| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama daca un zeu e imaginar sau real?

*La categoria "real", raspunsurile trebuie sa se aplice doar zeului/zeilor pe care il/ii considerati ca fiind real/i. Daca se aplica si altor zei, ele nu sunt valide.

16 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ras Tafari Makonnen Ales si trimis de Jah in 1892 si incoronat de catre poporul lui in 1930 ca rege al regilor (Hail Selassie) Urmand sa salveze poporul African de catre sclavia Babilonului din al 2-lea razboi mondial astfel implinand o profetia din Kebra Nagast si a lui Marcus Garvey care a spus sclavilor Africani din Jamaica :"Cautati dincolo de pamanturi si oaceane direct in Etiopia si acolo veti gasi salvatorul si regele vostru'' Astfel a fost incoronat Tafari Makonnen care in mod ironic a fost singurul care a salvat si a oferit libertate poporului Etiopian si prin urmare in curand fiecarui om negru de Sclavia Nazismului sau a Babilonului (Babilon = Raul lumii)

Nu cred ca se aplica altor zei aceasta poveste fiindca dupa cunostintele mele toti zei si-au facut aparitia in Antichitate iar in lumea moderna NU, Hail Selassie fiind singurul care a fost ales de catre un Dumnezeu in lumea de azii (Lumea moderna).

| Dandanache a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Singurul my ass. Iti dau doar un alt exemplu: Wallace Fard Muhammad. Mai sunt o gramada, ii mai vezi si acum pe la stiri, cum isi scot cate zece sotii dintr-o pivnita, pe care le-a convins ca e trimisul lui Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Dandanache):

Aceasi poveste, cu profetii sau razboaie?
Si cum am zis ''dupa cunostintele mele''

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Din pacate nu are importanta in ce perioada si-au facut "aparitia" altii. Se poate aplica si altor zei, deci nu e valida. Ba mai mult, daca spune cineva in prezent ca este trimisul unui zeu pe pamant, acea persoana cam ajunge intr-o camasa alba pe modelul "Sigur ca esti... ia pastila asta si vino cu noi". Tot timpul aceste "aparitii" se fac in perioade foarte grele (ca exemplul tau cu sclavia) in care majoritatea vor neaparat sa vina cineva sa-i salveze. N-o sa vezi intr-o tara foarte dezvoltata ca-si va face aparitia un semizeu sau un zeu sau chiar mai multi. Gresesc?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, pana la urma ai dreptate, chiar daca ar exista dovezi ale existentei unei fiinte divine nimic nu duce la faptul ca acea fiinta divina poate fii zeul meu, cel crestin sau Krishna al Hinduistilor.

| Dandanache a răspuns:

The easy way out pentru un credincios ar fi sa spuna ca el crede in toti. Ratiunea ar fi ca ceilalti ar fi ori perceptii eretice ale lui Dumnezeu (Allah), sau manifestari ale celui Rau si ale armatei sale de ingeri cazuti. Dumnezeul biblic nu spune nicaieri ca nu exista alti zei, ba chiar le admite tacit prezenta, in Decalog, cand da jos cu statuia lui Dagon, cand cere daramarea altarului lui Baal etc. Zeii egiptenilor par si ei reali si potenti, cat timp preotii chemati in fata lui Moise sunt capabili sa dea nastere unor serpi. Mozaismul/Islamul/Crestinismul este monoteist prin excludere, nu prin neacceptarea existentei celorlalti.

| RAY a răspuns:

Zei în care nu cred
creștinii Zei în care nu cred
ateii
Aesma Daeva
Afrodita
Ahriman
Ahti
Ahura Mazda
Aka Manah
Ameretat
Ammon
Amphirita
Anahita
Angra Maynu
Anubis
Apis
Apo
Apollo
Apophis
Asclepios
Așa
Ares
Ares Lusitani
Ariștat
Armati
Artemis
Asuan
Atar
Ataegina
Atesh
Atena
Atlas
Atropos
Austru
Baal
Bacchus
Baldur
Bandonga
Bastet
Belenus
Belisama
Bellone
Bendis
Bes
Bobd
Bor
Bormanico
Bragi
Brahma
Brigid
Buddha
Calliope
Camaxtli
Cariocecus
Chalchiuhtlicue
Charon
Ch’o-je
Chons
Ceres
Cernunnos
Cerridween
Clementia
Clio
Clothos
Coeus
Cora
Coyolxauhqui
Crius
Cronos
Cybele
Dagda
Dalia
Danu
Demetra
Damuzi
Derzis
Diana
Diancecht
Dievs
Dionis
Drug
Duberdicus
Endovelicus
Enki
El
Elohim
Eol
Eos
Erato
Erebos
Eris
Eros
Esculap
Eteocles
Euterpe
edain
Forseti
Fortuna
Freya
Freyr
Frigg
Fides
Gabija
Gaia
Geb
Gebeleizis
Gerd
Goibniu
Gorgonya
Hades
Haoma
Haos
Hapi
Hathor
Haurvatat
Hebe
Hecate
Heimdall
Hel
Helios
Hephaistos
Hera
Hermes
Heros
Hestia
Hnum
Hod
Horus
Hubal
Huitzilopochtli
Hvarekșaeta
Hyperion
Hypnos
Ianus
Iapetus
Idunna
Illythia
Imhotep
Indra
Inanna
Iris
Ishtar
Isis
Iuno
Iupiter
Iustiția
Iuventus
Jord
Jumala
Jupiter
juno
Kali
Khors
Koliada
Koshkei
Kotys
Kannon
Lachesis
Laima
Lares
Lasa Vecu
Liber Pater
Libertas
Libitina
Loki
Losna
Lug
Luna
Maat
Macha
Manannan
Mania
Marduk
Maris
Marte
Medeea
Melpomene
Menrva
Mercur
Mielikki
Min
Minerva
Mithra
Mixcoatl
Mnemosyne
Mond
Morfeu
Morrigan
Nabia
Nanghaithya
Neith
Nemesis
Neptun
Nephthys
Nergal
Nike
Njord
Nodons
Nortia
Nun
Nut
Nyx
Oceanus
Odin → Wotan
Oengus
Ogma
Orpheus
Osiris
Pan
Persephona
Perun
Phaunus
Phoebe
Pluto
Polyhymnia
Poseidon
Prometeu
Proserpina
Psiche
Ptah
Priapus
Quetzalcoatl
Quirinus
Ra
Ran
Rapithwin
Rașnaw
Rhea
Rosemerta
Runesocesius
Sabazius
Saturn
Saurva
Sehmet
Selena
Semele
Seth
Shiva
Shu
Sif
Skadi
Skuld
Sobek
Sokar
Sol
Sraoșa
Sunna
Svalin
Sigyn
Tages
Tawrich
Tefnut
Tentatis
Terpsichore
Tethys
Thalia
Thanatos
Theia
Themis
Thiazi
Thor
Thot
Tinia
Tiștrya
Tlaloc
Trebaruna
Tuchulca
Turan
Tușnamatay
Tyr
Ull
Uni
Urania
Uranus
Urd
Varhagn
Vata
Venus
Verdandi
Verethragna
Vidar
Vohu Manah
Vulcanus
Wotan → Odin
Yu
Zam-Armatay
Zamolxis
Zarich
Zemelo
Zeus
Zibelthiurdos
Zurvan Aesma Daeva
Afrodita
Ahriman
Ahti
Ahura Mazda
Aka Manah
Ameretat
Ammon
Amphirita
Anahita
Angra Maynu
Anubis
Apis
Apo
Apollo
Apophis
Asclepios
Așa
Ares
Ares Lusitani
Ariștat
Armati
Artemis
Asuan
Atar
Ataegina
Atesh
Atena
Atlas
Atropos
Austru
Baal
Bacchus
Baldur
Bandonga
Bastet
Belenus
Belisama
Bellone
Bendis
Bes
Bobd
Bor
Bormanico
Bragi
Brahma
Brigid
Buddha
Calliope
Camaxtli
Cariocecus
Chalchiuhtlicue
Charon
Ch’o-je
Chons
Ceres
Cernunnos
Cerridween
Clementia
Clio
Clothos
Coeus
Cora
Coyolxauhqui
Crius
Cronos
Cybele
Dagda
Dalia
Danu
Demetra
Damuzi
Derzis
Diana
Diancecht
Dievs
Dionis
Drug
Duberdicus
Endovelicus
Enki
El
Elohim
Eol
Eos
Erato
Erebos
Eris
Eros
Esculap
Eteocles
Euterpe
edain
Forseti
Fortuna
Freya
Freyr
Frigg
Fides
Gabija
Gaia
Geb
Gebeleizis
Gerd
Goibniu
Gorgonya
Hades
Haoma
Haos
Hapi
Hathor
Haurvatat
Hebe
Hecate
Heimdall
Hel
Helios
Hephaistos
Hera
Hermes
Heros
Hestia
Hnum
Hod
Horus
Hubal
Huitzilopochtli
Hvarekșaeta
Hyperion
Hypnos
Ianus
Iapetus
Idunna
Illythia
Imhotep
Indra
Inanna
Iris
Ishtar
Isis
Iuno
Iupiter
Iustiția
Iuventus
Jord
Jumala
Jupiter
juno
Kali
Khors
Koliada
Koshkei
Kotys
Kannon
Lachesis
Laima
Lares
Lasa Vecu
Liber Pater
Libertas
Libitina
Loki
Losna
Lug
Luna
Maat
Macha
Manannan
Mania
Marduk
Maris
Marte
Medeea
Melpomene
Menrva
Mercur
Mielikki
Min
Minerva
Mithra
Mixcoatl
Mnemosyne
Mond
Morfeu
Morrigan
Nabia
Nanghaithya
Neith
Nemesis
Neptun
Nephthys
Nergal
Nike
Njord
Nodons
Nortia
Nun
Nut
Nyx
Oceanus
Odin → Wotan
Oengus
Ogma
Orpheus
Osiris
Pan
Persephona
Perun
Phaunus
Phoebe
Pluto
Polyhymnia
Poseidon
Prometeu
Proserpina
Psiche
Ptah
Priapus
Quetzalcoatl
Quirinus
Ra
Ran
Rapithwin
Rașnaw
Rhea
Rosemerta
Runesocesius
Sabazius
Saturn
Saurva
Sehmet
Selena
Semele
Seth
Shiva
Shu
Sif
Skadi
Skuld
Sobek
Sokar
Sol
Sraoșa
Sunna
Svalin
Sigyn
Tages
Tawrich
Tefnut
Tentatis
Terpsichore
Tethys
Thalia
Thanatos
Theia
Themis
Thiazi
Thor
Thot
Tinia
Tiștrya
Tlaloc
Trebaruna
Tuchulca
Turan
Tușnamatay
Tyr
Ull
Uni
Urania
Uranus
Urd
Varhagn
Vata
Venus
Verdandi
Verethragna
Vidar
Vohu Manah
Vulcanus
Wotan → Odin
Yu
Zam-Armatay
Zamolxis
Zarich
Zemelo
Zeus
Zibelthiurdos
Zurvan
Yahweh (Dumnezeu)

"Cu toții suntem atei față de majoritatea zeilor în care a crezut vreodată omenirea. Unii dintre noi pur și simplu merg cu un zeu mai departe." ~Richard Dawkins

| Dorugar a răspuns:

Un zeu real traieste sau a trait in realitate si s-a remarcat prin aportul pe care l-a adus pentru omenire.
Zei reali>
Fleming inventatorul penicilinei
Roentgen inventatorul aparatului care-i poarta numele.
Tesla, Alexander Graham Bell, Marconi, Diesel si Otto inventatorii motoarelor cu aceleasi nume, Luis Pasteur, Robert Koch, ++++ multi altii care si-au daruit viata pentru omenire, si in niciun caz aia care s-au lasat sacrificati ca niste vite asa cum este cazul sarlatanului Isus care excroca oamenii practicand false exorcizari de care era constient ca aduc mai mult rau dar nici un bine!

| FuckTWorld a răspuns:

Nu am cum sa cred in ceva inexistent, automat daca as crede numai as fii in toate capacitatile mintale, sa ma atasez de un lucru inexistent si sa mai si cred in el, din punctul meu de vedere pentru mine ar fi o greseala de ordin psihologic.

| itsbatgirl a răspuns:

Eu nu cred in nici un zeu din acelasi motiv: lipsa dovezilor.

| RAY a răspuns (pentru itsbatgirl):

Bravo tie, te alaturi celor care au cazare vesnica in iad

| itsbatgirl a răspuns (pentru RAY):

Lol. Un zeu just n-ar da o pedeapsa infinita pentru o greseala finita. Si n-ar fi atat de de arogant si egocentric incat sa aiba pretentia sa-l venerezi. Daca exista, prefer sa merg in iad.

| RAY a răspuns (pentru itsbatgirl):

De fapt iadul crestin e copie dupa iadul grec aproape in totalitate, unde mai pui ca zeul hades apare in nt

| ImmaDucK a răspuns (pentru RAY):

Adica,daca eu nu cred intr-un zeu, chiar daca nu fac nimic rau
atunci voi ajunge intr-un loc numit iad?
Mi se o atitudine comunista din partea acelui zeu(ori cu noi, ori impotriva noastra)

| RAY a răspuns (pentru ImmaDucK):

Clar daca nu crezi in ei vei arde vesnic chiar daca ai fost bun, si un criminal care e crestin va ajunge in rai

| itsbatgirl a răspuns (pentru RAY):

Si Iisus e copiat din alte mitologii. Crestinii nu erau prea creativi, aparenthappy.