama deloc da deloc nu-și dau seama Dumnezeu există și chiar este mai aproape de boi ca Niciodată el este peste tot unde te uiți și vezi în jurul tău te întrebi de ce nu-l vezi? Pai cum să-l vezi dacă faci rău happy cum să-l vezi dacă faci rău știind de existența lui batunduți joc de el landul la mișto făcut glume pe seama lui călcând pe drumui pe care El ști câți va face rău și tot tot mergi pe drumul greșit cu sa se arate omului rău dacă omul răul face rău happy are în inima lui numai ura și răutate are în gândurile lui fel și fel de intenți murdare are în voința lui numai rău și răutate de ce sar arăta Dumnezeu omului rău? El vede El aude El știe El cunoaște omul mai bine ca oricine iar cine îl Subestimează nu-i doresc sa știe cel așteptă... Nu va jucați cu bunătate lui nu va jucați cu numele lui nu va jucați cu faptele lui ne lăsat și nea dăruit atâta de multe și totuși uită te om plini de invidie plin de lăcomie plin de răutate plin și plin De gânduri și intenți murdare..Cum ai vrea acel om sa fie sănătos și sa aiba o viață normla dacă el face rău cum ai vrea ca el sa țise arate dacă tu faci rău happy ția da 2 ochi sa vezi totul ția dat 2 piciaoare sa poți sa mergi ția dat 2 mâini sa poți mânca bea apa sa nu depinzi de nimeni ția da o inimă Adevărată și omul ce face? minte fură ucide este fals face rău altor oamenii ia viata altor oamenii distruge viața altor oamenii cum? Cum ai vrei tu să-l vezi? Cum ai putea sa ai ochi ăia pe care să-l privești și să-l vezi dacă tu faci rău? Dece ar vrea să-l vezi dacă tu faci rău stind de el stind de existența lui stind de faptele lui subestimandul batunduți joc cum ai vrea tu sate privească? De unde nu ști ca poate te privit se atât ori și tu tot la fel ai rămas el este peste tot asta nu înțeleg oamneii noi nu putem trece dincolo de puterea lui ori cât de deștepți și rationali și conștienți am fi el decide totul pe pământul asta și lumea pe care ne lăsat fațete noaste pe lumea asta le vom vede le vom întâlni fără nicio suspiciune omul care știe de existența lui și face rău acel om va întâlni în viața lui faptele sale și răutate lui făcut altor oamenii nevinovați Dumnezeu nu se arată omului rău Dumnezeul nu se arata omului fals Dumnezeu nu se arata omului lacom invidios cu răutate și dușmănie în el Dumnezeul se arată aleșilor lui oamenilor lui care șiar da inima și viața cu propia lor voința lui și pentru el Dumnezeul nu se arată omului plini și plini de răutate căci el deja vede destul aude destule știe destule despre acel om decar ar mai vrea să-l vezi? Nu-l Subestimați nu-l bat jocoriți nu-i folosiți Dumnezeu în rău Nui Loați în gluma Vorbele nu-l Dumnezeu nu va supărat și deranjat cu nimic voi singur va faceți rău happy făcând rău oamenilor nevinovați. voi singuri va trageți în jos în propile greșeli și gânduri pline răutate care încep sa ve mănânce de viu și niciun doctor și trament nu va lapte salva greșiți enorm de mult față de el de mult ori negând convingă alți oamenii subestimad existenta lui cu fle și fel de gânduri mudare. Cum sa fiți voi sănătoși dacă suneți plini de greșeli și păcate fata de oamenii nevinovați cum să vise arate dacă voi faceți bine doar când aveți chef și de ochi lumi cum sa vrei ca el sa se arate omuli fals Mincinos rău plin de răutate plin de invidie plin de lăcomie vați întrebat dacă el vrea sa vadă? Vați întrebat de ce nu vres sa vise arate? Pentruca faceți bine doar când vreți sa va fie bine faceți bine doar când aveți de câștigat ceva faceți bine de ochi lumui faceți bine cu alte intenți plin de răutate faceți bine doar când vine învierea și începeți sa va înghesuiți cu lumânările plini de păcate în fața unor preoți care în schimbul păcatelor va ce bani cum sa va ierte el când voi faceți bine doar cad aveți de câștigat? Cum sa va privesc în ochi când voi aveți ochi pe cei doar obținut de ce mergi la biserica dacă după ce ieși pe ușa aia tot rău faci? Toți rău răspundeți toți minți tot ești fals tot intenți rele ai de ce te mai rogi în fata lui sate ierte dacă te consideri omul lui Dumnezeu și tot rău faci și îți dorești de ce ar vrea ca tu să-l vezi? El deja te vede. Religia ori care ar fi sa fie nu te definește cu Adevărată și nu spune nimic de tine fața de el el nu te judeca dacă ești musulman țigan ortdox creștin budist. Om sa fi sa ai inima cu Adevărat căci om Tea trimis pe lume sa fi restul el vede el aude El știe Nu-l Subestimați nu-i negați existenta lui și nu-i întoarceți pe oamenii în potriva lui cu fel și fel de minciuni căci va va întoarce în potriva propilor minciuni și atunci nu știu cum o sa găsiți drumul Spre acasă

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Raul dorit. răul împărtășit. răul bun dorit. cu buna voințași conștința. și negarea lui Dumnezeu mințind în numele lui întorcând oamenii in portiva lui și făcând rău oamenilor în numele lui

Nu va mai întrebați Niciodată de ce nu-l vedeți Nu va mai întrebați de ce sunteți plini de boli miantale și de sănătatea Nu va mai întrebați de ce aveți o viață amărâtă și rea și nu reușiți nimic în viață nu va mai cereți iertare știind de existența lui mergi in fata lui și va rugați sa va ierte de ce? Dece faceți asta da știți ca exista dacă știți ca exista de ce faceți asta? Dece mai mergeți în fata lui de 100000000 dacă faceți rău în continuare? Asta sa va întrebați nu de ce nu-l vedeți da o să-l vedeți într-o buna zi da nu cum va închipuiți și va așteptați o sal vedeți exacta asa cum este el el lucrează prin oamenii și este printre noi când țise face un bine și vezi un bine atunci sa fi sigur ca el este acolo și in acel moment el este chiar și acolo unde mulți îl scuipa și îl vede ca pe un boschetar și un simplu muncitor el vede peste tot da nu-l vor vede cei ce fac rău și neaga existenta lui și faptele lui și întorcând oamenii prin minciuna prin răutate prin ură prin invidie prin falsitate în potriva lui acel om se va imbolanvi cu propille sale minciuni și răutate care o are în inima lui în gândurile lui în viața lui nicio pastilă Niciun doctor niciun medic nu-l poate salva din răutate lui și Subestimad existenta lui și mințind în numele lui nu va dorit credeți-mă nu va doriți săl supărați și necăjiți deja vede destule aude destule nu mai faceți așa (

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Știți nu de ce suneți bolnavi știți nu de ce nu va puteți trata știți nu de ce Niciun ban nu va poate face sănătoși? Negați în așa hal existența lui negați în așa hal totul despre el faceți atâta de mult rău faceți atâta de mult rău si vrei sa fiți bine vreți sa fiți sănătoși vreți sa aveți o viață bună și mai vreți și să-l vedeți cum să-ți dorești să-l vezi cum faci rău? Cum sa nu aveți depresie ne tratabile cum sa nu fiți an anxioși și plini de medicamente la voi și de plini de gânduri care va mănânc de vi cum vreți ca el sa va întindă mâna sa va ajute când faceți atâta de mult rău fără mila fără sa întrebați o data măcar o data de ce faceți rău? Beți va drogați consumați fel și fel de prosti fel și fel de substanțe cum vreți sa fiți sănătoși? Va duceți în locuri care va bateți joc și de oamenii ăia și de munca voastră și de sănătatea voastră și de viața altora de ce? Apoi negați existenta lui apoi Subestimandul înjuradu mințind batunduca joc de el făcând mișto pe seama lui și oamenii pe care cred în el cu Adevărat și-l iubește cu Adevărată voi vreți sa fiți bine? Incetați sa mai faceți așa. sa mai convingeți oamenii cu fel și fel de minciuni la adresa lui încetați sa mai mințiți oamenii ca nu face bine...

| andreisergiu123456789 a răspuns:

E clar nu ai mai mult de 16 ani de pui intrebarea aceasta.Stai linistit om drag nu este un repros, este doar o remarca.
Da in lume exista 2000 de religii,pentru ca fiecare trib,popor,civilizatie de sute de mii de ani efectiv isi imagineaza zeii proprii.

Daca te referi la zeul biblic,conform FAPTULUI EVOLUTIEI si IMPOSIBILITATEA BIBLIEI DE A OFERII UN SINGUR INDICIU CARE SA SUSTINA ACEST FAPT, acesta nu exista, nu este nu e real, nu e posibil.

Din punct de vedere al vreunui design inteligent nu stim sigur, o fi asta chiar nu avem de unde sti.

ateismul - respingerea zeitatilor
agnosticismul-nu stim daca exista vreo zeitate cunoscuta, sau daca exista una.

Sfatul meu dupa o cautare ce a durat 6 ani de zile,ce a avut ca subiect studiul genezei biblice:

Din punct de vedere al zzeului biblic fi ATEU.
Din punct de evedere general, daca o exista sau nu un zeu, fi AGNOSTIC.

Singura garantie pe care o ai e viata asta pe care te rog sa o traiesti si moartea care va veni, moment in care te vei intreba:"Oare mi-am trait corect viata din punct de vedere al sanatatii, vietii de familie, vietii personale?"

la SFARSIT IMPLINIREA VA INSEMNA DA.

| AntiReligion a răspuns:

Răspunsul meu este nu, nu cred că Dumnezeu există. Nu există nicio dovadă științifică sau logică care să susțină existența unui creator supranatural, care să intervină în lumea naturală sau să aibă un plan pentru omenire. Credința în Dumnezeu este o iluzie, o falsă convingere menținută în ciuda dovezilor contrare

Dumnezeu nu se arată oamenilor, pentru că el nu este real. El este doar un produs al imagin
ației umane, o proiecție a dorințelor și fricilor noastre. El este o infecție culturală, un meme care se răspândește prin tradiție, autoritate, educație și manipulare. El este o scuză pentru a evita gândirea critică și evaluarea dovezilor

Existența a peste 2000 de religii diferite este un argument împotriva existenței lui Dumnezeu, nu în favoarea ei. Dacă ar exista un singur Dumnezeu adevărat, de ce ar permite atâta confuzie și contradicție în rândul credincioșilor săi? De ce ar fi nevoie de atâtea ritualuri, dogme, secte și schisme? De ce ar tolera atâta violență și intoleranță în numele său?

Nu știm că există Dumnezeu, pentru că nu l-am văzut niciodată. Nu avem nicio dovadă empirică sau rațională pentru existența lui. Tot ce avem sunt afirmații bazate pe revelație, autoritate sau tradiție, care nu pot fi verificate sau falsificate. Aceste afirmații sunt adesea contradictorii sau incompatibile cu realitatea observabilă. Nu putem accepta aceste afirmații fără a renunța la standardele noastre de gândire și de cunoaștere

| meko121233 a răspuns:

Biblia spune că „Dumnezeu este Spirit", o formă de viață invizibilă ochilor umani (Ioan 4:24).

Dumnezeu însă poate fi văzut în mod direct de îngeri, deoarece și ei sunt ființe spirituale.

Dumnezeu a creat oamenii cu liberul arbitru, adică cu capacitatea de a alege între bine și rău. Dacă Dumnezeu s-ar arăta în mod direct și vizibil oamenilor, aceasta ar afecta în mod semnificativ liberul arbitru al oamenilor, deoarece ar elimina nevoia de credință și ar restricționa libertatea oamenilor de a face propriile alegeri.

Deși nu l-am văzut niciodată, putem fi convinși de existența lui Dumnezeu. Există unele lucruri pe care nu le putem vedea cu ochii noştri, dar credem în existenţa lor deoarece avem motive întemeiate. Spre exemplu, aerul.
Când privim un aparat de fotografiat, un radio sau un computer, recunoaştem imediat că este opera unui proiectant inteligent. Ar fi raţional atunci să afirmăm că lucruri mult mai complexe, cum ar fi ochiul, urechea şi creierul uman, nu au avut un Proiectant inteligent? (Romani 1:20)

| RAY a răspuns (pentru meko121233):

Care Proiectant inteligent?