| Cynthia20 a întrebat:

Cum credeti ca Facebook, Google, YouTube stiu despre noi utilizatorii atatea lucruri?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Iti dau exemplul lui youTube, (evident simplificat la maxim), pe care il cunosc.
Ce stie Youtube, sau cum iti face recomandarile la ce vrei tu sa te uiti...

In directia asta totul pleaca de la un algoritm care se cheama "Machine learning", bagat intr-o retea neuronala, care invata lucruri la nivel basic.
Paranteza: Cum inveti o "Machine Learning" ce, si cum este un soarece, de exemplu?
Bagi in retea 2000 de poze cu soareci si atribute ale lor, spunand "acesta este un soarece".
Apoi mai bagi doua sute de mii, random, cu soareci, caini, bile, maimute, mere si pere, spunand: "acesta este un soarece".
Intr-o jumatate de secunda probabil, reteaua neuronala a M.L. o sa-ti raspunda: "acesta este un prost". :D
Pe pagina 2 din acest document ai "Machine Learning" a Youtube, cu doua placi neuronale: "Candidate Generation" si "Ranking", reprezentate de doua trapeze, care analizeaza "IDs of video watches", "search query tokens", "collaborative filtering" si "demographics", plus, celelalte elemente pe care le vezi in schema langa retele, C.G. si R.
https://www.youtube.com/......?/redirect
Asta, in mare si pe foarte scurt, spune Youtube-lui ce ai vrea tu sa vezi, si iti face recomandarile alegand din zecile de milioane de video-uri din platforma...20.
Mai departe, este foarte complicat...
Poti sa citesti tot documentul, (intrii in el cu "acceseaza site-ul"), dar mai mult va incurca intelegerea ta.

| Cynthia20 explică (pentru Darkmagic):

Multumesc, raspunsul e woow.
Te rog sa ma ierti pentru ce am zis ieri la Religie.

| Darkmagic a răspuns (pentru Cynthia20):

Nu s-a intamplat nimic la Religie, ai grija doar cu ce "frati" te bagi in seama.
Cand am venit pe TPU, am fost frapat de fascinatia voastra pentru rubrica Religie, dar foarte repede mi-am dat seama ca acolo sunt majoritari ateii cu mai putina materie cenusie. Idiotii congenitali. Trollii fara viata. Aia care doar dau din gura si intreaba dam'boulea. Daca le-ai dat 3 ecuatii...i-ai trimis la somn. Pe AIA, nu o sa-i vezi deloc sau aproape deloc aici, pentru ei, Stiinta e doar un cuvant gol pe care il folosesc cu o frecventa enervanta. Cred ca te-ai lamurit cam ce "stiinta" bantuie pe la rubrica aia...

10 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Like-uri, căutări și istoric, vizualizări, cookies, datele tale furnizate lor, postările tale, add-urile urmărite...

| sierra1 a răspuns:

1 multi oferă date gratis ca prostii
2 mai sunt niște chestii zise cookies

| Catrice a răspuns:

Intra în contul google și ai ceva ce se cheamă istoric activități sa vezi ca acolo scrie absolut orice faci pe telefon. Ma rog poți dezactiva asta.

| Frank51 a răspuns:

Nu doar ei știu, deja sunt multe companii care vând date. Pe lângă asta, sunt indieni plictisiți care sparg conturi, mă trezesc în fiecare lună cu un mail suspect prin care mi se zice să întru să schimb parole la diferite site-uri(PayPal, Amazon, ebay)

| Apokales a răspuns:

Like-uri si cautari.

| Jouliete a răspuns:

Pai automat datele introduse sau cautate de noi sau click- urile pe diferite pagini sunt stocate si se face o analiza pe baza lor astfel încât sa faciliteze cautarea și recomandarea de alte anunțuri sau ce mai vor ei. Astfel ca rețin ceea ce ne interesează pe noi, în scopuri de marketing.

| Vasile2003 a răspuns:

În teorie știu doar datele pe care le ai publice, deoarece ai dat acordul de prelucrare a datelor...dar practic cine știe la ce informații au acces...

| Mihai8767 a răspuns:

Prin simplul fapt ca le folosesti. Ei zic ca au o asa zisa colectare a datelor pentru a face experienta utilizatoriilor mult mai placuta, dar stii cum e, odata ce le dai acordul pot sa faca ce vor. Recent Mark (fondatorul Facebook) a fost dat in judecata ca colecteaza date de la oamnei fara consimtamantul lor.