| 阿林 a întrebat:

Cum iti imaginezi o planeta locuita de extraterestri inteligenti, care se afla la acelasi nivel de evolutie/inteligenta ca si oamenii?
Cum iti imaginezi, practic, o zi din viata lor?
Oare ei folosesc lucruri ca ale noastre (exemple: masina, bicicleta, farfurie, furculita, masa, scaune etc.)?

Nu uita: Extraterestrii despre care vorbim aici sunt la fel de evoluati ca noi. Nici mai mult, nici mai putin evoluati!

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de conditiile de pe acea planeta. Evolutia umana a fost mult influentata de mediu. Plus ca respectivii extraterestri nu e musai sa fie tot bipezi si sa aiba aceleasi caracteristici psiho-somatice ca noi.

| xerxes1 a răspuns:

Probabilitatea sa existe o alta civilizatie la fel de inapoiata ca a noastra, este nula.

| NGheorghe a răspuns:

Doar simplu fapt ca sunt EXTRAterestrii înseamnă ca sunt cu mult mai inteligenți si mai evoluați... ei sunt capabili sa ajungă la noi, pe când noi încă nu suntem capabili sa ajungem la ei.

| 阿林 explică (pentru NGheorghe):

Nu ai dreptate! EXTRA-ul acela inseamna "din afara Terrei" => extra-terestru. Un extraterestru poate fi si o bacterie sau un fir de iarba, conteaza doar sa isi aiba originea pe alta planeta decat Terra!

| Superior a răspuns (pentru NGheorghe):

In primul rand la randul nostru si noi suntem extraterestrii pentru ei, dar suntem inca primitivi, daca ar spune ca reprezentam o amenintare ar fi prosti.

| NGheorghe a răspuns (pentru 阿林):

N-o sa am dreptate abia după ce explici cum circula bacteriile si firele de iarba prin spațiul acela... plin de radiații X. (orice explicație este acceptata! sper sa nu mor de râs)

| NGheorghe a răspuns (pentru Superior):

Câta vreme pe Terra nu poate fi descoperită vreo mașinarie sau măcar vreo tehnologie cara sa arate ca oamenii de aici sunt capabili sa circule ( si sa supraviețuiască ) măcar pana la Vecinul Sistem Solar... atunci nimeni nu ne poate BĂNUI ca am fi EXTRA. Extratereștrii au si capabilitate extra cât si mentalitate extra.
Orice terestru care ar spune ca balenele reprezintă o amenințare pentru noi... ar fi considerat prost. Dar un extraterestru sa spună asta despre noi doar ca tu sa îl poți face prost... aparține de o culme: culmea logicii!

| Theo94 a răspuns:

"Oare ei folosesc lucruri ca ale noastre (exemple: masina, bicicleta, farfurie, furculita, masa, scaune etc.)?", banuiesc ca doar unele chestii si sub alta forma.

| DovleacTurbat a răspuns:

"La fel de inteligenti ca si oamenii"- inseamna ca nu-s inteligenti laughing).