| cnvv a întrebat:

Cum ar fi aratat Romania ( daca ar fi existat ), daca nu ar fi fost cucerita Dacia de catre Imperiul Roman?

9 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Cel mai probabil Romania ar fi fost un stat slav la fel ca Ucraina, sau Bulgaria si Transilvania ar fi fost teritoriu maghiar, noi neavand niciun argument pentru a-l recupera.

| sublime89 a răspuns:

Romania nu ar fi existat, dupa cum ii spune si numele, fara cucerirea Daciei de catre imperiul Roman. Daca acea invazie nu avea loc, probabil ca teritoriul Romaniei de azi ar fi fost locuit de slavi in prezent. Slavii ar fi fost majoritari, iar apoi am fi avut maghiari si romi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Dacia nu a fost niciodata cucerita de romani. 14% din teritoriu a fost sub ocupatie romana ceea ce nu a influentat aproape deloc decat ca ne-au lasat fara cateva sute sau mii de tone de aur si argint. Deci am fi fost ceva mai bogati, atata tot.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Influenta mai mare a imperiului roman astazi numit Vatican s-a simtit in evul mediu in Transilvania unde s-a bagat pe gat catolicismul.

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu spui și tu de limbă și cultură? Ciudat.

| Theo94 a răspuns:

Un lucru sigur e ca nu am fi fost latini acum.

| T0T a răspuns (pentru Theo94):

Există vreun izvor scris al dacilor? Dacă da, probabil o să devii mare arheolog, dacă nu, de unde știi tu că nu au fost latini dinainte?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Theo94):

Sa zic de limba? Eu nu prea cunosc, un consilier care a fost 17 ani in slujba Vaticanului zice ceva -
https://www.youtube.com/watch?v=duxk_EJAwo0

| yooras a răspuns:

Este extrem de greu, chiar imposibil să iei în calcul toți factorii istorici de pe o perioadă de 2000 de ani astfel încât să spui cum ar fi fost dacă ceva nu s-ar fi întâmplat. În astfel de discuții este foarte imporant de luat în considerare faptul că cu cât ne întoarcem mai mult în timp și facem mici modificări cu atât efectele din prezent vor fi mult mai resimțite. De exemplu dacă m-aș întoarce în timp cu 2000 de ani și a-ș ucide un anonim efectele resimțite în prezent ar fi destul de mari dacă stai și te gândești; dapăi să precizăm cum ar fi arătat o națiune dacă strămoșii lor nu ar fi fost ocupați de un popor străin cu 2000 de ani în urmă, modificările din ziua de azi ar fi colosale, de neprevăzut, pe scurt: Ar fi posibil ca întreaga lume și toată istoria să fie cu totul alta!