| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Cum ar fi aratat Romania în zilele noastre daca nu ara ocupata de imperiul roman? Noi mai existam acum?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil un pic mai diferit! Nu cu mult. Doaar nu crezi ca 165 de ani de ocupatie au putut schimba ceva, mai ales in poporul geto-dac despre care Herodot spunea ca fiind "cei mai viteji și drepți dintre traci". O piatra cu inscriptia "Decebalus per Scorilo" (datata inainte de ocupatia romana) ne arata ca dacii au vorbit tot un fel de limba latina. Se zice chiar ca de pe aceste meleaguri s-ar trage si romanii. Iar ca sa spui ca am fi vorbit o limba slava, e chiar o prostie. Slavii au patruns in regiunile Moldova si Muntenia incepand cu sfarsitul secolului al V-lea si in prima jumatate a secolului al VI-lea. In Transilvania primele urme ale slavilor dateaza din ultima treime a secolului al VI-lea. Ei provin din zona muntilor Urali, deci departe de aceste meleaguri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi vorbit o limbă slava posibil. In rest ne au calcat atâția in picioare de la români încoace încât nu cred că s ar fi schimbat multe.

| Wordofthat999999 explică (pentru suntserios):

Cred ca am fi fost luați de rusi de mult și am fi făcut parte din Ucraina de astăzi sau din Bulgaria?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca nu ara ocupata de imperiul roman? Care Romanie? Ea nu exista pe vremea imperiului roman, așa că întrebarea nu qare sens. România în forma actuală există în urma păcii de după WW2. Felul cum arată ea acum a fost fasonat de 2000 de ani de istorie. în care ocupația romană a fost doar un episod.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Da știu ca a fost ocupata acum 1900 de ani ma refer cum ar fi aratat tara asta dacă nu era ocupata de ei, ce limba ar fi vorbit oamenii de aici, dacă noi mai existam...

| relian a răspuns:

Am fi aratat ca si astazi laughing imperiul respectiv n-a facut nimic prin zona noastra, nimic grozav, doara au exploatat ceva resurse mai la indemina si aia a fost cam tot.

Pe teritoriul nostru nau construit nimic trainic sau sa construiasca orase, ori sa le modernizeze, sau mai stiu eu ce.
Au venitl, au luat una alta, apoi sor dus de unde au venit.

Răspuns utilizator avertizat
| MironMihaela a răspuns:

Destul de inapoiati, cred, fara strazi, cladiri moderne, vestimentatie, mentalitate ( nu ca acum am sta f.bine)

| suntserios a răspuns (pentru MironMihaela):

Dezvoltă puțin... Nu se alta străzile și clădirile moderne au fost construite acum 100-150 ani... Imperiul roman acu cate sute de ani a dispărut?