| anonim_4396 a întrebat:

Cum e psihologia inversa? Cum poti manipula? Link-uri sau explicatii. Multumeschappy

4 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Faci o afirmatie X, care este adevarata, in asa fel incat interlocutorul sa creada caeste falsa si opusa ei, Y, este adevarata.

| diaac a răspuns:

Psihologia inversa este cand incerci sa obtii un rezultat (o anumita actiune din partea celuilalt) cerandu-i lucrul opus rezultatului pe care il doresti de fapt (de exemplu, unui copil care refuza sa se culce devreme poti sa ii ceri ca in niciun caz sa nu se culce inainte de ora 10). erge in general la copii.

in ce priveste manipularea, exista mai multe (alte) tehnici.

| Madalin_Catanet_1990 a răspuns:

Psihologia inversă este o tehnică de convingere care folosește falsa susținere a unei credințe sau a unui comportament contrar celui susținut în prezent.

Această tehnică se bazează pe fenomenul psihologic al reacțiunii, în care o persoană are un răspuns emoțional negativ ca reacție la încerarea de a fi convins, și astfel alege opțiunea contrară celei susținute.

Este utilizată des pe copii din cauza lipsei lor de întelegere psihologică și a ratei mai mare de reacțiune.

Deși această tehnică de manipulare este una foarte simplistă și aparent foarte ușor de folosit, cunoașterea psihicului interlocutorului nostru este crucială și nu ne putem lipsi de ea înainte să ne decidem să aplicăm psihologia inversă. Subiecții care aplică metoda de față într-un mod eronat riscă să trezească suspiciunea „victimei" sau sentimentul ca aceasta din urma a fost exploatată, ori chiar reacții contrare celor la care s-au așteptat.