| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca am putea indrepta parerea italienilor despre romani?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Greu... Dupa atatea crime, violuri, hotii.etc. facute de tiganii romani si romanii deopotriva...greu! Faptele conationalilor nostri ne-au facut de rusine prin toata lumea..., dar italienii sunt mai orgoliosi, extremisti...si in mare parte au dreptate! Nici noua nu ne-ar conveni actele de violenta, criminalitate, hotie...ale cetatenilor straini in tara noastra!
Peste tot in lume, nu doar in Italia sunt si romanii care au demonstrat adevarate virtuti in multe domenii de activitate... care sunt apreciate... dar nu ai cum sa treci prea usor peste crime, violuri, hotii...etc
In mare parte vina apartine alesilor nostri de dupa 89 pe care nu i-a mai interesat populatia tarii...decat din 4 in 4 ani, la vot, cand le cereau votul doar pentru bunastarea lor!
Nimeni nu pleca din tara daca in tara era bine, daca se asigurau locuri de munca, daca romii erau educati...
Asa, suportam cu totii consecintele... sad
Si va fi din ce in ce mai greu, pentru ca, dupa cum deja se si vede in tara, se intorc hotii si violatorii de afara si fac prapad in tara in care politicienii tot de ale lor isi vad si putin le pasa de bunastarea tuturor cetatenilor, pentru a preveni furtul unei paini...cand omul nu mai are din ce trai... si tot amaratul asta, care fura o paine, e bagat dupa gratii, nu cei care fura cu legea in mana...

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu inteleg de ce am extinde particularul la general.Nu exista natie perfecta formata numai din virtuosi, precum nici natii alcatuite doar din hoti si violatorI.Natura umana e aceeasi chiar daca indivizii sunt unici.Sa nu uitam ca australienii au fost la origine raufacatori expulzati din Anglia, si azi au tot respectul mapamondului...Si apoi, ma intreb :daca italienii sunt atat de revoltati ca unii romani-si nu numai-au savarsit ilegalitati in perfecta lor tara, ce vor fi spus americanii cand corectii italieni au dus peste ocean temutul tip de organizare numit MAFIE? Sa fi condamnat ei in corpore poporul italian? Ce-ar fi sa nu mai stam in genunchi? Ce-ar fi sa credem in noi insine, sa nu ne mai culpabilizam atata? ...Pana la urma toti suntem oameni inainte de a fi romani sau italieni, si toti putem gresi ...si noi dar si ei...parerea mea.

assiris
| assiris a răspuns:

E greu dar nu imposibil si asta se face in timp. Daca in Romania s-ar da o lege pentru toti cei care fac prostii in strainatate sa fie intorsi in tata odata cu dublarea pedepsei data in strainatate. Adica daca Italia a condamnat un conational la 20 de ani de puscarie, sa fie extradat si in Romania sa faca 40. Sa vada si strainii ca ne pasa de conationalii nostri care ne fac de ras. Iar justitia romana sa-si faca treaba nu ceea ce face acum cind condamna un parlit la temnita pentru o gaina furata si pe un demnitar sau beizadelele acestora sa-i trateze cu respect.

Bula
| Bula a răspuns:

Sa-i speriem putin:
Trebuie imprastiata idea ca, daca romanii nostri pleaca toti din Italia, atunci le va scadea atat de mult nivelul de trai (cu recesiunea), incat ei vor cauta de lucru in Romania, dar vor putea fi si ei alungati de la noi!
Doara suntem maestrii zvonurilor, nu-i asa?
devil

| andreutz a răspuns:

Nu cred ca se poate...italienii sunt prea ingamfati...parerea mea...deja au fost exemple pozitive ale faptelor romanilor in lume... dar degeaba...asa ca noi sa fim sanatosi...doar nu reprezinta italienii toata populatia lumii, nu sunt ei buricul pamantului...

cristian
| cristian a răspuns:

Cu Barroso.
Trebuie sa ne folosim de istorici si sa le reamintim broscarilor ca stramosii lor romanii au plecat din Dacia cu tone de aur.

mlm
| mlm a răspuns:

Din proprie experienta iti pot spune ca parerea lor nu se va indrepta, chiar daca avem si exemple bune, pentru cativa tragem toti.Italienii in general au o parere foarte proasta despre noi, degeaba incercam sa le aratam ca nu sintem toti la fel ei tot cum vor gandesc.

| bozo a răspuns:

Nu putem si nici nu trebuie. Suntem vazuti nasol oriunde. Nu numai in Italia.
De ce sa merg la MIlano si sa ii vad pe romani mergand pe strada cu burtile scoase si parcand bemveul pe trotuar, sa vad doamnele romance imbrcate ca niste curve? Si care e diferenta dintre tigani si romani? Duceti-va in cartiere: aceeasi muzica, aceeasi limba de neinteles, aceeasi inclianatie spre a fura sau insela acealeasi obiceiuri si aceeasi mizerie (nu saracie) in case.
Peste 300 de ani cand nu o sa daramam monumente cu masinile si nu o sa mai umblam la bustul gol pe Magheru cu siguranta Italienii isi vor schimba parerea despre noi.
Nu inteleg ce nu intelegeti? Acum suntem 80% nasoi. Cand vom fi 80% ok, atunci vom fi un popor. Pana atunci vom fi o populatie.
De ce un neam de cocalari si jigodii sa fie vazut altfel decat este? Vad din raspunsurile antescriitorilor... legi... exemple pozitive... tigani educati... ca nimeni nu intelege fondul problemei: nu parerea Italienilor trebuie indreptata. Noi trebuie sa ne intreptam. As intreba eu: Cum credeti ca am putea indrepta populatia Romaniei?

| mami a răspuns:

Dar noi romanii ce parere avem despre italienii care bintuie tara noastra, oare noi de ce nu reactzionam asa cum o fac ei in tara lor

| yasminna a răspuns:

Nu putem sa indreptam ce au facut unii romani acolo, e dureros si greu sa vezi oameni cinstiti bagati in aceeasi oala cu infractorii italienii insa uita sa spuna ca majoritatea crimelor si a altor infractiuni tot ei le fac, poate de multe ori spun ca romenii au comis nu stiu ce crima sa-i scape pe ai lor. E trist fffffff trist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica tu ce te gandeai ca italienii or sa ii primeasca pe violatori cu paine si sare si o sa ii intrebe la ce hotel ii cazeaza, sau ce delicatese sa le dea de mancare la micul dejun¿ sau sa ii bage la parnaie! si bine meritata pe deasupra... ce ar face romanii daca ar prinde un italian care a violat o romanca... or sa il felicite?¿italienii ii detesteaza pe cei care sunt certati cu legea nicidecum pe unul care isi vede linistit de viata.nu stiu cui trebuie sa facem morala, italienilor sau romanilor?¿

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu mai furam sa nu mai violam sa nu mai spargem magazine de valuare sau iostuce ca de asta au impresie prosta /italieni nu fac rau cum facem noi. orugaminte am rog ca legea italiana sa analizasca si cerceteze pe fi care om din orce tara care va sosi in italia va multumesc.

| Dangel a răspuns:

De ce ne-ar pasa noua de parerea italienilor?

| alexzender a răspuns:

Dand timpul inapoistraight face.nu au cum sa uite violurile, crimele, jafurile. orice am facestraight face

| onasis a răspuns:

Musolinoi avea deci solutii si pentru sec xxI...