| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu cunoaste totul.Chiar si inima noastra?
Atunci unde e liberul arbitru?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi nu este nicăieri. Când vrei să îți faci cultul pesonalității, crezi că ești arbitru liber și te umfli în pene că tu ai decis. Iluzie.

104 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stie el smecheriile vietii noastre, el ne tine pe fiecare in viata cum crede ca e mai bine, aia singuri ce isi plang de mila ca nu au partenera sau ele care se plang nu traiesc asa pentru ca au ghinion, dumnezeu fereste oamenii aia de necazuri si alte dezamagiri. Lasa pe altii sa aiba si sa se riste prin etapele familiste.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca nu ne-am raporta la Dumnezeu ca un om, care ar putea sa gandeasca ca noi, adica exact cum am face noi asta acum, exact cum am putea sa punem intrebarea asta... si l-am vedea ca un tot, ca noi, ca inimile noastre, atunci am vedea ca asta este, asta exista. Un tot unitar.

Doar noi am putea sa ne gandim la aceasta intrebare. Ceea ce nu ne duce la niciun raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

De ce vorbesti tu in contul tuturora?
Adica sunt unii care isi pun mintea la contributie si gasesc raspuns la orice intrebare, de ce toti in aceeasi oala?
Vrei versete din biblie ca sa te convingi si tu singur cum m-am convins si eu?
Sau ai incredere in religia ta, ca ea nu minte?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis ca toti facem asta thinking
Am zis ca daca nu ne-am gandi asa (cei care o fac), am PUTEA sa intelegem altceva, nimic generalizat, nimic concret, nimic sigur, nicio impunere happy doar o varianta din infinitatea de variante existente in lume.

De altfel, nu am insinuat ABSOLUT nimic legat de religia mea, deci nu inteleg de unde ai dedus asta thinking
Cum am spus si inainte, nu stiu toate religiile, nu stiu in ce crede si face fiecare, nu am nicio problema cu asta, am o perceptie a mea despre aceste lucruri raportate la existenta, prin Dumnezeu, nu ii dau niciun nume la aceasta forma de credinta, deci posibil sa ma si insel si sa nu fie ca mine big grin
Si nu este nicio problema pentru mine acest lucru ^_^ Pace! happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ai zis prin: „ Doar noi am putea sa ne gandim la aceasta intrebare. Ceea ce nu ne duce la niciun raspuns."
Noi, nu ne duce, trebuie inlocuit cu eu, nu ma duce.
Asa e frumos, ca sa nu jignesti ratiunea altora.
Eu de exemplu gandesc difert, altul la fel.
Am putea intelege pe baza versetelor din biblie, dar nu am putea intelege pe baza dogmei din care faci parte.
Deci vrei sa te luminezi, adica ma lasi?

| Mosotti a răspuns:

Ete cunoaste totul, daca cunostea totul, nu ne facea asa nasoi, rai, invidiosi, perversi, mincinosi, parsivi, violenti, si nu mai facea corpul asta sa fie asa vulnerabil, imbatranire, boli, suferinte, etc.

Liber arbitru nu prea ai! Am mai zis, e doar o falsa impresie de democratie, tu nu prea alegi.

O sa mai enumar doar cateva desi am mai facut-o la alte intrebari:

1 - Nu alegi tu ce partener sa-ti placa, iti place sau nu automat, te ia indragosteala tot automat si nu ai ce face.

2 - Nu alegi tu ce mancare sa-ti placa, alegi doar din alea care-ti plac. Daca dai unui copil un morcov si un snickers, a doua oara o sa-ti aleaga snickersul, deci deja in gene e scris ce ii place, adica gustul dulce.

3 - Nu iti alegi tu nivelul de inteligenta, il ai ala care-l ai din nascare, si tu doar folosesti asta ca sa inveti chestii, sa prinzi experienta.

4 - Nu prea iti alegi drumul in viata tu, o sa-ti urmezi ce simti tu ca-ti place sa faci, si daca faci altceva nu o sa fi fericit, simti ca esti bun la scoala la materiile cutare, simti ca te atrage, simti ce ai dori sa faci, si iti urmezi simturile si capacitatile!

5 - Nu alegi ce nivel fizic ai, esti frumos, mai putin frumos, neatractiv deloc sau mediu, mergi inainte cu ce ti s-a dat de la loteria genetica.

Si mai sunt, inima e un organ inert fara creier, creierul e baza daca stie cineva ce e acolo, ca acolo e centru de comanda.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Intelegi ce vrei tu atata timp cat nu depui vreun efort rational in ceea ce afirmi tu si declari despre Dumnezeu.
„Si daca gresea, repara ce a gresit"
Cum repara o inima rea si necredincioasa in cazul asta?
Spune-mi daca stii.
Tot raul din Univers se indreapta mai mult spre noi cu cat noi strigam mai mult la cer decat la oameni, ca acestia sunt mai vinovati decat oricine altcineva.
Nu cei bogati trebui sa imbogateasca pe cei saraci?
Nu cei sanatosi trebuie sa ii sprijine pe cei bolnavi?
De ce nu o fac majoritatea dintre ei?
Aici se potriveste si zicala lor:„Da branci cui aluneca piciorul"
Pentru ca prefera sa il acuze pe Dumnezeu in stanga si in dreapta si le e rusine sa se uite sus.
Un deget indreptat sus, patru degete spre ei.
Acum tu stii daca treci pe langa un amarat sau nu si nu il ajuti cu banii tai si cu ce poti tu mai bine.
Tu pari o persoana amabila, careia ii pasa de oameni.
Acum de ce exista rau in univers?
Pentru ca sa fie echilibrat cu binele din noi!
Yin Yang nu e un concept pagan.
Daca ar fi exista numai bine in creatie, cum ar putea fi incercata o inima rea pe care Dumnezeu nu o cunoaste?
Spune-mi, ca tot gandesti mai bine decat oricine altcineva inclusiv Dumnezeu.

Reactionam diferit in functie de inima si creier.
Cu creierul adunam ganduri, cu inima luam o decizie.
Daca nu ai liberul arbitru, atunci cineva scrie raspunsul tau, clar!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cine ne-a facut adica natura de fapt, asa ne-a facut sa fim ai dracu, caci asta ajuta de mult la supravietuire, ca si felul de a fi din creier vine.
Daca ne facea dumnezeu tot asa ne-a facut, si daca ne-a facut asa, cum sa repare ceva ce a vrut de fapt sa fie?!
Ca nu gresise, asa a vrut sa fim.
Ca daca ar vrea sa repare, ar fi reparat f simplu, schimba structura creierului si gata daca are asa puteri nelimitate, dadea din degete si pac, gata.
Si dupa aia de la sine erai bun si credincios fara sa vrei, nu ai mai putea fi rau nici sa vrei asa mecanic, o sa simti ca esti bun.

Deci nu e chiar asa.
Normal ca daca nu e liber arbitru deja bazele de plecare sunt inscrise in creier, asta clar.

De exemplu explic numai o situatie, de ce copilul va alege ciocolata, ca este inscris in creier ca pe vremuri dulcele avea multe kcalorii si deci ajuta la supravietuire sa pui rezerve pe tine, asa ca s-a facut asa sa percepi gustul acelui produs ca fiind f placut ca sa te faca sa mananci asta! Vezi ce dictatura mascata?

Bine, atunci erau fructele. Si cu cat e mai duce ceva, cu atata creieru stie ca are si mai multe kcalorii si te face sa bagi in tine, natura de fapt vrea sa te ingrasi!
Prin placere te obliga sa faci ce se doreste, asa si ssexul, e f placut tocmai ca sa-l faci. Deci suntem niste sclavi ai programului din gene.

Daca varza avea multe kcalorii, o percepeai pe aia mult mai placuta ca ciocolata care nu ar fi avut kcal multe.
Gaseai la cofertarie salata HAHAHA in loc de prajituri.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Citatul era luat din alta parte, de fapt acesta iti apartinea.
Te refereai atunci de ce exista rau in Univers(boala, suferinta, saracie smd)
Dar raul nu ar fi asa de rau daca am fi mai buni unii cu altii.
Nu vezi ca stiinta ne face o viata mai usoara, mai buna?
In curand raul va disparea si atunci va disparea si conceptia noastra fata de Dumnezeu.
Raul este bun, caci prin el vezi binele si ajungi la binele suprem.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu poti sa fi mai bun daca in genetica aia esti rau, asa simti sa gandesti si sa faci! Nu poti fi altfel.
Aia care-s buni, sunt de la sine, ca asa simti ei, si simtirea asta tot din creier vine.
Cine e rau, e tot de la sine, chiar daca constient zice "vreau sa fiu mai bun", de multe ori ce simt domina constientul, si deci isi vor urma simtirile.

Sunt unii care cica s-au imbunat, acum nu stiu ce sa zic. De ex criminalul ala Csampar care a facut intre 19 si 22 ani 6 crime, acum are 46, s-a eliberat si acum zice ca s-a schimbat, ca n-ar mai face ce a facut, ca era imatur si tanar cand a facut.

Stiinta da, ne face viata mai usoara si mai placuta.
Raul va disparea doar odata cu moartea fiintelor, altfel nu, ca raul e in genele fiintelor adica si la animale. Rautatea e trasatura adaptativa care a ajutat la supravietuire, de aia f multi sunt rai si f putini buni.

Raul nu e bun, eu vad binele si asa, nu trebuie sa fiu rau ca sa vad binele, ce dracu.

Nu mai te amagi ca dispare raul, ca n-are cum.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e ma asa, cel putin din punctul meu de vedere, care cred eu, e rational cum a fost pana acum.
Te poti schimba, totul porneste de la ganduri si se termina la inima(adica impulsul gandurilor tale).
Deci daca aduni ganduri rele in creier, de la perioada X si termini cu Y, si ele nu s-au echilibrat cu gandurile cele bune, atunci ai mari sanse sa devi si criminal.
La fel se intampla si daca ai aduna gandurile bune.
Deci schimbarea liberului arbitru nu tine cont de gena, cat mai mult de gandurile pe care le aduni de la un om la altul, si in functie de acestea inima ta e buna sau rea.
Gena provoaca modificari doar in cazul bolnavilor, nu si in cazul bolnavilor psihici, pentru ca ti-am mai zis eu, unii au scoala.

Nu ma amagesc cu raul, asta cred ca, noi oamenii, vom descoperi din ce in ce mai mult bine decat rau, pe cale medicala, stiintifica, educatie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai punctul tau de vedere trebuie sa mai coincida si cu realitatea!

Am zis, sunt oameni care la tinerete erau mai rai si odata cu maturizarea s-au schimbat, dar s-a modificat creierul lor, ca altfel ramaneau rai, nici nu si-ar fi pus problema ca vor sa fie mai buni!

Pe cale medicala nu exista interes sa te faca pe tine mai bun si mai sanatos, o sa se faca ei mai sanatosi, ca buni nu sunt in nici un caz, si pe tine te va face sa le muncesti de placere, dar e bine si asa, ca nu te mai deranjeaza.

Iar prin educatie nu exista interes, ai vazut tu pana acum ca s-a intamplat asa prin scoli? NU, si nici nu se va intampla.
Nici educatie sa fim mai buni, si nici educatie de viata, ii indoapa doar cu carte doar.

Ca pana la urma si asta e adevarat, daca indoctrinezi copiii de mici sa fie buni, in mare parte pot fi! Uneori indoctrinarea bate genetica, vezi arabii care se sinucid, deci s-au opus supravietuirii care e in gene.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu, trebuie sa coincida cu ratiunea, nu neaparat cu un domeniu de-al tau!
De pilda, daca ai studiat psihologia, acestia iti vor spune altceva de ce va spune biologia sau religia.
Nu mai ridica in slavi biologia, ca e doar un punct de vedere de a vedea lucrurile, nu ceva demonstrat.
Sunt idei filosofice, religioase, rationale, coeerente si care ating un adevar, acela al constiintei, pe care nici Cristian Presura nu pretinde ca l-ar cunoaste, de ce ai fi tu acela?
Uite o idee filosofica accceptata de multi ca un adevar:
„Ai grijă la gândurile tale, căci vor deveni cuvinte. Ai grijă la cuvintele tale, căci devin acţiuni. Ai grijă la acţiunile tale, căci devin obiceiuri. Ai grijă la obiceiurile tale, căci devin caracterul tău. Ai grijă la caracterul tău, căci devine destinul tău."
atribuit lui Frank Outlaw

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai psihologia nu poate zice de genetica, ca-si pierd clientii, trebuie sa gaseasca motive ample ca sa te duci de 101 ori la ei sa ii imbogatesti.
Psihologia ajuta in general pe cei mai sa nu zic cum, care nu stiu de ei, de ex "aaaa mi-am dat seama ca viata e frumoasa si fara droguri", pai trebuia sa te duci luni de zile la psiholog ca sa te prinzi de chestia asta elementara? Si cam asa, constientizeaza greselile si lucreaza la ele, greseli pe care trebuie sa le constientizezi tu singur.

Cum nu este demonstrat cu chimia, am zis de chimia din creier, pai poti testa oricand jucandu-te cu neurotransmitatorii sa vezi cum te joci cu emotiile, gandurile, etc.

Si daca Presura nu intelege ceva, trebuie ca sa nu existe altul care poate intelege? Nu e el etalonul globului. Dar nu e vb de asta.
Ma repet, nici eu si nimeni nu stie cum functioneaza constiinta si restul, dar nu la asta ma refer, daca la asta se referea Presura, ai dreptate.

Eu ma refer ce face sa existe aceasta constiinta pe care nu o intelegem, atata tot, nimic mai mult.
Chimia face sa existe, mai multe nu stim si nu stiu.

Ca sa aflam cum merge, va trebui sa decodam genele care se ocupa de asta, acolo scrie exact ce si cum, ce trebuie sa faca si cum merge, si ce e, dar asta nu curand vom putea face. Adica ok, ceva chimic genereaza constiinta, si cum merge?! Aici e aici.

Ca si sentimentele, trairile, gandurile, emotiile, tot chimia le produce insa nu intelegem cum merg! Adica de fapt chimia aia ce genereaza? Nu stii ce e senzatia aia.
Ca in gene scrie adica in proiect "reactiile chimice cutare genereaza trairea cutare", deci stie exact ce inseamna ca sa o produca, chestie pe care noi nu o stim, ca daca te pun sa reproduci trairea aia, nu conosti ce reactii chimice o produce.

Ce zice Frank zice foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

„Pai poti testa oricand jucandu-te cu neurotransmitatorii sa vezi cum te joci cu emotiile, gandurile"

Ma faci sa rad.
Daca ar fi asa de simplu atunci orice problema psihica/psihiatrica ar fi tratata cu raspunsul tau, dar nu e chiar asa.
Pai ce zice Frank nu se potriveste cu schimbarea chimiei tale, pentru ca gandurile rele nu dispar cu o interventie sau medicatie anume.
Poti distruge neuronii cel mult dar nu il vei vindeca pe om de gandurile si pornirile lui rele.:

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cam da, cam 70 % din depresii, anxietati se rezolva! Schizofreniile se tin in frau cu tratament, tulb bipolara la fel, TOC la fel, deci functioneaza.
Ca unele nu se vindeca, asta e altceva, dar actiunea pe neurotransmitatori merge.

Gandurile rele pot aparea si ca urmare a unei traume psihologice, dar si odata cu depresia si anxietatea.
Daca nu treceam prin asta nu ziceam.
Daca tratezi boala, automat dispar si gandurile negre, si chiar daca nu o vindeci, o tii sub control.
Daca-s probleme psihologice, se rezolva la psiholog de cele mai multe ori.

Sigur ca sunt pacienti rezistenti la depresii care nu prind efect de la medicatie, dar asta e altceva.

De ex eu in anxietate cand aveam frica de diabet si ingrasare, apareau scenarii infecte, ca ajung obez, apareau in minte obezi, ca am glicemia 500 si imi taie piciorul, ca orbesc, eram in frica continua, masuram glicemia in prostie.
Sau "aaaoleu, imbatranesc, ce oi face eu la 80 ani bolnav", "aooleu, imi cad dintii, ce oi face?"
Cand am tratat-o, au disparut toate astea de la sine.

La depresie: "aaaa, nu mai sunt asa tanar, ce nasooool", si sufeream.
"n-am aia, daca aveam cutare eram fericit", si sufeream.
"n-am avut gagica care voiam eu la tinerete", si sufeream tare.

Dupa ce am mai tinut depresia sub control, in mare parte s-au dus astea de la sine si era asa:

"e, si daca am mai avansat in varsta, viata e frumoasa si asa".
"Si daca n-am aia, ma bucur de ce am, merg inainte".
"Si daca n-am avut gagica aia ce? Am destule de facut si ma bucur de astea".

Vezi?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Procentul ala de unde l-ai luat?
De la tine se pare, sau de la un fake-news adaugat recent pe net, fara nici macar o dovada stiintifica.
Anxietatea nu se vindeca nici prin rugaciuni, dar altmilteri prin medicatie.
Sunt multi doctori care declara asta.
Cercetătorii nu sunt siguri de cauza exactă a anxietății, tu de ce ai fi sigur?
Daca il ti pe om in frau cu somnifere si droguri farmaceutice nu inseamna ca ai vindecat un om.LOL
Sunt bune explicatiile tale dar pacat ca nu sunt adevarate pentru toti.
Dar te las sa crezi orice aberatie posibila, la fel cum il las pe Donald Trump sau nenea asta cu cravata care le stie el pe toate:
https://www.youtube.com/watch?v=x93irzIPsbk

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai exact citisem 66 % dar stiu si de la medici ca majoritatea se tin sub control bolile psihice si alea care nu se vindeca, am avut contact cu medici de 10 ani incoace si eu lucra in spital, deci nu vb ei din carti. Ca daca lucra in spital de 10-25 ani, stiu cam cati raspund si cati nu, la tratamente. Dar aici depinde de sectie, unii aveau rata de succes 50 %, altul 70, altii 60, altii 90, ca nu stii ce pacienti vin, pot veni din o categorie mai multi.

Un medic corect si ok zice asa:
"E posibil sa se vindece, e posibil nu, depinde de om, dar mare parte sunt rezolvati".

De unde stii tu ca nu se vindeca anxietatea?! Aia care zic ca nu se vindeca, is fake doctorii, un medic serios nu zice asa ceva.
Chiar prietenul meu avea anxietate de mic, deja incepea sa-l chinuie din ce in ce mai tare pana in 2014 cand i-am zis sa se duca la medic, s-a dus, i-a dat Spitomin 30 mg/zi si dupa 2 ani si-a revenit complet, si pana acum nu a mai luat trat, i-a scost trat in 2016. Ala e un anxiolitic care nu da somn, nu sedeaza, nu nimic.
Si eu am scapat de anxietate dupa tratament, scapam si de depresie dar am luat-o prea tarziu la tratat.

Acuma sunt 2 categorii, care se vindeca si nu mai iau trat, si cei care nu se vindeca, stau pe trat mereu dar tot okey sunt, deci oricum ai da-o dispare problema, sau dispare in mare parte.

Medicii cam sunt siguri ce da anxietatea, de la dereglari chimice in creier, daca nu stiau de unde vine nu faceau anxiolitice care mai si functioneza!
Ca nu stiu de ce apar acele dereglari chimice, este altceva! Se presupune ca genetic este, niste gene comanda formarea unui creier defect adica proiectul...are erori, si daca in proiect scrie sa pui 5 suruburi colo, pui 5..chiar daca in mod normal trebuiau 8.

Evident ca nu pentru toti e valabil! De aia cam e si procentul ala, sunt destui care nu raspund la tratamente deloc, si exista termen pentru astia ce au, depresii rezistente de exemplu.
Vai de ei astia care au "norocul" sa fie in cei 30 %.
Si 30 % e un procent f mare, deci multi sunt cum sunt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Se presupune mai multe, cauze, mai precis 10, pentru care apare anxietatea, de aceea nu se poate pronunta nimeni in acest sens, cu atat mai mult vreun medic, pastor care spune ca a gasit leacul la anxietate.
Nu depinde de sectie sau medicatie cat depinde de om si de gradul sau de anxietate, daca accepta un drog in schimbul unui neuron.
Asta daca nu stiai ca medicamentele omoara neuronii si nu vindeca o boala anume.
„Daca nu stiau de unde vine nu faceau anxiolitice care mai si functioneza!"
Gresit!
Sunt medicamente carora nu le sunt cunoscute cauzele decat la nivel practic, nu si teoretic!
Tu ai impresia ca stiinta e buricul cunoasterii, de aceea nu vei intelege mai nimic din ce zic eu.
De unde stiu eu ca anxietatea nu se vindeca?
Ca o am, de aia, si nimeni nu m-a vindecat de ea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci functioneaza acele tratamente, asa ca aia este, ca iti convine ca nu, asta este adevarul. Nu te-a vindecat ca nu ai tratamentul potrivit sau faci parte din cei care-s rezistenti la tratament, dar daca nu s-a vindecat sau nu s-a tinut sub control la tine, nu inseamna ca la altii nu merge, nu generaliza doar dupa cazul tau.

Eu inteleg faptele nu ce zici tu, prietenul meu cum s-a vindecat?! Si era nasol, nu dormea, era napadit de ganduri, frica, a facut si atac de panica. Si multi care au scapat de ea fie ca s-au vindecat, fie ca o tin sub control cu un tratament adecvat.
Si cum esti tu, multi care nu au scapat de ea fiind din ce mai putini care nu raspund la tratament!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai nu generalizez, tu generalizezi si zici ca majoritatea oamenilor se vindeca de anxietate cu tratamentul respectiv.
Unii poate nici nu au anxietate si zici ca au fost vindecati de acela.
Sunt unii care se vindeca de la sine cu timpul si pui tot asta pe seama acestui tratament.
Conform unui studiu, 800.000 de oameni mor anual de anxietate.
Deci anxietatea va fi al 3- lea motiv de moarte la nivel global, si tu inca zici ca exista tratament pentru ea?
Cine te-ar crede?
Eu unul nu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uite sunt ca tine, eu am o derpesie netratabila! Am incercat orice trat si nu o ia, insa eu m-am dus prea tarziu la medic, ca nu stiam ce am. Daca ma duceam, poate scapam
Dar nu zic ca altii nu se rezolva, ma refer la aia care se duc la timp.

Pai hai sa mergem amandoi la un medic sa intrebam! Sa vedem.
Sau la 2-3, platesc eu consultatiile, sa vedem ce zic specialistii, ca daca nu-i crezi nici pe ei, atunci nu stiu ce sa zic. Mergem la medici de spital care au pacienti multi de ani de zile, nu la aia de policlinica.
Dar eu ti-am zis ca multi nu raspund la trat, deci ai dreptate, dar eu nu ma refer la categoria aia.

Daca are asa o frica si trece de la sine, atunci e altceva, sunt si cazuri asa, eu am zis de anxietati nasoale care nu trec! Intreaba-l pe prietenu meu, daca vrei iti dau telefonul (daca imi permite sa-l dau), cum a avut el anxietate 35 ani si cum il chinuia, si cum i-a trecut in 2 ani de la tratament.
Si daca are frica asa doar nu cine stie ce, si ia trat si trece, mda, e posibil sa nu fie de la tratament, ca oricum trecea de la sine, asta e corect.

Or muri de anxietate, sincer asta nu stiam, de depresie da, ca se pot suicida (90 % din sucidari sunt de la depresii, mi-a zis medicul meu, nu am citit), dar de anxietate nu auzisem, chiar nici aia cu atacuri grave de panica nu mor, doar se chinuie daca nu rezolva.
Bine, pacienti doar cu anxietate, nu si cu depresie asociata.
Si daca or muri aia netratabili, asta este, n-ar fi de mirare daca nu se pot trata.

Ar fi fost o prostie sa zic ca 100 % se rezolva, nici vorba.
Dar mai mare procent se rezolva decat nu.
Deci eu ti-am zis din exemplele pe care le stiu, si din ce zic specialistii cu care am avut contact personal (nu din surse care se dau oficiale de pe net), ca nu am cercetat eu direct sa aflu ca destui se rezolva, or fi facut o statistica, nu stiu.
Adica nu ii crezi pe ei de fapt.
La tine nu trece ca ori esti rezistent la tratament, ori nu a incercat medicul mai multe tratamente, acum nu stiu ce anxietate ai si cum se manifesta.

| T0T a răspuns:

Liberul arbitru e o iluzie oricum ai da-o, religios sau non-religios.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

E parerea ta si o respect.

| Freya1 a răspuns:

Pai cunoaste si te lasa sa faci ce iti pica bine si ce vrei asumandu-ti mai in colo consecințele.
Povestea asta e de pe vremea lui adam si eva si e veche.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu, problema e alta.
Anume dogme incurajeaza ideea unui Dumnezeu Atotstiutor de inimi, ceea ce pe El nu il caracterizeaza Cuvantul.
In Biblie nu scrie ca Dumezeu cunoaste inima omului, dar scrie ca o cerceteaza, adica o incearca.
Deci nu e chiar Atotstiutor de toate.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu daca iti confectionezi o casa sau un lucru, nu ii cunosti toate unghiurile si materialele?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu e un exemplu bun, aici cand e vorba de arbitru cuiva.
Daca ar cunoaste totul despre tine, nu ai mai fi liber, ai fi precum un robot.
De ce un robot ca Sofia nu are liber arbitru?
Pentru ca cunosti orice actiune pe care o face, tu l-ai programat spre.
Ce e asa greu de inteles?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu i-a dat omului personalitate si liberul arbitru.El la facut si ia data dreptul sa decidă ce vrea sa faca cu viata lui.Il cunoaste ii stie gândurile sau sufletul dar il lasa sa decidă ce vrea sa faca suportând consecințele.
Ce vreau sa iti explic e ca nu l-a creat in asa fel incat sa il controleze.La facut cu propria personalitate si gândire ce se dezvolta (sau nu) stiind pe parcurs ce are de gând dar ne intervenind.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu ai mai fi pus la incercare daca te-ar cunoaste.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarile astea sunt prostești.
Dumnezeu nu te-a creat ca pe o păpușă sa te coordoneze,te ajuta cat poate,dar daca tu ca om nu înțelegi că dacă sari in cap mori el nu mai intervine.
Te pune la încercări într-adevăr,dar ca sa înveți din greseli sau sa conștientizeze că nu e bine, ca si un părinte ce lasa copii sa se joace, sa se lovească sa vada ca doare sau ca nu mai e voie sa faca acel lucru, nu il tine in cușcă sa il modeleze după placul lui.
Ca sa nu mai vorbim ca daca toate ar fi bune si roz, ar fi mai greu.Ar fi ca si cum ar putea face oricine ce vrea (crime, violuri, jafuri) fara sa faca pușcărie.
Nu ai vazut filmul Dumnezeu pentru o zi? Cand la un moment dat ala ce e pus în locul lui dumnezeu plictisit lasa sa se împlinească dorințele tuturor si iese un haos...

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pai nu am zis ca te-a creat Dumnezeu ca pe o papusa, robot, tu zici asta.
Eu am zis ca Dumnezeu te-a creat liber, si libertatea ta nu este influentata de cunoasterea Lui despre tine.
Cu alte cuvinte El nu stie ce faci azi si maine.
Asta am vrut sa zic

| Frank51 a răspuns:

Liberul arbitru tocmai l-ai demonstrat punand intrebarea. Tot ce se intampla in lume functioneaza dupa aceste legi.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Legea lor e alta se pare.
Dumnezeu opreste(impietreste) inimi, e adevarat, dar nu le cunoaste pornirile.
Ei zic(crestinii) ca da.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Auzi și tu? Cred că te cheamă mami la culcare.

| DeyCj a răspuns:

Liberul arbitru este posibilitatea de a face alegeri în viață. Rezultatul alegerilor noastre se reflectă direct în acțiunile noastre de zi cu zi.De la gândire la decizii, absolut tot.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Dar alegerile noastre sunt cunoscute de Cineva zis.
Adica, de exemplu, eu stiu ca la momentul cand voi pune intrebarea, tu imi vei raspunde batjocoritor la ea.
Asta nu inseamna ca eu sunt tu?
Deci unde e liberul arbitru?
La mine sau la tine?

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Alegerile sunt cunoscute de noi, pentru că Dumnezeu(e un cuvânt generic ce unifică credința omului) e în fiecare din noi.Adică, noi suntem Dumnezeul nostru.Aici e liberul arbitru.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Da, si foarte rational raspunsul tau, dar problema unui Dumnezeu Atotstiutor de inimi nu e rationala, asta din punct de vedere al arbitrajului.

„După ce Faraon a lăsat pe popor să plece, Dumnezeu nu l-a dus pe drumul care dă în ţara filistenilor, măcar că era mai aproape, căci a zis Dumnezeu: „S-ar putea să-i pară* rău poporului văzând războiul şi să se întoarcă** în Egipt." Exod 13:17

„S-ar putea sa ii para rau", vine de la un Dumnezeu Atotstiutor?
Sa fii prea irational sa crezi ca Dumnezeu este Atotstiutor.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca s-a tradus greșit? Sau a scris Moise greșit? Tocmai pentru ca știa ce urma sa se întâmple Dumnezeu nu i-a dus prin tara filistenilor. Când își doreau pepeni si usturoi si... daca erau aproape de Egipt nu ar fi biruit Moise sa ii intoarca din drum daca ei doreau sa se întoarcă in Egipt. Satana inca de la Adam si Eva căuta sa facă pe om sa se indoiasca de Cuvântul lui Dumnezeu. Si posibil sa fi influențat si traducătorii Bibliei sa modifice unele afirmații care sa ne facă sa ne întrebam daca Dumnezeu este ceea ce pretinde a fi sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu s-a tradus gresit, nu e scos din context, asa scrie in original.
Daca Moise a scris gresit, atunci si Isaia si restul.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Liberul arbitru justifica lipsa de actiune a personajului inexistent Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca eu cunosc vremea inseamna ca eu controlez vremea? Daca eu cunosc motivul pentru care e suparat prietenul meu inseamna ca eu îi controlez supararea?
Doar fiindca Dumnezeu ne cunoaste inima nu inseamna ca o si controleaza. A cunoaste ceva nu inseamna ca ai control asupra acelui ceva. Liberul arbitru inseamna ca noi prin vointa noastra alegem ce sa facem.
Ironic ca m-ai numit analfabet functional, dar nici macar nu întelegi atata lucru happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dumnezeul tau mi-a zis sa ma feresc de intrebari nebune:
https://www.bible.com/ro/bible/191/2TI.2.23.VDC

Daca ai fi fost mai decent in conversatie poate nu L-as fi ascultat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca intrebarea mea este nebuna? Si de ce te temi sa raspunzi la ea? Spune-mi te rog din sinceritatea sufletului tau: daca stii ca maine ploua inseamna ca tu ai controlat vremea? Este o întrebare cat se poate de simpla cu care vreau sa te ajut sa intelegi ceva, dar daca nu vrei ajutor nu pot pricepe ce motiv ai avut sa pui intrebarea asta? Vrei sa fii ajutat sa intelegi ceva sau nu? Fa-ma te rog sa inteleg ce se intampla aici? Vrei sa nu sa intelegi ceva?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Sa ma ajuti sa inteleg?
Eu nu am minte sa gandesc?
Acestia care m-au inteles, nu au minte?
Trebuie sa le-o dai tu?
Cine te crezi tu? Dumnezeu Atotstiutorul?
Zi-mi macar ca vrei sa intelegi pe un om, nu ca religia ta ar avea dreptate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca poti si tu sa gandesti cu mintea ta care este motivul pentru care ai mai pus intrebarea?
Iarta-ma te rog daca nu am inteles scopul acestui site numit te pe u punct ro, dar din cate am inteles eu aici se pun intrebari, iar oamenii care stiu raspunsul la intrebare raspund. Am inteles eu gresit tot procesul asta? Motivul pentru care ai pus intrebarea nu era ca ai nevoie de un raspuns?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Am nevoie de un raspuns, dar nu de unul religios, ci din punct de vedere biblic.
Ai ratiune sa intelegi ca Dumnezeu nu cunoaste totul?
Daca da, in versetul de mai jos, Dumnezeu cunoaste totul sau nu:
„După ce Faraon a lăsat pe popor să plece, Dumnezeu nu l-a dus pe drumul care dă în ţara filistenilor, măcar că era mai aproape, căci a zis Dumnezeu: „S-ar putea să-i pară* rău poporului văzând războiul şi să se întoarcă** în Egipt." Exod 13:17

Aici imi vei demonstra daca esti analfabet functional sau nu.
Nu veni cu, e scos din context, ca nu e.
Gata cu vrajeala dogmatica.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu cunoaste totul? Atunci nu are sens sa-l numim Dumnezeu. Daca exista o divinitate atunci aceasta cunoaste totul. Daca nu cunoaste totul atunci nu e o divinitate sau pur si simplu nu exista fiindca nu putem vorbi de o divinitate care sa fie limitata in vreun fel. E un nonsens.

In pasajul Biblic descris de tine Dumnezeu ne relateaza ca nu i-a condus pe evrei pe drumul cel mai scurt deoarece nu voia ca ei sa se inspaimante vazand razboi si sa se intoarca in Egipt.

La prima vedere nu inteleg de ce crezi tu ca acest pasaj ar fi problematic pentru cunoasterea desavarsita a lui Dumnezeu, dar daca ma gandesc mai bine cred ca pe tine te deranjeaza sintaxa "s-ar putea sa-i para rau".
Am dreptate?
Aceasta sintaxa banuiesc ca pentru tine denota o nesiguranta a lui Dumnezeu, ca si cum nici macar Dumnezeu n-ar stii daca ei chiar s-ar inspaimanta vazand razboi sau nu. Am dreptate? Asta e problema?

Pai aceasta paruta problema are o solutie simpla. Traducerea e proasta. Traducerea Cornilescu e una extrem de proasta.

Ca sa evitam astfel de situatii pe viitor iti recomand traducerea Anania in care vedem scris:
"Iar după ce Faraon a dat drumul poporului, Dumnezeu nu i-a'ndrumat pe calea dinspre țara Filistenilor, cu toate că era mai scurtă, căci a zis Dumnezeu: „Nu cumva poporul, dacă va vedea război, să aibă păreri de rău și să se'ntoarcă în Egipt"."

Dupa cum vezi aici nu apare niciun "s-ar putea".

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Se spune ca cei „proşti merg înainte şi sunt pedepsiţi"
Iar tu vei fi pedepsit de ratiune.
Acest " nu cumva" scoate din ecuatie toate vorbele tale goale fara ratiune.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cumva inseamna pur si simplu "sa nu se intample asta" pentru ca Dumnezeu stia ca asta se va intampla.
Probabil nu esti obisnuit cu genul asta de limbaj deoarece e mai "invechit" sa spun asa, dar daca vorbesti cu batranii care mai folosesc acest limbaj o sa vezi ca si ei zic de exemplu "nu pune mana pe sobă cand e focul aprins ca nu cumva sa te arzi". Persoana respectiva stie foarte bine ca daca pui mana pe soba te arzi si nu are nicio nesiguranta cu privire la acest fapt.

Ironic ca vorbeam ceva mai sus de analfabetism functional...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar si bunica mea foloseste aceasta sintaxa "nu cumva" cu intentia de a spune "cu siguranta asa se va intampla". Dar in orice caz daca nici asa nu iti convine esti liber sa citesti in greaca veche sau in aramaica sau ebraica sau in ce limba vrei tu si o sa vezi ca intelesul este clar. Nu mi se pare onesti si binevoitor din partea ta sa judeci cunoasterea lui Dumnezeu in functie de o sintaxa in limba română cand ai la dispozitie limba originala in care a fost scrisa acel pasaj. Probabil pentru ca nu stii greaca veche dar asta nu e problema mea...

| StrongHeart a răspuns:

Pai stai un pic, unde e contradictia? Dumnezeu cunoaste totul si te lasa liber.Ratiunea te opreste din a intelege aceasta taina? De ce nu pot fi adevarate amandoua?

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Nu pot fi adevarate din cauza absurdului.
Pai ai mai fi liber daca El ar cunoaste totul despre tine?
Nu ai fi precum un robot dirijat spre?
Liberul arbitru mai inseamna si libertatea ta de orice constrangere individuala, nu doar fizica.
Oricum, conform Bibliei, Dumnezeul tau nu iti cunoaste inima.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,man,esti liber si in acelasi timp, cunoaste tot despre tine.Toate suferintele tale,toate pacatele,toate nevoile.
De asta se zice ca a venit in trup Hristos ca sa vada cum este sa fii om,sa simta aceleasi probleme pe care le are omul si se zice ca de atunci si mai mult i-a crescut dragostea fata de om si nevoia de a Il indruma,pentru ca stie exact tot ce simte omul,pentru ca trait ca om,a suferit ca noi toti.
El nu te uraste sau nu te judeca pe tine, Dumnezeu uraste pacatul, nu pacatosul.El vrea sa ne scoata pe toti din intunericul vrasmasului.
Zice apostolul Pavel in epistola catre Corinteni
"Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos"
Ai liber arbitru, dar ti-a dat si o incercare in viata asta.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Man, vad ca nu intelegi ce vreau eu sa zic prin absurditatea liberului arbitru limitata de cunoastere.
Hai sa ne gandim atunci altfel...
De unde stie El ce faci maine daca El merge cu timpul nostru deodata?

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

S-au chinuit teologi si filozofi si ganditori de sute si mii de ani sa gaseasca raspunsul la astfel de intrebari,sunt lucruri de care ratiunea umana e depasita,foarte greu de inteles.
E usor sa revocam ideea de Dumnezeu pentru ca nu intelegem,dar eu am stat mult si m-am gandit si nu are cum sa fie totul intamplator, lumea, omul, tot ce vedem si cunoastem pare a fi o creatie ingenioasa, o inginerie neinteleasa foarte bine pusa la punct cu o precizie incredibila.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Eu nu neg existenta lui Dumnezeu, eu neg conceptia oamenilor despre El pe baza scrierii Lui.
Conform bibliei, El nu este atemporal, nici autocunoscator, dar in mod sigur cunoaste mai mult decat noi, este ATOTPUTERNICUL, VESNICUL.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cunoaște totul despre noi in sensul ca cunoaște alegerile care le facem de la naștere si pana la moarte. Dar nu El ni le dictează.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca stie ce faci, de la nastere pana la moarte, de ce mai esti pe pamant?
Ca doar stie ce fel de om esti si in ce loc meriti.
De ce iti mai baga vina atunci si nu acum?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu face nimic fara sa își descopere tainele sale slujitorilor Sai proorocii. Daca alegem sa nesocotim Cuvântul lui Dumnezeu spus prin prooroci, nu e vina lui Dumnezeu ca nu ascultam. Daca Dumnezeu nu pedepsește omul in momentul când păcătuiește este pentru ca e îndelung răbdător si așteaptă ca toți sa vina la pocainta. Isus a venit tocmai ca sa mântuiască ce era pierdut. Dar cel ce refuza in fata judecății nu se poate dezvinovății cum ca nu a știut sau nu i s-a oferit timp pentru a se îndrepta.
Este scris: "Nu vezi ca îndelungă răbdare a lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință?"

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru noi, ca sa ne dovedească credincioșia lui Avraam.

| Nilsson a răspuns:

Preștiința divină nu este același lucru cu predestinarea și nu ne afectează libertatea de alegere.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Ne afecteaza daca le cunoaste.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne afectează cu nimic responsabilitatea alegerilor noastre.
Dacă eu știu că mâine o să ningă, nu sunt eu cel care a condiționat ninsoarea.
Textul din Romani are trebuie să clarifice raportul dintre preștiința divină și liberul arbitru:

Romani 8:28-29 VDC
De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său. Căci, pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie Cel Întâi Născut dintre mai mulţi fraţi.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Căci, pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său
https://www.biblegateway.com/......?/passage/ NTLR
Asta inseamna cunoasterea Lui, nu acela de a cunoaste viitorul unui om.

| NotNamed a răspuns:

Ai o dilema si vorbești despre ceva ce nu exista... trist...

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Tine pentru tine parerea ta despre Dumnezeu, nu toti suntem atei.
Multi cred in Big Bang, desi nu l-au vazut... trist.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist este ca multi cred in Dumnezeu pe care nu l.au vazut. De ce atribui asa explicatii prostesti cand de fapt aceste "explicatii" sunt destinate credincioșilor. Ce e mai penibil este ca sunteni inapti mentali sa puteți intelege vasta informatie de adevar al universului. In viata ta nu te.a interesat sa privesti macar cateva ore de documentare profunde despre univers si.ti permiti sa.ti dai cu parerea prost despre vezi doamne ca bigbang.ul nu la.i vazut. Dar macar stii ce dovezi exista? Stii cata logica are aceasta teorie? Stii ca elementele care exista si functioneaza cum funcționează sunt direct proportionale cu teoria bigbang-ului? Habar nu ai cu ce se mananca asta asa ca mai taci si vezi.ti de treata ta. Vrei sa crezi in ceva "ce n.ai vazut"? Atunci i.a si inchinate la cruci de lemn si cand cineva spune ca nu crede in ele tu ocoleste.l sau daca conversează cu tine spune.i maxim "este parerea ta, ti.o respect insa eu aleg sa cred" decat sa vi sa-i tii predici cu teorii incredibil de ilogice si lipsite de adevăr si dovezi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a creat zombie sau roboti, El iti pune in fata 2 cai, iti prezinta riscurile si binecuvantarile, tu alegi ce sa faci. Dumnezeu nu iti poate forta mana, El te-a creat liber.
Cand Adam si Eva au cazut, Dumnezeu le spusese dinainte ce se va intampla, El de fapt spune ''Va iubesc atat de mult incat va fac liberi, puteam sa fac din voi niste roboti, dar in dragoste este libertate, va dau liberul arbitru, va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta''
El le-a dat liberul arbitru, si lor, si lui Lucifer, care mai apoi a devenit Satana, el a ales sa plece.

Recomand cu caldura urmatorul video, explica foarte frumos acest aspect :

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Atotcunoasterea nu include fortarea vointei. Eu pot sa merg la copiii mei cu 2 lucruri in mana, o punga de pufuleti si un Iphone 12 pro max, nu imi va fi foarte greu sa imi dau seama ce vor alege, pentru ca ii cunosc. Si Dumnezeu ne cunoaste, dar nu ne impiedica libertatea de alegere. Politistii pot spune la radio la un moment dat '' In zona X de langa padurea cutare, bazandu-ne pe experienta noastra din trecut, preconizam ca vor avea loc 5 accidente'' Ei nu au nominalizat soferii, ci soferii sunt cei care aleg daca se incadreaza in grafic sau nu, respectand sau nu regulile de circulatie.
A sti ce se va intampla, nu inseamna ca fortezi vointa si liberul arbitru al cuiva.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Mai intai ar fi trebuit sa cunosti si alte pareri inainte de a oferi o parere.
Ma refer sa citesti toate raspunsurile care s-au dat si sa iti faci singur o parere, separata de cea a religiei tale.
Insist religie pentru ca stiu ca de frica ei nu vreti sa veniti la Adevar.
Nu mai conteaza.
TPU, cu bine.
Cititi Biblia si lasati filosofia in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi și dacă cunoaște totul despre noi înseamnă că nu avem liber arbitru? Normal că nu! Ce întrebări stupide...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cunoastere in sine il descalifica pe om de la liberul arbitru, pentru ca daca stie ce faci, atunci El esti tu, si El stie ce faci tu, pentru ca te poseda sau influenteaza precum Voodoo.
Gandeste-te putin la asta.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cunoastere in sine il descalifica pe om de la liberul arbitru, pentru ca daca stie ce faci, atunci El esti tu, si El stie ce faci tu, pentru ca te poseda sau influenteaza precum Voodoo."

Poate dacă mai citești de două, trei ori asta ai să realizezi ce prostii ai scris aici...

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Asta se explica de ce unii au inteles iar tu nu, ca am scris prostii poate?
Sau poate atat ai tu IQ-ul si mai mult nu poti?

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulți au înțeles că Domnul Isus trebuie să moară, spuneau prostii poate?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cunoastere in sine il descalifica pe om de la liberul arbitru, pentru ca daca stie ce faci, atunci El esti tu,"- total greșit. Dacă știu că tu vei cheltui toți banii pe care îi vei obține pe băutură ( deoarece ești alcoolic) aceasta nu înseamnă că eu ți-am dictat ceva sau te-am impus, cu doar că te cunosc bine.
E un exemplu, n-o lua pe nas...

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Stiu si eu sa filosofesc, nu-ti fa griji de asta.
Ce zici tu se numeste probabilitate, care se invata si la mecanica cuantica.
Deci ca sa cunosti orice actiune pe care o fac, trebuie sa intri nu doar in subconstientul meu, cat si in inima mea, ca sa o controlezi spre cunoasterea ta.
Ce zici tu se numeste telepatie sau ghicire, si nu are legatura cu autocunoasterea...

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"telepatie sau ghicire" nu, se numește cunoașterea unei persoane. Modul de gândire și acțiune. Dar aceasta nu înseamnă constrângere, liberul arbitru rămâne.
Și nu încurca cu "autocunoașterea".

| anonim_4396 explică (pentru iurii75):

Poate ne spui tu de ce Dumnezeu i-a parut rau ca a trimis potopul?
Aa..am inteles, El cunoastea deja si asta.
Voi, dogmaticilor, care tineti biblia intr-o mana si dogma in cealalalta, nu va e frica ca veti da socoteala de orice cuvant prost?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte logic Big Bangul la tine din moment ce el a aparut tot din nimic.
Adica nimicul e logic la tine, asta vrei sa spui?
La fel si credinciosii, cred in acest „nimic"

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimicul nu are o logica pentru tine. Stiinta continua sa evolueze, sa descopere, sa justifice din ce in ce mai multe lucruri. Poate acum nu avem un raspuns clar asupra acelui nimic dar in viitor vom avea. Este ca si teoria gaurilor negre care a fost propusa acum aproape 300 de ani datorita unor calcule super avansate si ale unor fenomene din univers iar abia acum cativa ani au fost descoperite si confirmate fiind reusita capturarea foto uneia din galaxia Messier 87. Iar ca sa.ti faci o idee, gaurile negre sunt cele mai puternice corpuri gravitationale din univers. Orice corp care intra in orizontul de evenimente nu scapa si este atras intr-o singularitate cu o forta infinita. Gaurile negre sunt atat de puternice incat nici lumina nu scapa, deci nu ai de unde sa capturezi o gaura neagra daca aceasta atrage si lumina din jurul ai care ne.ar fi adus noua imaginea cu ea. Așadar pur si simplu sunt invizibile dar cu niste calcule matematice super avansate am dedus existența lor si recent capturarea unui disc de acreție din jurul uneia, asta fiind confirmarea existentei lor. Nu inseamna ca daca ceva nu poate fi explicat sau dovedit acum, acea teorie nu e adevarata. Vom avea un raspuns la toate in viitor.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Nimicul nu are logica nici pentru stiinta.
Ai insirat degeaba n descoperiri daca sari subiectul principal, nimicul, care nu poate fi explicat nici prin Big Bang.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de greu este de inteles ca au fost atea momente ale stiintei cand doar a presupus o teorie pe baza unor fenomene si calcule matematice, mai târziu dovedindu.se ca teoria a fost una corecta? Daca raspunsul meu nu l.ai inteles...da pai ce sa intelegi o teorie.
La stiinta e usor sa nu ii acorzi atentie si sa incerci sa ii gasesti si sa ii atribui atatea negativitati doar pentru a.ti induce creierului faptul ca nimic in afara de Dumnezeu nu e logic. Sunt curios daca vreodata ai incercat sa te gandesti la lucruri profunde fara răspuns despre Dumnezeu, iar daca exista răspunsuri, cat de logice sunt? Cum ar fi crearea lui Dumnezeu. Te.ai gandit vreodată? Nu, pentru ca asta ar fi clatinat credința si nu i.ar fi convenit creierașului. Ce o sa spui? Ca Dumnezeu a existat din totdeauna? Pai si atunci de ce a creat oamenii doar acum mii de ani? Si daca s-a creat la un moment dat si el, ce a fost in urma lui. Nu tot un nimic? A da stai, aici nimicul are logica, la stiinta nu. Habar nu aveti sa fiti liberi arbitri, sa va documentati si sa fiti deschizi asupra oricarei teorii care are dovezi si logica. Sunteti prea tripati pe propria credinta si mintea voastră intra in defensivă daca se simte atacata, niciodată nelasand oponentul sa se justifice si sa incerce sa.l creadă sau macar sa colaboreze cu el pentru a descoperii adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Sa ne intoarcem in trecut... daca vrei sa intram prin acest portal stiintific plin de esecuri de-ale unor teorii false.
Cate teorii au fost false pe baza unor calcule facute acum 200 de ani?
Esti ateu?
Foarte bine, dar nu imprastia ura degeaba ca imprastii si eu mai mult.

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice se poate insela. Macar stiinta clasifica teoriile ca fin adevarate si sigure; cu mici semne de întrebare; posibile sau incerte iar constant vor incerca sa găsească dovezile sau adevarul asupra teoriilor de care nu sunt singuri. Religia voastra a facut vreodată asta, încearcă sa faca asta? Dupa 2000 de ani inca sunt povestite in biblie niste povesti despre lume si teoreme despre univers extrem de neadevarate stiinta dovedind purul adevar fara sa aiba vreun semn de imtrebare asupra teoriilor sale despre acel lucru. Reciteste toate raspunsurile pe care ti le.am trimis si baga bine la cap. Nu te mai tripa in ultimul hal si încearcă sa fi mai open mind cu toata lumea. Pun pariu ca orice chestie pe care o vezi si are legatura cu știința, fie la tv, fie pe net sau in vreun documentar il excluzi din start fara sa încerci sa.l. itelegi.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Sa fiu open-mind cand nu are legatura cu subiectul de fata?
Hmm.
Stii macar cine sare subiectul?
Cred ca stii.
Eu te inteleg foarte bine, drept dovada penultima mea intrebare care ii iau apararea stiintei, nu religiei.
Deci si eu cercetez stiinta.
Dar acum intrebarea mea nu avea legatura cu veridicitatea acestei carti, care pe deasupra mai are si explicatii stiintifice(la unele)
Pun pariu ca ai citit despre pomul cunostintei binelui si raului si ai ramas cu acesta in gand, fara a intelege macar un lucru din ce scrie acolo.
Dar la lb. romana se invata de stiinta din bibliei(metafore, simboluri, figuri de stil), daca stii ce inseamna stiinta in adevaratul sens al cuvantului

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Dumnezeu stie totul si nimic nu este ascuns de El, daca nu aveai liber arbitru (libera alegere), te obliga sa faci voia Lui, dar in Dragostea si indurarea lui ti-a dat o minte libera prin care te poti decide pe cine vrei sa urmezi, pe diavol traind in pacag sau pe Isus Hristos, traind in sfintenie, dragoste si curatie fata de El.

Liberul arbitru este mereu acolo, Dumnezeu stie cand vom cadea si cand ne vom ridica, stie si sfarsitul zilelor noastre pe acest pamant, ne stie chiar toate firele din capul nostru.

| anonim_4396 explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dupa cum spuneam, ipoteza unui Dumnezeu Atotstiutor este absurda in afara spazio-temporal.
Daca El e mai in fata cu timpul, atunci de ce anumite scrieri il descrie ca fiind nestiutor, indecis, imprevizivil, surprinzator?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Asta e o stupizenie. Faptul ca stiu un lucru rau despre tine te obliga sa l indrepti? Nu!

| anonim_4396 explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Daca eu stiu ce faci maine, atunci sunt trei variane:
1.Probabilitate (adica atunci cand 50% stiu ce faci)
2.Descalificarea liberului arbitru(adica atunci cand eu controlez ceea ce faci)
3. Dumnezeul tau e absurd.

Ce alegi?

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Despre care dumnezeu vorbesti?

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

Dumnezeul evreilor

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru anonim_4396):

El si celilati 50.000 de zei inventati?

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

Daca am cerceta mai mult religiile, am reduce totul la un singur Dumnezeu.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este.Un singur dumnezeu, nevazut de nimeni, nedovedit de nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru IonutSiAtat92):

E o teorie pana la urma.
Deci nu e ceva dovedit(inca)
Teoria creationista merge mai departe ca teoria Big Bang.