| Angelindeed a întrebat:

Cum iti dai seama ce e real si ce nu?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să dăm definiția realului.
Nu o putem da decât în raport cu opusul lui, imaginarul.
Dar lumea realului nu o putem cunoaște decât mijlocit, mediat prin imaginile din creierul nostru.
Tot timpul imaginile interioare sunt confruntate cu un feedback al interacțiunii cu exteriorul.
Astfel, realul, perceperea realității nu este un concept obiectual ca o pară, măr, ci este un proces.
A-ți da seama este tot timpul un proces în desfășurare.

| Meme10Memu a răspuns:

Tot ceea ce te face sa razi sau sa plangi este real chiar daca e doar in mintea ta.

Tot ceea ce nu este in mintea ta este ireal sau inexistent.

Depinde cum tratezi ceea ce e in mintea ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei să spui? Dă-mi un exemplu concret.

| Angelindeed explică (pentru anonim_4396):

Daca esti singur si se intampla ceva, de unde stii ca se intampla si nu e doar in imaginatia ta?

| laSoledad a răspuns (pentru Angelindeed):

In vis, daca mictionezi pe tine in tramvai, o stii doar tu. In realitate, rade toata lumea de tine.

| MihaiPavel21 a răspuns (pentru Angelindeed):

Păi dacă ești singur și ți se întâmplă ceva trebuie să simiți ceea ce ți s-a întâmplat ca să nu fie doar imaginație.De exemplu, când vrei să dai mâna cu un prieten tu simți că ai dat mâna cu el, nu este imaginație, pentru că tu ai atins mâna lui și el a atins-o pe a ta, ați simțit amândoi.

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Angelindeed):

Daca vezi un lucru, un om, te apropii și încerci să îl atingi, să îl pipai. Clipești de multe ori, vorbești cu tine, te întrebi dacă poate fi posibil sau e o simpla imaginație. Daca e cineva langa tine, îl întrebi, daca vezi că te ia la mișto ii spui că te gandeai la ceva și ai formulat în alt mod întrebarea. Daca constați că imaginea respectiva e in mintea ta, cauți pe net, te documentezi mai pe scurt despre ceea ce ai (daca ai ceva) și cauți soluții pentru a rezolva. Îți petreci timpul cu mai mulți prieteni (dar trebuie sa fii atent, că mulți sunt falși, profita, etc), ieși mai mult afara, să iei aer, scrii despre ceea ce crezi că e doar in viziunea ta, studiezi despre lucrurile din jur (nu în cărți, ci te uiți și te gândești la ce există, de exemplu o floare). îți miști privirea, apoi o întorci la acea floare sa vezi daca e tot acolo. Închizi ochii un timp, gândești limpede, apoi ii deschizi și privești, încerci să nu dai atata importanta unor lucruri care de demoralizează psihic, indiferent de cat de greu e, încerci să fii sincer cu tine și să îți oferi propria încredere, sa prinzi curaj

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Și îl atingi nu ca și cum ar fi intenționat, să vezi dacă tu ai simțit cu adevărat sau a fost o "forță" psihica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angelindeed):

Poți să fi și mai concret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angelindeed):

In vis, cumva in adancul mintii subconstientului stiu ca e visez. Deoarece am o stare de confuzie, ceata In schimb cand intampin situatii asemanatoare in viata reala gen : Sunt foarte obosit/extenuat, creierul mi pe slow-mode cateodata ma gandesc e real ce vad?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o persoana are psihoza sau schizofrenie nu isi poate da seama in unele cazuri.dar daca o persoana este fara aceste boli isi poate da seama ca orice in jurul lui/ei este real.

Răspuns utilizator avertizat
| llleo a răspuns:

Conștientizezi.

| Tormented0ne1 a răspuns:

Uită-te la palma ta o oră. În tot acel timp vei realiza că doar acel moment e real. Restu e concept şi imaginaţie.