| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi aratat lumea, dpdv tehnologic (implicit social) daca nu ar fi fost omorat Nikola Tesla!

13 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Cine l-a omorât pe Tesla, bre?

| T0T a răspuns:

Nu ai de unde să știi că a fost omorât deși moartea sa a fost suspectă. Probabil eram cu 50-100 de ani mai evoluați, asta dacă serviciile ne împărtășeau și nouă unele dintre invențiile sale(aici iar se merge pe o presupunere).

| oprescudorin11 a răspuns:

Asupra situatiei lui TESLA sunt multe teorii emise.Ca a fost omorat, ca era 'in vorba ' cu extraterestrii ce detineau o tehnologie mult superioara, etc. Cert este ca a fost eliminat caci nu era compatibil cu civilizatia vremii lui.E ca si cum ai vrea sa faci masini cu combustibil apa, intr-o lume in care s-au investit tot in motorul antic cu petrol! Ai distruge toate afacerile! Cei bogati care le detin nu vor accepta asta!
Sigur ca am fi fost mult departe cu civilizatia, numai ca nu este cum am vrea, pe pamant trebuie respectati, se pare, pasii mici si pagubosi, caci lumea e condusa de cretini lacomi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca și acum. Oamenii mor descoperirile rămân. Dacă nu făcea el respectivele descoperiri, altcineva le-ar fi făcut.

| 6684464 a răspuns:

A fost ucis? Cine l-ar fi vrut ucis pe Tesla la peste 80 de ani? laughing
Da-mi si mie documentariul, dar daca nu este de pe un site de incredere nu te mai obosi.

| ExprimareLibera a răspuns:

Avea si el o vârstă, iar dacă nu murea, nu sunt sigur că mai avea vreo influenta asupra tehnologiei.

| NakedWarrior a răspuns:

Tesla,probabil s-ar fi transformat in Thor si ar fi controlat lumea

| KNST a răspuns (pentru NakedWarrior):

Tesla era deja mai tare decat Thor.winking

| doctorandus a răspuns (pentru NakedWarrior):

Tesla a murit la 86 de ani si nu a fost omorat. Cat ai fi vrut sa traiasca, 150 de ani? Pe vremea aia speranta de viata era mult mai mica decat acum.

| KNST a răspuns (pentru doctorandus):

Te rog sa argumentezi la faza cu "n-a fost omorat". Ar fi interesant de aflat cum a murit de moarte naturala, atata timp cat acest super-geniu a fost suprimat fizic de catre magnatii petrolului. Sunt deschis la o discutie cu argumente pro si contra. Deci,... BAGA! happy

| doctorandus a răspuns (pentru KNST):

Ca ar fi fost suprimat de magnatii petrolului este o teorie paranoida a conspiratiei. Vezi de ex. http://demog.berkeley.edu/~andrew/1918/figure2.html

| Płotr a răspuns:

Vedeam cum circula curentul fara cabluri, daca mai traia probabil nu mai aveam nevoie de cabluri, asta e raspunsul.

| 427269616e a răspuns:

Tesla nu a fost ucis. Acesta a murit la varsta de 86 de ani; varsta la care era deja nebun si nu mai putea vedea granita intre lumea din capul sau si lumea reala. Nu cred ca ar mai fi ajutat cu ceva daca mai traita in 86 de ani, dat fiind faptul ca nu mai putea gandi limpede.