| sabin89 a întrebat:

Cum aţi defini termenul "entitate"? happy

17 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Bineînţeles, nu m-am gândit să fiu trimis la Dex. happy

| sabin89 explică:

Din răspunsurile de mai sus am înţeles o data în plus că se poate discuta si fără Dex. Mulţumesc tuturor.

| sabin89 explică:

La o formulare de felul "entitate este ceva care..." întreb cum aţi defini cuvântul "ceva"? La una care începe cu "o chestie care..." întreb cum definiţi "chestie" happy Staţi, nu săriţi, glumesc. Nu mai întreb nimic.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru sabin89):

BA. e chiar o intrebarea buna. Ceva ar fi chestie iar chestie Ceva, acum depinde si cum vezi tu lumea iar exemplele de folosire cotidiene. De exemplu. 'mananc un cactus' un cactus poate fi numit in price fel. Partea de sus a cactusul daca è mai speciala cu Ceva o putem numi de exemplu yuop ca suna fain.

| zăGhost a răspuns:

Spirit. Ceva imaterial.

| Raven a răspuns:

Toate ființele sunt entități dar nu toate entitățile sunt ființe.
După ce-am văzut acum zeci de ani filmul The Entity, din punctul meu de vedere, entitate=prezență (being)

| Endoryus a răspuns (pentru sierra1):

Omu se referea la o parere personala, cu copy/paste primul link din google.

| sierra1 a răspuns (pentru Endoryus):

Când o să public un dicționar, o să dau o definiție personală, până atunci citez din cele existente

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Entitate = ens, ceva despre care poți să vorbești, să comunici, să raționezi, pentru că este disctinctă, separată, delimitată de alta.
Ca să o poți delimita, trebuie să ai criterii, atribute, calități ale entităților și gradații ale lor. Astfel entitățile, obiectele formează o clasă a realului, obiecte. lucruri. O altă clasă sunt atributele lor,
Să zicem o stea de pe cer de culoare albastră ( albastru fiind culoarea denumită de noi generic albastru).
Stea = obiect de pe cer, o entitate.
Dar albastru, ce este?
Face parte dintr-o clasă de atribute generate ( știm asta din altă parte, dar încercăm să delimităm filozofic noțiuni fundamentale), generate, culorile, de interacțiunea fluxului electromagnetic al soarelui cu obiectele.
Deci albastru ar fi egal cu interacțiunea unei mingi cu soarele.
Deci albastru ca atribut ar fi un cuplu, ( minge, soare, plus interacțiunea lor energetică prin lumină.
Deci am avea entitățile= obiecte=lucruri
și calitățile, atributele lor ca asociații a două sau mai multe obiecte care interacționează între ele, utilizate apoi pentru a face distincții, pentru a delimita, a defini entitățile.
Aceasta ar fi o metafizică la nivel de eseu TPU.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ceva superior.

| Darkmagic a răspuns:

Daca incerci cu dictionarele, la "Entitate" o sa iasa cam ca aici, (la cum au dat unii "alcatuirea/componenta") :))
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16805589/

Ai vazut "The Thing"?
Este cea mai buna comparatie pe care o pot da acum, ocupat fiind. :)
ALA, "The Thing", este o entitate.
"Ceva"-ul care produce fenomenele de tip poltergeist, este tot o... entitate.
Mai clar, (si dincolo de dictionare):
Tot ce nu are un nume, nu se stie foarte clar CE este, dar se constata/considera ca exista, material sau imaterial.

Asa ca iei frumos "dictionarele" care "explica" minunat acest de fapt: "habar n-avem!",
si dai foilor intrebuintarea cuvenita, (daca sunt din hartie de calitate), din moment ce sinonimele lui Entitate sunt "abstract", "concept".
Mai simplu de atat...zau. :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

"Ceva"-ul care produce fenomenele de tip poltergeist, este tot o... entitate.
Mai clar, (si dincolo de dictionare):

Aceste lucruri sunt fictive si nu exista.
Poltergeisti si fantoma casper laughing
Nu exista nici o dovada fizica, ca ar exista asa ceva.
Ai dat si tu un exemplu, f subiectiv, pe baza unui film pe care l-ai vazut tu, si ai asociat cuvantu cu asta.
nasol.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cataline, iti sugerez sa citesti cu (o mai mare) atentie raspunsul.
Dupa "se constata", ti-a scapat "analizei" un "se CONSIDERA".
Din graba de a rade, ti-au scapat si sinonimele termenului Entitate:
CONCEPT, ABSTRACT.
Se poate considera ca viata extraterestra sau...Allah, exista?
Pana descoperi tu un ET si-l studiezi, acesta ramane: o Entitate, iar daca nu gasesti un Dumnezeu, acesta ramane mult si bine: un CONCEPT.
(Trebuie sa explic si de ce fara a avea conceptul de "Dumnezeu"/Divinitate, nu te poti declara nici macar ateu?)
Sper ca nu...
Acum, mai citesti inca o data care sunt sinonimele lui Entitate...si radem. big grin

| Dandinelle a răspuns:

Din punctul meu de vedere o entitate poate fi cineva care nu este tocmai in trio-ul minte-corp-suflet, nu poate fi rescunoscut usor in continuumul de timp si spatiu in care traim, adica lumea noastra 3d. Poate fi ceva din vise, din memorii re-traite sau poti comunica cu ea (entitatea) intr-o stare diferita a constiintei tale- meditatie, tehnici de respiratie, diferite tipuri de yoga, folosirea unor soiuri specifice de plante etc. In terapie sau prin hipnoza, accesand unele memorii putem da peste anumite entitati care in momentul respectiv nu le putem total defini, identifica, de aceea au si denumirea asta.

| Ionut58282856 a răspuns:

O vietate fictiva sau reala. Tu, eu, Dumnezeu, Ezio din assasins creed plante, copaci, caini, pisici, pesti, etc. Conform dex e esenta dar un om fara reactii chimice in el nu e nimic. Practic fara adrenalina si toate chestiile si reactiile chimice din corp eu nu puteam acum sa scriu idei. Asta cred ca ar fi entitate, un obiect chimic atat de complex ca gandeste singur sau ADN-ul daca luam termenul entitate ca esenta dar eu mereu pana acum am folosit cuvantul pentru fiinte vi

| EusebiuTech a răspuns:

O entitate (Din fr. entité, lat. entitas, -atis.) este ceva care are o existență distinctă, separată, care poate fi și una nematerială.
entitate sf [At: MAN. SĂNĂT. 16/19 / Pl: ~ități / E: fr entité, lat entitas, -tatis] 1 (În filozofia scolastică) Natura unui lucru, esența sa considerată în mod idealist și metafizic ca fiind distinctă de lucrul însuși și independentă de el. 2 Conținut de sine stătător. 3 Existență delimitată (ca întindere, importanță, valoare etc.) Si: realitate, existență, esență, natură. Sper să fie de folos.