blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Cum ne pot influenta stelele viata? Cum se poate ca in functie de cum se misca stelele si planetele sa avem bani sau nu, sa avem serviciu sau nu, sa ne casatorim, desparti sau nu, sa avem copii sau nu, sa ne inbolnavim sau sa fim sanatosi?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Intreaga natura ne demonstreaza ca exista programare. Omul are un "program"de viata constituit din doua parti componente, chiar trei:
"programul" cu care se naste (inscris in gene) si influentele preluate din mediul inconjurator...fiind cele care ne fac sa actionam in mod inconstient... dar, din fericire, se pare ca specia umana este singura de pe aceasta planeta inzestrata cu capacitatea de constientizare. O alta influenta care ne poate ajuta sa depasim inconvenientele programarii este influenta constienta (educatia). Intotdeauna se poate schimba ceva in prezent, modificand un posibil viitor neconvenabil.
Totusi astrele spun ceva- ele vorbesc cu "glas de tunet" maretia, intelepciunea, frumusetea si atotputernicia Creatorului. Astrele nu pot ingradi libertatea omului si nu-i determina mersul si comportamentul in aceasta viata. Avand posibilitatea alegerii, indiferent de situatii si imprejurari concrete ale vietii, omul este responsabil de tot ceea ce face...bine sau rau.
Ratiunea, bunul simt si experienta de veacuri a omenirii, ne spun ca omul este deasupra influentelor astrale si planetare si este liber sa aleaga intre a face bine sau rau. Este o lasitate sa dam vina pe planete sau astre, sau orice altceva, in loc sa ne asumam faptele savarsite cu toata responsabilitatea.
Faptul ca unii astrolgi sustin teoriile lor oarecum convinsi ca se afla ancorati in adevar, precum si faptul ca cei care ii solicita cred accelasi lucru, nu-i absolva nici pe unii, nici pe altii de grave erori.

9 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

S-a mai vorbit despre asta de curand.Pe bune.crezi ca niste stele pot influenta viata cuiva? Pai atunci d-zeu ce rol mai are daca stelele fac ce vor ele?(pentru religiosi). Deci raspuns: NU!

regis
| regis a răspuns:

Cateva stele ne influenteaza cu siguranta viata. Ganditi-va doar la faptul ca Steaua Polara ne ajuta sa ne orientam si in anumite circumstante asta ne poate salva viata. Mai mult, in decursul timpului aceasta a contribuit semnificativ la destinul omenirii, fiind, alaturi de Soare, esentiala in navigatie. Si daca tot veni vorba, de Soare nici nu mai trebuie sa vorbim: cand acesta nu se va mai "misca", nu vom mai avea bani, serciviu, copii, sanatate samd.
Restul sunt povesti nemuritoare, atat pentru fraierii care le cred, cat si pentru cei care le asculta din amuzament.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Conform contrar opiniei populare stelele nu pot avea nicio influenta asupra individului.

Predictiile astrologice sunt bazate pe efectul forer:
http://www.tlp.ro/2008/04/efectul-forer.html

Astrologia nu este decat o altfel de superstitie:
http://www.selfhelp.ro/2008/12/18/astrologie-superstitie/

Bula
| Bula a răspuns:

thinking Zau, ca nu mai stiu!
Imi ascult horoscopul dimineata pe un post tv cunoscut, spune una... Peste cateva minute, pe alt post se spune alta samd... La finele zilei constat ca, nici ua n-a nimerit, eventual partial, prin vagile generalizari rostite.
Unele persoane sunt ferm convinse de "exactitatea" prezicerilor sus-aratate de mine. Poate au mai mult noroc. thinking

cristian
| cristian a răspuns:

Nu trebuie sa crezi in tot felul de horoscoape.
Acestea sunt facute doar in scop comercial.
Doar puterea de creatie a omului poate sa-i influenteze viata acestuia.

| sergiu25bc a răspuns:

Sincer in legatura cu horoscopul, chira la mine asa s-a intamplat, adica a zis ca 1 din familie va pleca in o vizita in tara natala, si ca apoi voi auzi o veste care ma va marca pe toata viata. A plecat mama in romania eu raminind in italia, si dupa 3 saptamini am aflat ca a murit((((((((((((

| scepticul a răspuns:

Stelele ne influenteaza viata doar daca dam bani la astrologi, adica luam teapa, in loc sa-i folosim la ceva mai util...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| rezistentaurbana a răspuns:

Stelele, s-a demonstrat stiintific, nu ne influenteaza viata. Ceea ce ni se pare noua corect in horoscop este doar o eroare in felul in care interpretam informatia.

Horoscopurile au o formulare foarte vaga (ex. saptamana aceasta vei face rost de bani) pentru care aproape mereu gasim o aplicatie in viata noastra, indiferent de la ce zodie cititm textul.

Apoi, daca nu se potriveste, desi rareori o formulare atat de vaga nu se potriveste, tindem sa uitam acele dati in care nu s-a potrivit deloc sau cand potrivirea a fost una banala, si tinem minte doar coincidentele cand spa potrivit (ex "acum ceva timp horoscopul mi-a prezis ca voi gasi dragostea si imediat a doua zi am iesit cu baiatul cu care sunt de 5 ani" uitand ca horoscopul a prezis acelasi lucru de n-shpe ori, fara un rezultat concret.