| MissEmma a întrebat:

Cum explicati citatul "Fi eroul din tine"?

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu pentru ca eu n-am mai apelat la imaginatie sa ma ridic la rangul unui erou de cind eram copil.Nu mai stiu decit sa fac fara a ma mai bucura prea mult, probabil ca ma gindesc cit de cit la suferinta invinsilor.Dar ce spui tu cred ca este ca un fel de betie de moment care dureaza doar foarte putin.O iluzie.

| Ecea a răspuns:

Un citat agramat

| shadovv a răspuns:

Fiecare are puterea de a fi un om bun. Toti avem o sansa.

| Woodenpints91 a răspuns:

Aşta este un citat pentru cei care au dat greş la viaţa şi acum încearcă să se consoleze.

| MissEmma explică (pentru Woodenpints91):

Cred ca e mai mult cum a zis breakbad sa te motiveze. Gandeste-te doar ce inseamna sa fi erou.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MissEmma):

Deja mă pui să fac prea multe. Am o noapte nedormită şi nişte cafele la bord,deci tremur ca dracu' şi nu îmi pot forţa neuronii.
Nu prea îmi pasă mie de ce înseamnă să fii erou,eu ti-am spus doar părerea mea. E o diferenţă între a fi erou, a te considera tu erou, şi a te considera "ceilalţi eroi" erou.
Dacă mă înţelegi.

| GusWaters a răspuns:

Erou e un om care face ceva benefic pentru lumea asta,care face ceva epic,si asta cu "fi propriul erou" tare suna a incurajare pentru niste personaje cu un psihic mai slab,care nu gasesc satisfactie,menit sa ii faca si pe aia prosti de dau in gropi,sau cu niciun avantaj psihic asupra celorlalti, sa se simta bine, si sa nu se simta marginalizati.Cam pute a politically corectness de mana a doua citatul prezentat.Eroi au fost oameni ca Proust,care a stat jde ani sa isi termine cartea, sau Baudelaire, sau Hans Zimmer.Erou esti cand lasi ceva pretios generatiilor viitoare,fie ca e un lucru sau o idee,iar "proprii eroi",cum am mai zis,probabil sunt niste persoane demoralizate,asupra carora se incearca incurajari supericiale,ei ramanand chiar si dupa indemnul asta jenant,la acelasi nivel, sau crescand doar putin, cu toate ca isi imagineaza ca au schimbat lumea sau perceptia unora despre aceasta prin faptele lor.

| MyShadow a răspuns:

In fiecare om exista o fiinta ascunsa ce are curajul sa faca tot ce este bun, sa ajute oamneii si sa se comporte exemplar. " Fi eroul din tine" se refera la acea persoana care ii este frica sa iasa la iveala, insa, daca face asta o sa fie un erou.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Ema dar ce întrebări profunde ai?

| breakbad a răspuns:

Citatul este unul motivational, te indeamna sa dai tot ce este mai bun din tine, eventual sa faci ceva pentru omenire sa ajuti intr-un fel sau altul. I hope it's the right answer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau.boul din tine? de fapt. animalul din tine.fiindca an auzit destul de rar; eroule, sau ah eroul meu.in schimb destul de des; porcule,magarule,boule,idiotule, sarpe veninos, SCORPIEEEE.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai kingmaxxule ai un vocabular care ar cutremura pina sui un ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wodenpints? ma eu sunt crestin ca sa zic asa.tu esti ateu.ca sa zici asa.de ce tremuram ma la fel cand bem cafea prea multa? tie-ti trenura si dintii? ca ai mei nu stiu, ca stau pe noptiera intr-un pahar?

| Andrei_Vîlceanu_1997 a răspuns:

"Fi eroul din tine"... Hmm... Pare asa de greu dar totusi este asa de usor: niciodata nu incerca sa fi ca altcineva, nu incerca sa copiezi o presoana dupa actiunile pe care le face; fi tu insati si prin asta o sa poti face multe lucruri importante pentru cei din jur.