| RAY a întrebat:

Cum ar fi daca creierul ar prelua controlu asupra noastra?
asta daca nu il prea cateodata, exista liberul arbitru?

11 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Creierul are intotdeauna control asupra noastra, desi uneori pare ca gandim cu... fundulhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Acţiunile noastre se bazează fie pe instinct fie pe raţiune, însă acestea provin de la creier.
Aşadar, creierul are control asupra noastră, el este pus singur la contribuţie întotdeauna.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu creierul iau decizii, daca el vrea sa preia puterea, de la cine o face? Nu cred ca exista vreo batalie intre ograne, cu toate ca mai gandim si cu alte extremitati.

| Xenya a răspuns:

Creierul ne controleaza in fiecare secunda!

| Diavolcata a răspuns:

Creierul are intotdeauna control asupra noastra

| Prunela a răspuns:

Nu stiu cu ce gandesti tu de obicei, dar in cazul meu creierul detine controlul intotdeauna. (cateodata e beat, se scuza)

| UnOmModest a răspuns:

Nu ar avea cum, pentru ca noi oamenii suntem condusi si de emotii, in mare parte de emotii.
Iar daca, creierul nostru ar prelua controlul, am fi niste roboti.
Cateodata nu este de ajuns doar sa gandesti, trebuie sa SIMTI.
Ia ca exemplu un robot, care primeste comenzi de la ''creierul'' sau, robotul NU simte durerea,iubirea, frica.
Insa fiinta, omul cat si animalele, noi avem sentimente, simtim iubirea, caldura, frica, puterea.
Noi oamenii avem sentimente, asta face diferenta intre noi si masinari.
Tu nu te-ai intrebat, cum ar fi ca omul sa primeasca comenzi de la creier, si sa le execute? Cred ca te-ai intrebat.

| Kalin20 a răspuns:

TheHumanBeing
de fapt esenta se afla in creier. oare el dc e animat? el si tot corpul nu se anima singur.deci gandurile vin din afara materieitongue

| victor3331 a răspuns:

Pentru unii ca tine sa zicem...ar fi bine pentru ca poate ai invata sa scrii corect in limba romana!