| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama ca nu mai cresti in inaltime?
Cati cm e normal sa cresti pe an?
Am 14 ani, 172, iar parintii 176, 165

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După 1-2 ani de înălține constană, nu mai crești.
Tu mai crește, ai doar 14 ani, înălțimea voastră.

| anonimg a răspuns:

Sunt două motive pentru care sa nu te îngrijorezi:
- vei creste pana la 21, 22 ani - sau poate si mai mult;
- în generatia noastră copii cresc mai înalți decât părinții. Si asta poate din cauza substanțelor de creștere care li se dă animalelor, a căror carne o consumăm noi, substanțe care nu dispar nici prin fierbere.
Îmi amintesc că la 14 ani eram scund; pe livretul militar este trecut 181 cm (20 ani -la sfârșitul armatei), iar acum am mai mult... Si sport n-am făcut mai deloc.
Sunt etape de vârstă în care creșterea este lentă, si sunt etape unde creșterea este explozivă, vizibilă în 2-3 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Bunicul meu are 182cm, iar tatal meu are 176cm(cel de-al doilea fiu)
Un unchi de-al meu are 175cm.(primul fiu).
Celalt unchi are in schimb 184cm(ultimul fiu).

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La 21 de ani te opresti din crescut si atunci iti dai seama cat ai crescut. Incearca sa nu faci intindere la picioare si nu ridica greutati ca altfel pui presiune pe coloana si nu mai cresti asa mult in inaltime, dar de dezvoltat o sa te dezvolti. si inca ceva daca pana la 15-16 ani esti gras si slabesti pana la 18-21 de ani poti ajunge si la 1.90 inaltime acum depinde de organismul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista un ritm standard de crestere. In unii ani cresti mai putin, in altii mai accelerat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu s-a oprit din crescut la varsta de 13 ani(176cm).

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici intervine si gena părinților care am omis-o.
Te-ar putea ajuta un sport (basket, inot).
Si sa nu consumi cafea niciodată, pentru că va scădea densitatea oaselor.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Iti dai seama ca nu mai cresti dupa ce iti scoti pantofii cu toc.